MARRAKECH: NEZAPOMENUTELNÁ CHUŤ MAROCKÉHO ORIENTU

MARRAKECH: NEZAPOMENUTELNÁ CHUŤ MAROCKÉHO ORIENTU 1

Jedním z nejvíce fascinujících míst v Marockém království je bezpochyby Marrakech, který svým návštěvníkům nabízí nekonečnou spleť malebných uliček, místní trhy s rozličným zbožím a historické kulturní památky. Podívejte se, co byste při jeho návštěvě měli vidět a na co byste si měli dát pozor.

Ocitnout se v Maroku a nenavštívit Marrakech je stejným hříchem, jak navštívit Paříž a nevidět Eiffelovku. Oproti kosmopolitní Casablance či hlavnímu městu Rabat, si Marrakech dodnes zachovává tradiční africko-berberskou tvář. Krásné čisté město lemované košatými palmami se nese v duchu dominantní červené barvy, která je charakteristická pro historické budovy, opevnění, řídit i hotely. Marrakech sál úchvatnou, nezapomenutelnou atmosférou, kterou byste během návštěvy Maroka dozajista měli zažít.

Nejznámějším náměstím a vůbec ústředním bodem starého Marrakech je náměstí Djemaa el-Fna. Prostorné náměstí obklopeno přeplněnými uličkami místního tržiště, láká domácích, ale i turisty z celého světa k nákupům. Nakoupit zde můžete arganový olej, který je významným produktem v marocké kosmetice, různé druhy koření, čajů, kožené výrobky, keramiku, šatstvo, ale i ovoce, zeleninu či různé druhy masa a ryb. Největší kouzlo zažijete po soumraku, kdy se náměstí Djemaa el-Fna změní na obrovské místo plné kulinářských zážitků.

Mnoho místních hlavně nyní v období ramadánu, ale i turistů sem denně vyráží za marockými specialitami. Marocká kuchyně ovlivněna francouzskými i berberskými vlivy je skutečným zážitkem. Pochutnat si zde můžete na tradičním marockém hlavním jídle tajine, které sestává z kousků kuřecího, jehněčího masa nebo ryb dušeného se zeleninou i sušenými švestkami. Výborně chutná s kuskusem, rýží a dochucené s pikantní omáčkou – Harrise. K jídlu neodmyslitelně patří sladký marockými mátový čaj nebo čerstvý pomerančový džus, který Vám na náměstí odšťavní na počkání. Sladké medově-oříškové sladkosti jsou lahodnou delikatesou pro chuťové pohárky.

Djemaa el-Fna je vskutku fascinujícím místem, kde kromě kulinářských stánků potkáte i prodavačů koření, hadí kůže, bylinek, arganový výrobků, zaklínačů hadů, karbaník, spekulantů s opicemi, ale i muslimky malující hennou cizinky. Na tržišti se dá velmi snadno zabloudit, co místní prodavači velmi rádi využijí. Jako turista jste pro místní zdrojem příjmu, který si za žádnou cenu nenechají ujít. Stačí jediný náznak, že jste se ztratili a za finanční příspěvek vás ochotně přivedou na správnou cestu. Zapamatujte si, že nic není zadarmo a zde to platí dvojnásob. Stačí když se projdete po náměstí a odrazu Vám kdosi položí rozkošnou opičku na rameno. Úsměv z překvapení Vám hned spadne poté, kdy majitel opice na vás vytasí částku třicet eur. Pouliční spekulanti Vám velmi ochotně nabídnou službu zdarma, za kterou si vyžádají nehorázné peníze. Pokud si budete dávat pozor, nic Vám nehrozí. Maročané jsou velmi milý a pohostinný národ.

Kromě náměstí Djemaa el-Fna Marrakech nabízí krásné historické památky, jako jsou Palais Bahia – sídlo vlády s nádhernou zelenou zahradou, Palais El-Badi – zřícenina nejvýznamnějšího paláci, Marrakechské muzeum nacházející se v bohatém městském řídit z 19. století, či 70 metrů vysoký minaret Koutubijské mešity, která je styčným bodem celého Marrakech. Luxusní noc v tomto velkolepém městě můžete strávit v honosném pětihvězdičkovém hotelu La Mamounia, ve kterém vás noc se snídaní může stát i tisíc eur. Hotel se pyšní celebritnou klientelou jako je například Alain Delon či dokonce i Winston Churchill.