Lék REGEN-COV ve 3. fázi studie vykazuje snížené riziko symptomatického covidu-19

Lék REGEN-COV ve 3. fázi studie vykazuje snížené riziko symptomatického covidu-19 1

Směs s monoklonálními protilátkami snížila symptomatické infekce covid-19 v prvním týdnu o 72 % a v následujících týdnech o 93 %.

Regeneron Pharmaceuticals, přední biotechnologická společnost, nedávno oznámila pozitivní výsledky 3. fáze své preventivní studie, která hodnotí jejich směs monoklonálních protilátek při snižování rizika a zátěže covid-19. Pokus provedli společně s americkým Národním institutem pro alergie a infekční choroby (NIAID), který je součástí Národního zdravotního ústavu (NIH).

„Tato zjištění jsou velmi povzbudivá a naznačují, že REGEN-COV je vysoce účinný při prevenci symptomatického covidu-19 v domácích kontaktech jedinců infikovaných SARS-CoV-2,“ uvedl hlavní výzkumník studie Dan H. Barouch. „Rychlá a masivní ochrana spolu se subkutánní (podkožní) cestou podání podporují praktickou užitečnost těchto protilátek při ochraně před covid-19 v různých prostředích včetně vysoce rizikových expozic.“

Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná 3. fáze studie zkoumala účinek přípravku REGEN-COV na neinfikované osoby bez protilátek proti SARS-CoV-2 nebo jakýchkoli příznaků covid-19, kteří žili ve stejné domácnosti s osobou s pozitivním testem na virus během předchozích 4 dnů. Všech 1505 účastníků studie bylo randomizováno v poměru 1:1, kdy dostali buď 1 dávku REGEN-COV nebo placebo.

REGEN-COV je „koktejl“ monoklonálních protilátek sestávající z casirivimabu a imdevimabu. Tyto dvě látky byly vytvořeny specificky k blokování infekčnosti viru SARS-COV-2 a jsou to silné protilátky neutralizující viry. Zjištění ze studie prokázala, že léčba snížila riziko symptomatických infekcí o 81 %. Ti, u nichž se vyvinulo symptomatické onemocnění, se navíc viru zbavili mnohem rychleji a zaznamenali kratší trvání příznaků. Nežádoucí účinky se vyskytly u 20 % těch, kteří dostali směs, přičemž závažné události ovlivnily pouze 1% z nich. V části, která dostala REGEN-COV, bylo 0 případů hospitalizace, a v části, která dostala placebo, 4 případy hospitalizace.

„Vzhledem k tomu, že je nadále u více než 60 000 Američanů denně diagnostikován covid-19, může směs protilátek REGEN-COV pomoci poskytnout okamžitou ochranu neočkovaným lidem, kteří jsou vystaveni viru. Také pracujeme na porozumění jeho potenciálu poskytovat průběžnou ochranu pacientům s narušenou imunitou, kteří nemusí dobře reagovat na vakcíny, “uvedl George D. Yancopoulos, prezident a hlavní vědecký pracovník v Regeneronu. „Děkujeme jednotlivcům, výzkumníkům i našim spolupracovníkům zapojeným do procesu a těšíme se na rychlou diskusi o těchto výsledcích s regulačními úřady.“