Lesbos – symfonie kultury, jídla a přírodních krás

Lesbos – symfonie kultury, jídla a přírodních krás 1

Lesbos, ostrov na severu Egejského moře, je proslulý především výrobou ouza a svým Zkamenělým lesem. Přitom představuje jedno z nejvstřícnějších míst pro dovolenou v Řecku s hrady, šlechtickými sídly, olivovníkovými háji a nespočtem pláží.

Ostrov leží na severu Egejské oblasti a je místem, kde se narodila básnířka Sapfó a básník Alkaios, lidový malíř Theophilos Hatzimihail nebo romanopisec Myrivilis. Třetí největší ostrov Řecka se může chlubit mimořádnými přírodními krásami, divy architektury, unikátním zkamenělým lesem, středověkými opevněnými městečky a středomořským klimatem. Většina povniny je porostlá olivovníky a naleznete zde také dvě hluboké, téměř uzavřené zátoky plné ryb. K dalším atrakcím Lesbosu patří tradiční vesnice, pláže dlouhé celé kilometry, destilerie ouza, které můžete navštívit, a vybrané lahůdky, které můžete ochutnat. To jsou jen některé z radostí, které skýtá nádherný Lesbos, který básník a laureát Nobelovy ceny Odysseas Elytis přirovnal k „platanovému listu, který někdo hodil na moře.“

 

Co dělat na Lesbosu

Objeďte ostrov a udělejte si o něm představu

Svoji návštěvu začněte v Mytiléně (Mytilini), hlavním přístavu a největším městě ostrova, a odtud se přepravte na severovýchodní pobřeží a prohlédněte si městečka Molyvos a Petra. Poté zamiřte na západ do městeček Eresos a Sigri, kde můžete spatřit Zkamenělý les (níže). Pokračujte na jih do města Plomari, kde najdete výrobny alkoholického nápoje ouzo, a poté se přesuňte do vnitrozemí do horské vesnice Agiassos. To je Lesbos v kostce, ale vynechali jsme ještě pláže, lázně, pozorování ptactva v mokřinách, dlouhé pohodové oslavy svátků se skvělým jídlem, vínem a místními dary moře, a dechberoucí výhledy na Egejské moře.

 

Poznejte kulturní a obchodní centrum Lesbosu

Skutečná metropole Lesbosu a magnet pro návštěvníky v oblasti je Mytiléna, kde můžete spatřit krásné staré budovy spolu s nábřežím a s působivým kostelem Agios Therapon v samém srdci. Nad vším se tyčí franko-byzantský hrad na kopci porostlém borovicovým lesem. Coby centrum kulturního a obchodního života Lesbosu nabízí Mytiléna nespočet způsobů, jak strávit čas. Můžete obdivovat starověké památky, jako je antické divadlo a osmanské lázně a mešita. Můžete poznávat ulice lemované skvělými neoklasicistickými budovami s anatolijským nádechem. A také můžete procházet vzácné poklady v Archeologickém muzeu, Teriadeho sbírku moderních mistrů a Muzeum Theophila Hatzimihaila, dále knihovny, galerie a lidové výstavy.

 

Obdivujte město Molyvos s hradem 

Lesbos – symfonie kultury, jídla a přírodních krás 2

Molyvos může soupeřit s mnoha krásnými městy se středověkým hradem v Evropě, zatímco v Řecku má obdobu jedině v Monemvasii na Peloponésu. Jeho domy se drží po stranách strmé skály, zatímco pohled upírají na Středozemní moře. Struktura a plán města a jeho janovský hrad ze 13. století zůstaly v průběhu staletí nezměněny. Když budete toulat v jeho uličkách, všimněte si kamenných domů a sídel v anatolijském stylu s pestře natřenými dveřmi a okny a s uzavřenými dřevěnými balkony, a také elegantních tureckých kašen na různých místech ve městě.

 

Navštivte fascinující Zkamenělý les

Je to jedna z nesporných hlavních atrakcí ostrova a jedno z pár míst na světě, kde můžete spatřit stromy tak, jak spadly před miliony let. Proto si udělejte čas na návštěvu parku, který byl v roce 1985 prohlášen za Chráněnou přírodní památku, a přilehlého muzea, kde se dozvíte více o neobvyklé geologii ostrova.

