Místa natáčení slavných filmových scén

Místa natáčení slavných filmových scén 1

Filmy a televizní seriály mají neuvěřitelnou moc přenést nás na úžasná místa po celém světě – i mimo něj. I když vysílaný příběh může být vymyšlený, mnohá úžasná místa, která tvořila pozadí, můžete navštívit i ve skutečnosti. Zde vybíráme reálné lokality, které se objevují v některých proslulých a oblíbených filmech či televizních pořadech z posledních 70 let.

 

Báječná 50. léta

Hovs Hallar (pobřežní oblast), Skåne, Švédsko: Sedmá pečeť, 1957

Podívejte se na plážovou scénu: pěkné, že? Není proto divu, že mnozí lidé chtějí vidět místo fyzicky. Tak jako režisér Ingmar Bergman, který ho viděl jako ideální místo pro partii šachu s cynickou postavou Smrti v existenciálním dramatu o hledání smyslu ve světě bez Boha.

 

Další místa:

  •         bazilika Santa Maria in Cosmedin, Řím, Itálie: Prázdniny v Římě, 1953
  •         Sanfranciský záliv, Kalifornie, USA:  Závrať, 1958

 

Roztančená 60. léta

Hrad Neuschwanstein, Bavorsko, Německo: Chitty Chitty Bang Bang, 1968

Novoromantický hrad na kopci, který nechal postavit Ludvík II. Bavorský, působí jako sídlo pohádkové princezny – a skutečně byl vzorem pro hrad Šípkové Růženky v  Disneyho filmu z roku 1959 i v jeho tematickém parku v Kalifornii.

Děti milující filmy budou znát domov barona Bombursta, vládce Vulgarie (z filmu Chitty Chitty Bang Bang). Jestli to však bylo zamýšleno jako znevažování vkusu krále Ludvíka i Walta Disneyho pro hrady, to už filmová historie neříká.

 

Další místa:

  •         Potter Schoolhouse (budova školy), Bodega, Kalifornie, USA: Ptáci, 1963
  •         Státní park Vasquez Rocks, Kalifornie, USA: Star Trek, 1966-69

 

Psychedelická 70. léta

Ostrov Jamese Bonda (Khao Phing Kan), Thajsko: Muž se zlatou zbraní, 1974

Ostrov Khao Phing Kan obvykle nebývá známý pod svým pravým jménem, ale jako „Ostrov Jamese Bonda“ od doby, kdy superpadouch Scaramanga ukryl zařízení solex agitator ve skalní věži u pobřeží. Proč však na ostrově Scaramanga postavil také zábavní park a zrcadlovou síň můžeme jen hádat, ačkoli je lepší se příliš neptat na logiku bondovek té doby.

 

Další místa:

  •         Doune Castle (hrad), Stirling, Skotsko: Monty Python a Svatý Grál, 1975
  •         Hotel Sidi Driss, Matmâta, Tunisko: Star Wars, 1977

 

Úžasná 80. léta

Silverton, Nový jižní Wales, Austrálie: Šílený Max 2, 1981

Vítejte v Silvertonu, kde při posledním sčítání žilo 89 lidí. Možná je zde lepší světlo než jinde nebo působí jako definice typické australské vesnice, protože zde byly natáčeny filmy Dobrodružství Priscilly, královny pouště (1994), Zapadákov (1971) a Šílený Max 2.

Pamatujte, že Šílený Max 2 se nachází v „maelströmu rozkladu, ve kterém je obyčejný člověk potlučen a podrcen“, takže si dobře rozmyslete, než se sem vydáte.

 

Další místa:

  •         Moherské útesy, Irsko: Princezna Nevěsta, 1987
  •         Katz’s Delicatessen (restaurace), New York, USA: Když Harry potkal Sally, 1989

 

Nezbedná 90. léta

Ischia, Neapolský záliv, Itálie: Talentovaný pan Ripley, 1999

Méně známé městečko Portofino s domy v pastelových barvách se odráží v azurových vodách Neapolského zálivu, přičemž na něj s odstupem shlíží ostrov Ischia. Ten působí jako místo, které si vybrali bohatí ke svým zábavám, útočiště, postávají zde ve světlých oblecích a značkových slunečních brýlích, poslouchají jazz a rozjímají o životě. Nebo odhalují krádež a vraždu.

 

Další místa:

  •         Twede’s Cafe (kavárna), North Bend, Washington, USA:  Městečko Twin Peaks (seriál), 1990 až do současnosti
  •         Hamilton Island (ostrov), Queensland, Austrálie: Muriel se vdává, 1994

 

Nultá léta (1. desetiletí III. tisíciletí)

Chudinské čtvrti (favelas) v Rio de Janeiru, Brazílie: Město bohů, 2003

Po shlédnutí napínavého gangsterského dramatu režiséra Fernanda Meirellese nebudete chtít favelas v Riu navštívit a budete děkovat nebesům, že jste se nenarodili do těch samých kruhů bídy a násilí, jako jeho postavy. Film však skvěle zachytil typickou energii a život města, navíc zřejmě nenajdete jiný film se sambou jako hudebním pozadím.

 

Další místa:

  • Hotel Park Hyatt , Šindžuku, Tokio, Japonsko: Ztraceno v překladu, 2001
  • Long Beach (město), Kalifornie, USA: Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, 2004

 

2. desetiletí III. tisíciletí

Highclere (hrad), Hampshire, Anglie: Panství Downton, 2010-15

Část kouzla seriálu Panství Downton spočívá v jeho nostalgické oslavě zmizelé éry s její úctou, vážností a pevným společenským řádem, ve kterém každý, ať už šlechtic nebo sluha, znal své místo.

To je však jen teorie. Stojí za to připomenout, že britská šlechta nikam nezmizela a přestože můžete v některých dnech v roce navštívit rozlehlé majestátní sídlo ze 17. století, které se objevovalo ve filmu Panství Downton, stále patří hraběti (earl) Carnarvonovi.

 

Další místa:

  •         St James Theatre (divadlo), Broadway, New York: Birdman, 2014
  •         Wadi Rum, Jordánsko: Marťan, 2015