Navštivte anglický Birmingham

Navštivte anglický Birmingham 1

I když nemá pověst vizuálně příliš atraktivního města Anglie (kvůli úpadku těžkého průmyslu, bombardování za II. světové války a některé civilní architektuře z následujících desetiletí), Birmingham 21. století je rušné a rozmanité velkoměsto (druhé po Londýnu) uprostřed velkého kulturního přerodu a nabízí mnohem více atrakcí, než si můžete myslet.

 

Barberův institut výtvarného umění  

Barberův institut výtvarného umění (Barber Institute of Fine Arts), který je součástí Birminghamské univerzity,  nabízí malou, ale pozoruhodnou sbírku evropských maleb, tisků, kreseb a soch včetně prací do Botticelliho, Van Dycka, Gainsborougha, Turnera, Maneta, Moneta, Degase, van Gogha a Magritty. Muzeum rovněž nabízí pestrý program dočasných výstav a každý týden v pátek 13 hod. koncert, také jako občasné večerní koncerty. Muzeum je vzdáleno necelých 5 km od centra. Dostanete se sem vlakem ze stanice New Street Station do University Station, odkud je to asi 10 minut pěšky ke galerii; nebo jeďte autobusem č. 61 nebo 63, které provozuje společnost National Express West Midlands.

 

Birmingham Back to Backs 

Navštivte anglický Birmingham 2

Z asi 20 000 domů „back-to-back“ (domy doslova obrácené zády k sobě, takže měly společný dvůr) vybudovaných v 19. století pro rozšiřující se pracující třídu ve městě jsou tohle jediné dochované zbytky. Celkem 3 domy vyprávějí příběhy rodin (hodináře, zámečníka a výrobce umělých očí), kteří žili v těchto osobitých domcích, zachráněných před rozpadem díky organizaci National Trust a zpřístupněných jako historická památka. Každý z domů je vybaven ve stylu jiného období v jejich historii, od venkovních záchodů až po kombinézy visící nad postelí. Vstup je možný pouze při komentované prohlídce, na kterou je nutné se přihlásit předem. Počítejte minimálně s hodinou na prohlídku a se strmými schody; pro návštěvníky s omezenou pohyblivostí jsou k dispozici prohlídky pouze přízemí.

 

Birminghamské muzeum a galerie umění  

Rozsáhlé a působivé Birminghamské museum a galerie umění (Birmingham Museum and Art Gallery) uchovává skvělou sbírku viktoriánského umění a je známé mezinárodně svými díly prerafaelitů. Najdete zde všechna velká jména, jako je Rubens, Renoir, Constable a Francis Bacon, což odráží obrovské bohatství Birminghamu 19. století a estetický vkus průmyslníků. Galerie kovovýroby, stříbra a keramiky seznamují s historií města, a také jsou zde zastoupeny díla z období renesance, hnutí Arts and Crafts a ze současnosti. Jedna galerie vystavuje část velkolepé sbírky Staffordshire Hoard, největšího anglosaského pokladu, jaký byl kdy nalezen. Přes 3500 předmětů bylo v roce 2009 vykopáno na poli 26 km severně od Birminghamu; mezi stovkami předmětů ve stálé expozici jsou helmy, zlato, šperky a kovové výrobky. V restauraci Edwardian Tearoom si pak můžete dát oběd, zatímco venku najdete velkou herní zónu pro děti.

 

Živé muzeum Černé země

Živé muzeum Černé země (Black Country Living Museum) zabírající 26 akrů a zabývající se sociální historií skýtá pohled na to, jak vypadal život před staletími pro muže a ženy, kteří pracovali v uhelném regionu známém jako Černá země (označení vzniklo kvůli znečištění vzduchu). Město Dudley 16 km severozápadně od Birminghamu bylo místem, kde bylo v 17. století uhlí poprve použito při tavení železa. Replika vesnice je vytvořena z budov z okolního regionu, včetně dílen výrobce řetězů, výrobce pastí na zvířata, železářství „pro něho“ a „pro ni“ (nástroje a tašky pro muže, hrnce a pánve pro ženy), působiště lékárníka a hokynářství, kde ženy v kostýmech popisují život v chudé industriální komunitě v 19. století. Také si můžete sednout na tvrdou lavici a podívat se na filmy Charlie Chaplina v kině z 20. let 20. století, nahlédnout do hlubin dolu nebo se svézt na bárce, abyste poznali cestování po kanálu v minulosti. Pokud jde o jídlo, je zde kavárna, obchod se smaženými rybami z 30. let 20. století a bar Bottle & Glass Inn s pivem a dalšími nápoji. Abyste se vyhnuli spoustě školních výprav, vydejte se sem o víkendu nebo během školních prázdnin. Do muzea nacházejícího se necelých 5 km od dálnice M5 se nejlépe dostanete autem. Cesta vlakem z Birmingham New Street do Tipton Station trvá 17 minut; autobusy z vlakové stanice jezdí kolem muzea, které je vzdáleno 1,6 km.

