Válka na Ukrajině vyvolává zdravotní krizi

Válka na Ukrajině vyvolává zdravotní krizi 1

Očekává se, že válka na Ukrajině povede k rozmachu covid-19 a dalších infekčních nemocí, což znamená, že zdravotnické organizace a sousední země by se měly připravit na pomoc při hrozících krizích.

Jak Rusko pokračuje ve vedení války s Ukrajinou, lidé jsou nuceni ukrývat se v kompaktních prostorech s omezeným prouděním vzduchu. V důsledku toho se očekává nárůst počtu nakažených nemocemi, jako je covid-19, čímž se Ukrajina dostane do zdravotní krize a zároveň se bude bránit invazi.

„Viry a bakterie rády využívají situace, kdy jsou lidé vystaveni tlaku,“ řekla listu The Washington Post Máire Connollyová, profesorka globálního zdraví z National University of Ireland Galway. Odkazovala na přeplněnost a nedostatek jídla, vody a hygieny jako na faktory, které vedou k dvojité krizi války a nemocí.

Při tom, jak útoky přerušily testování, očkování a léčbu covid-19, Ukrajina nepochybně zaznamená nárůst případů, uvedla WHO. Před začátkem války bylo proti covid-19 očkováno přibližně 35 % ukrajinské populace. Začátkem tohoto týdne Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel WHO, poskytl prohlášení o tom, jak organizace podporuje Ukrajinu. Ghebreyesus řekl, že WHO dosud dodala na Ukrajinu 81 metrických tun dodávek a pracuje na vytvoření zásobovacího potrubí pro zdravotnická zařízení v zemi. K 8. březnu generální ředitel řekl:

„Do Kyjeva jsme dodali 5 metrických tun zdravotnického materiálu na podporu chirurgické péče o 150 pacientů s úrazy a další zásoby pro zvládnutí řady zdravotních stavů pro 45 000 lidí na měsíc.“

Dodal, že další zásoby byly dodány následující den, 9. března, včetně 400 m3 zásob přepravených z centra WHO v Dubaji. Ukrajinským nemocnicím přesto dochází zásoby a zdravotníci musí zvážit vlastní bezpečnost. WHO ověřovala 18 útoků proti zdravotníkům, zdravotnickým zařízením a sanitkám.

„Posílat zásoby do nemocnic je skvělé, ale nemocnice potřebují energii, potřebují čistou vodu, potřebují inženýry, aby mohli pomoci, potřebují zásobu paliva pro generátory,“ řekl Michael Ryan, výkonný ředitel nouzového programu WHO.  „Veškerá tato infrastruktura a technická podpora jsou potřebné k udržení průměrné nemocnice v normální situaci. Uprostřed války a ostřelování je to téměř nemožné.“

WHO slíbila, že podpoří sousední země při poskytování zdravotní péče ukrajinským uprchlíkům. „Některé z hlavních zdravotních problémů, které vidíme, jsou hypotermie a omrzliny, onemocnění dýchacích cest, nedostatečná léčba kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny a problémy s duševním zdravím.“

Ryan zdůraznil, že přijetí uprchlíků nepovede k propuknutí infekčních chorob v sousedních zemích. „Evropa má v současné době hodně covidu a ukrajinští uprchlíci na tom nemohou nic změnit.“

Kromě hrozícího covidu-19 patří mezi další významné ukrajinské zdravotní problémy dětská obrna odvozená z vakcín, spalničky a cholera.

„Jediným skutečným řešením této situace je mír,“ řekl Ghebreyesus. „WHO nadále vyzývá Ruskou federaci, aby se zavázala k mírovému řešení této krize a umožnila bezpečný a neomezený přístup k humanitární pomoci pro ty, kteří ji potřebují. Mírové řešení je možné, a to platí v každé válce a humanitární krizi, na které WHO reaguje po celém světě.“