 

Seznamte se s autory zrozenými na ostrově

V průběhu staletí z Lesbosu vzešel mimořádně velký počet skvělých řeckých umělců a intelektuálů. Počínaje Arionem, Terpanderem, Theophrastem, Alkaiem  a Sapfó ve starověku, přes malíře Theophilose Hatzimihaila, romanopisce Eliase Venezise a Stratise Myrivilise, malíře Georgiose Iakovidise, uměleckého krytika a vydavatele Teriada, až po laureáta Nobelovy ceny, básníka Odyssea Elytise.

***

Lesbos – symfonie kultury, jídla a přírodních krás 3

Zkamenělý les 

Mysl zůstává stát nad stářím Zkamenělého lesa na Lesbosu.  Po dešti vulkanického popela v této části severní egejské oblasti před 20 miliony let zůstaly zamrzlé v čase zbytky kmenů, větví, kořenů, listů, semen a dokonce i některých zvířat, která tu kdysi žila, takže dnes zkamenělé útvary představují skutečně vzácnou přírodní památkou. Ta byla nazvána „Pompeje rostlinného světa“ a je součástí sítě světových geoparků UNESCO. Pro pochopení úžasného přírodního dědictví je důležitá návštěva zdejšího vynikajícího Muzea přírodní historie hned u městečka Sigri. Muzeum bylo doslova zbudováno kolem řady fosilizovaných kmenů stromů ležících přesně tam, kam před miliony let spadly. Odtud se pak můžete vydat za dalším průzkumem okolí s nově získaným pochopením těchto přírodních památek, jejichž barvy (červená, žlutá, zelená a kaštanově hnědá) nápadně vynikají vedle okolních skal v barvě vulkanického popela.

 

Nenechte si ujít:
  • Muzeum přírodní historie Zkamenělý les s expozičními prostory nazvanými „Zkamenělý les“ nebo „Egejská evoluce“ Vás seznámí s vývojem jedinečného ekosystému dávného lesa a dalších artefaktů z doby paleolitu. Nejlepší zážitek pak bývá procházka do okolí v doprovodu geologa z muzea.
  • Sigri Park – z muzea vyjdete na stezku vedoucí ke sbírce zkamenělých stromů.
  • Plaka Park – asi 800 m jižně od Sigri leží další park, který zabírá několik hektarů; podívejte se po největším zkamenělém stromu s obvodem 13,7 m! 
  • Ostrov Nisiopi: muzeum má také loď s proskleným dnem, kterou se můžete vydat na návštěvu nedalekého ostrůvku Nisiopi (Megalonisi), kde stovky zatměných kmenů (některé zčásti nebo úplně ponořené) vytvořily celý ostrovní geotop. Vlny na západní straně ostrova odhalily obří jehličnany, předky dnešních sekvojí.
  • Stezky pro pěší turistiku: Zkamenělým lesem vede řada pěších turistických stezek, včetně stezky vedoucí do vesnice Eresos (6 km) a stezky kolem údolí Tsichliontas do Hamandroula Parku, než se opět spojí se silnicí mezi Sigri a Eresosem (13 km).

***

Lesbos – symfonie kultury, jídla a přírodních krás 4
Eftalou Spa

Skryté klenoty ostrova Lesbos

Pozorování ptactva v mokřinách Kalloni

Více jak 252 druhů ptáků je možné najít v mokřinách Kalloni na Lesbosu. Nepřekvapuje, že patří mezi 10 nejvýznamnějších sídlišť ptáků v Evropě s řadou vzácných druhů.

Relaxace v termálních lázních Eftalou

Mezi kameny pokrytými podrostem, což jsou geologické skulptury vzniklé v moři, je možné najít termální prameny v Eftalou. Minerální voda pochází z pramene pod hladinou, má teplotu 43,6-46,5 °C a je známá svými léčivými vlastnostmi.

Obětování býka ve vesnici Agia Paraskevi

Návrat do pohanského starověku představuje rituál konající se v červenci ve vesnici Agia Paraskevi. Zdravý mladý býk je vyzdoben věnci z květin, obětován a pak uvařen a sněden. Přitom během 3 dní oslav probíhá průvod na koních, tanec a hostina.

Poprvé v Řecku: hlavní zážitky 

Akční nabídka ubytování zde