 

Coffin Works 

Navštivte anglický Birmingham 3

Teoreticky nevypadá muzeum Coffin Works („Rakvárna“) jako příhodná volba pro příjemné odpoledne při Vaší dovolené, ve skutečnosti je to však velmi zajímavá časová kapsle významné součásti průmyslové historie Birminghamu.  Právě na tomto místě bratři Alfred a Edwin Newmanovi (Newman Brothers, zkušení pracovníci s mosazí) začali na konci viktoriánského období vyrábět rakve. Společnost rychle se rychle etablovala jako nejlepší výrobce rakví v oblasti a brzy vyráběla rakve pro takové, jako byla královna Marie, král Jiří V. a Winston Churchill. I když společnosti od 60. let 20. století upadala, až nakonec v 90. letech skončila, dnes se sem můžete vydat na komentovanou prohlídku. Při ní se můžete zaregistrovat při příchodu a odchodu, jako to kdysi dělali pracovníci, a pak se podívat „za scénu“ do kanceláře ředitele (kde uslyšíte strašidelné audio předních postav v historii společnosti), přímo do továrny a také do rubášové místnosti. Prohlídky probíhají od středy do neděle každou hodinu mezi 11 a 15 hod.. 

 

Ikon Gallery 

Ikon Gallery, vytvořená z budovy školy ve viktoriánském gotickém stylu, patří ve městě k předním institucím současného umění z Velké Británie i ze zahraničí. Jasný bílý interiér je rozdělen do 2 hlavních galerií, které pořádají průběžné výstavy. Existuje také třetí galerie nazývaná Tower, kde se konají akce více specifické pro místo. Galerie má výborné knihkupectví a také pěknou kavárnu v přízemí budovy. Galerie Ikon je příkladem toho, jak Birmingham přijímá svoji minulost a přitom se stále posouvá do budoucnosti.

 

Jewellery Quarter 

Navštivte anglický Birmingham 4

Po více jak dvě staletí pracovali klenotníci v okrsku Hockley severozápadně od centra města. Dnes v této tradici v Jewellery Quarter („Klenotnická čtvrť“) pokračují stovky současných klenotníků, kteří vyprodukují více jak třetinu všech šperků vyrobených v Británii. Je to zajímavá oblast, kterou si můžete prohlédnout, kde mnozí klenotníci pracující v pěkných domech z červených cihel. V Muzeu Jewellery Quarter si můžete prohlédnout někdejší dílnu a vidět, jak vznikají originální kusy. Brožura zdarma z turistické kanceláře Vám poskytne přehled o nakupování v oblasti. Městský Puncovní úřad označí 12 milionů kusů ročně symbolem kotvy, který znamená původ v Birminghamu. Krásně zdobené zelené zlacené hodiny Chamberlain Clock na křižovatce ulic  Vyse Street, Warstone Lane a Frederick Street označují centrum okrsku. Ten leží dvě zastávky metrem od Birmingham New Street, a přestože je tu mnohem klidněji než v centru města, najdete zde výběr módních kaváren a restaurací.

 

Muzeum Jewellery Quarter 

Jewellery Quarter Museum je vybudované kolem dílen firmy Smith & Pepper, která působila v Jewellery Quarter více jak 80 let. Jen málo se toho zde změnilo od založení firmy v roce 1899 do jejího definitivního skončení v roce 1981. Prohlídka továrny (trvá asi hodinu) a expozice vysvětlují historii okrsku a klenotnického řemesla a Vy zde můžete pozorovat ukázky výroby šperků tradičním způsobem. Galerie Earth’s Riches („Bohatství Země“) vystavuje pozoruhodné šperky z řady přírodních materiálů, obchod na místě prodává krásné kousky od místních klenotníků, zatímco příjemná kavárna vystavuje fotografie města.

Hlavní turistické atrakce Anglie

Muzeum historických budov Avoncroft

Starou architekturu typickou pro hrabství Worcestershire můžete vidět v  19akrovém muzeu pod širým nebem Avoncroft Museum of Historic Buildings, které se nachází 24 km od centra města a které zachránilo více jak 30 staveb před zbouráním. Vedle hrázděných budov jsou k vidění viktoriánské komíny, sbírka telefonních budek, trojitý suchý záchod, montovaný dům z roku 1946 nebo funkční větrný mlýn. Během týdne sem obvykle dopoledne přicházejí školní exkurze, takže odpoledne znamená méně davů a lepší dobu k návštěvě. Vezměte si dobré boty na chození.

