Hlavní turistické atrakce Turecka

Hlavní turistické atrakce Turecka 1

Aya Sofya v Istanbulu

Fantastická byzantská Aya Sofya Museum (Hagia Sophia), která je známá jako jedna z nejkrásnějších staveb na světě, je nejen jedním z hlavních cílů v Istanbulu, ale i v celém Turecko. Její obrovský objem lemují štíhlé minarety, které byly doplněny po osmanském dobytí města, zatímco honosný a prostorný interiér zdobený freskami je velkolepou připomínkou moci a síly staré Konstantinopole. Návštěva této památky je nutností pro každého návštěvníka země.  Postavena byla jako křesťanský chrám, pak byla proměněna v mešitu, později z ní vzniklo muzeum, a dnes je to opět mešita.

 

Ruiny Efezu

Hlavní turistické atrakce Turecka 2

Mohutné ruiny Efezu představují dávné město s kolosálními stavbami a ulicemi lemovanými mramorovými sloupy. Je to jedno z nejkomplexnějších dochovaných římských měst ve Středomoří, kde můžete vidět, jak vypadal život v době zlatého věku římské říše. Návštěva lokality Vám zabere minimálně půl dne, abyste si mohli prohlédnout hlavní atrakce, ale i déle, pokud chcete místo hlouběji prozkoumat, takže si návštěvu naplánujte tak, abyste pak nebyli tlačeni časem.

Další ztracená města

Kappadokie

Surrealistická táhnoucí se skalnatá údolí v Kappadokii (úvodní foto) jsou rájem pro fotografy. Spatříte zde skalnaté hřebeny a štíty vyčnívají ze zvlněného panoramatu kopců, spolu s kuriozně tvarovanými věžičkami, které vznikly působením větru a vody po celá tisíciletí. Pokud se Vám nebude chtít se za těmito pohledy vydávat pěšky, máte jedinečnou příležitost podniknout let horkovzdušným balonem. Pokud Vás nezláká tato surrealistická krajina samotná, ve zdejších údolích se ukrývají kostely vytesané do skály a zdobené freskami pocházející z byzantské éry, kdy byla tato lokalita významným místem raného křesťanství.

 

Palác Topkapi

Hlavní turistické atrakce Turecka 3

Mimořádně honosný Palác Topkapi Vás seznámí s fantastickým okázalým světem sultánů. Odtud v osmanském období vládli sultáni, kteří vybudovali říši sahající daleko do Evropy a přes Blízký východ až do Afriky. Interiéry s dekadentně bohatým obložením zdobené klenoty představují nezapomenutelné nahlédnutí do centra osmanské moci. Okolní zahrady byly kdysi výhradní doménou sultánského dvora, ale dnes jsou přístupné veřejnosti a skýtají tiché zelené útočiště z ruchu ulic.

Výlety z Istanbulu

Skalní terasy v Pamukkale

Hlavní turistické atrakce Turecka 4

Jeden z nejznámějších přírodních divů Turecka, bělostné travertinové terasy v Pamukkale („Bavlněný hrad“) vytváření kaskádu na svahu, kde připomínají sněhové pole nepatřičně umístěné uprostřed zelené krajiny. I když tohle samotné místo často představuje vrchol návštěvy Turecka, přímo nad nimi leží rozsáhlé a nesourodé ruiny římské Hierapole (antického lázeňského města), které představují další důvod k návštěvě. Nejlepší snímky pořídíte v době soumraku, kdy travertin září v parscích slunce zapadajícího za obzor.

 

Klášter Sumela

Klášter Sumela (Klášter Panny Marie) s jeho úžasnou osamělou polohou ve skalní stěně je přední atrakcí pro návštěvníky tureckého pobřeží Černého moře. Průzkum opuštěného náboženského komplexu s interiéry kostelů zdobenými fantastickými barevnými freskami je nutností pro každého, kdo podnikne dlouhou cestu do nejsevernějšího regionu Turecka. Klášter vznikl už v byzantském období a uzavřen byl až v roce 1923. Když budete dnes procházet prázdnými klášterními celami, snadno si představíte osamělý život mnichů, kteří zde kdysi žili.

 

Hora Nemrut

Hlavní turistické atrakce Turecka 5

Přední turistická atrakce na východě Turecka s pohřební mohylou na vrcholu hory Nemrut (2134 m) je poseta rozbitými zbytky obřích soch, které kdysi místo střežily. Podivné a osamělé místo je jednou z nejosobitějších archeologických lokalit Turecka. Kolosální kamenné hlavy dávno zapomenutých bohů zírají z vrcholu a vrhají strašidelnou atmosféru na pustý vrchol hory. Nejvhodnější doba pro návštěvu je při východu slunce, kdy můžete pozorovat, jak se sochy tyčí se z temnoty.

Tajemné stavby

Zaniklé arménské město Ani

Hlavní turistické atrakce Turecka 6

Opuštěné budovy ve město Ani na Hedvábné stezce leží uprostřed plání blízko novodobých hranic Turecka s Arménií. Zlatý věk arménské metropole Ani skončil ve 14. století po nájezdech Mongolů, zemětřesení a přetahování se na obchodní trase, což vše přispělo k úpadku města. Krásné budovy z červených cihel rozpadající se uprostřed stepní trávy působí fascinujícím dojmem na všechny, kdo lokalitu navštíví. Nenechte si ujít kostel Spasitele nebo kostel sv. Řehoře s kamenným zdivem a stále patrnými zbytky fresek.

15 ztracených měst

Aspendos a jeho římské divadlo

Jižně od města Antalya se zvedá fantastický mamutí objem římského divadla v Aspendosu, která oslavovalo okázalost a slávu vlády Marca Aurelia. Je považováno za nejlepší dochovaný příklad divadla z klasického období na světě a jednu z hlavních atrakcí starověku.  Divadlo sice představuje hlavní důvod pro návštěvu, kam se většina návštěvníkům vydává při půldenním výletu z nedalekých měst Antalya a Side, ale není to jediné, co zde můžete spatřit. Naleznete zde také další ruiny rozmístěné v rozsáhlé kopcovité oblasti, které můžete procházet, pokud budete mít dostatek času.

Návštěva turecké Laodikeie

Plavby po Středozemním moři

Turecké středozemní pobřeží nabízí spoustu historických lokalit se starověkými ruinami i mnoho dalších aktivit, ale mnoha lidem jde hlavně o pláže, slunce a úžasné pobřežní výhledy.  Plavba na jachtě je aktivita č. 1 pro návštěvníky měst Bodrum a Fethiye, což má svůj dobrý důvod. Strmé svahy porostlé lesem, skryté jeskyně s maličkými písčitými plážemi a stovky rozesetých ostrůvků představují perfektní prostředí, které můžete objevovat na lodi. I skalní suchozemci bývají ohromeni. Jedna z nejznámějších tras je známá jako Modrá plavba (Blue Cruise) a vede z Fethiye směrem na jih podél pobřeží až ke starověkému městu Olympus. Tam je na hoře Chimaera možné spatřit přírodní jev nazývaný chiméra (výtrysky hořícího plynu).

 

Ruiny starověkého města Pergamon

Hlavní turistické atrakce Turecka 7

V Turecku je hojnost řecko-římských ruin, ale nejromantičtější polohu má starověký Pergamon v dnešní Bergamě. Kdysi se zde nacházela významná knihovna starověkého světa, zatímco dnes tu spatříte zbytky chrámu dramaticky se tyčící na vrcholu kopce. Je to mimořádně působivé místo, s prostorem akropole a divadlem vyhloubeným do svahu, s panoramickým výhledy z jeho horních řad. Je to další skvělé místo pro ty, kdo chtějí poznat, jak vypadal život v římském období.

Hlavní atrakce Bergamy a severní egejské oblasti

Pláž Ölüdeniz 

Neuvěřitelně tyrkysově modré moře, bujně zelené lesy pokrývající svahy nad pláží s bílým pískem – krytá zátok Ölüdeniz jen kousek cesty od města Fethiye je nejznámější pláží Turecka se scenérií jako z pohlednice, takže nepřekvapuje, že její popularita neopadá. Pokud se pláž příliš zaplní, je část vyrazit k nebi a užít si fantastické výhledy z ptačí perspektivy při tandemovém paraglidingu z vrcholu mohutné hory Babadag (1969 m), která se tyčí nedaleko u pobřeží. Ölüdeniz je jedna z předních destinací pro paragliding na světě.

Nejkrásnější ostrovy Turecka

Antalya

Hlavní turistické atrakce Turecka 8

Rušné centrum na pobřeží Středozemního moře má pro každého něco. Dvě pláže za městem jsou rájem pro milovníky slunce v létě, kdy přitahují rekreanty z celé Evropy, zatímco staré město přímo v centru, s kamennými uličkami lemovanými chatrnými sídly z osmanského období, je úžasným místem k procházkám.  Antalya Museum patří k nejlepším muzeím v zemi, které nabízí úžasnou sbírku helénských a římských soch. Také naleznete spoustu atrakcí mimo město, od starověkých lokalit Aspendos a Perge až po město Side, takže Antalya představuje fantastickou základnu pro průzkum regionu.

Pláže v Turecké Antalyi

Město Safranbolu

Nejlépe zachovalé osmanské město v Turecku je mimořádně fotogenické místo s úzkými klikatými uličkami plnými krásně zrestaurovaných dřevěných sídel, v nichž kdysi bydleli bohatí kupci a dnes jsou v nich umístěny butikové hotely a restaurace. Ve Safranbolu není příliš mnoho možností, co dělat, je to však skvělé místo, kde se můžete jen tak procházet ulicemi a obdivovat atmosféru starého světa. Město je také známé svými tradičními sladkostmi a řemeslnými výrobky, a naleznete zde spoustu hezkých obchodů, kde si můžete vybrat originální suvenýr. Pokud se sem vydáte při cestě (road trip) autem z Istanbulu, jedná se o fantastické místo, kdo si můžete udělat zastávku na noc v historickém prostředí.  

 

Patara

Díky dlouhému pobřeží kolem Středozemního moře najdete v Turecku vhodnou pláž pro každého návštěvníka, ale Patara patří k nejznámějším písčitým úsekům. Pláž se táhne 18 km podél pobřeží a nabízí spoustu prostoru, takže i v době vrcholného léta zde můžete najít klidné místo daleko od davů. Hned za pláží se nacházejí rozsáhlé ruiny starověkého města Patara, kde spatříte ulice se sloupořadím, rekonstruovaný bouleuterion (starověká radnice) a divadlo, kde mohlo sedět 5000 lidí. Až budete mít dost slunce, písku a plavání, vydejte se mimo písečné duny a prohlédněte si chátrající zbytky kdysi prosperujícího města starověké Lýkie. Do Patary se snadno dostanete z měst Kas nebo Fethiye.

Akční nabídka ubytování zde