 

Birminghamská katedrála sv. Filipa

Katedrála sv. Filipa (St. Philip) z počátku 18. století, jen pár bloků od nám. Victoria Square, ukrývá ve svém zlaceném georgiánském interiéru krásné příklady štukování. Vitrážová okna za oltářem, která navrhl prerafaelita Edward Burne-Jones (1833–1898) a realizovala firma William Morris & Company, září smyslnými odstíny. K dispozici jsou pravidelné komentované prohlídky, kde se můžete dozvědět o tom, jak je kostel stal katedrálou; na stránkách najdete termíny.

 

Cadbury World

Vesnice Bournville 8 km jižně od centra Birminghamu je místem, kde najdete tohle muzeum věnované čokoládě. V roce 1879 kvakerští bratří Cadburyovi přestěhovali svůj rodinný podnik z města do této „továrny v zahradě“. Muzeum sleduje historii kakaových bobů a dynastie Cadburyových. 4D Chocolate Adventure Zone a doprovodné herní zóny už mohou působit přehnané, ale Cadbury World se u dětí těší mimořádně oblibě. Můžete pozorovat (a čichat), jak se ručně vyrábí čokoláda, ochutnat vzorky zdarma a pak se zásobit v obchodě s výhodnými cenami. Restaurace nabízí speciální čokoládové dorty, ale si zde můžete dát oběd. Otvírací doba se mění téměř denně a je nutné mít rezervaci; na stránkách si můžete ověřit otevírací dobu a rezervovat vstupenky.

 

Lichfieldská katedrála

Navštivte anglický Birmingham 5

Stojí za to si udělat zajížďku 24 km na severovýchod od Birminghamu a prohlédnout si jedinou středověkou anglickou katedrálu se třemi věžemi. Pískovcová budova Lichfieldské katedrály krásně umístěná u jezera lemovaného stromy pochází z 12. a 13. staletí, a ve zdejší Lady Chapel (kaple Panny Marie) září vitrážová okna z 16. století pocházející z cisterciáckého opatství Herkenrode nedaleko Lutychu v Belgii. Klidný pozemek obklopují hrázděné domy a ve městě Lichfieldu samotném spatříte řadu georgiánských budov. Kromě toho je rodištěm lexikografa dr. Samuela Johnsona, který zde má muzeum. Bezplatné prohlídky probíhají od pondělí do soboty v 11 a 14 hod.. Návštěvníci si mohou prohlédnout nedávno zrestaurovanou historickou knihovnu (vstupné 18 GBP), kam se dostanou po točitém schodišti s 35 schody. Knihovna obsahuje mnoho starých knih včetně rukopisu Chaucerových Canterburských povídek z 15. století. Z Birmingham New Street se sem dostanete autobusem, cesta trvá 45 minut.

 

National Sea Life Centreakvárium

Nápaditě upravené akvárium National Sea Life Centre, které je tak daleko od moře, jak je to v Británii jen možné, umožňuje jakýsi „pohled do truhly Davey Jonese“. V podmořském tunelu můžete zblízka pozorovat žraloky a rejnoky nebo si můžete zamluvit vstup na krmení, kde se setkáte s místním tučňákem oslím, žraloky nebo s karetou obrovskou. Děti pak tíhnou ke kontaktním nádržím a dalším interaktivním aktivitám. Při zakoupení vstupenek online získáte slevu až 35 %.

 

Pen Room – muzeum

Během 19. století byl Birmingham světovým centrem výroby per a psacích potřeb se 129 továrnami zaměstnávajícími téměř 8000 osob. Muzeum Pen Room oslavuje toto dědictví a vypráví příběh někdejších dělníků do všech detailů. Expozice umístěné v někdejší továrně na pera zobrazuje vrcholné období tohoto odvětví prostřednictvím dekorativní přehlídky per, inkoustů a dalších potřeb na psaní z doby před vynálezem kuličkového pera. Můžete si vyzkoušet kaligrafii, vyrobit si vlastní špičku pera a poslechnout si vzpomínky zaměstnanců, abyste si mohli udělat představu o pracovních podmínkách v minulosti.

 

Thinktank Birmingham Science Museum

Interaktivní muzeum vědy Thinktank Birmingham Science Museum ve špičkové budově Millennium Point Center umožňuje dětem poznávat vědu a historii Birminghamu na čtyřech patrech s galeriemi. Mini-Brum, interaktivní galerie pro děti do 8 let, je obzvlášť oblíbená, zatímco starší děti mohou poznávat hlubiny vesmíru v planetáriu (za příplatek 2,50 GBP). Když bude pěkné počasí, zamiřte ven do herní zóny nebo do Science Garden. Muzeum je vzdáleno 10 minut chůze od vlakové stanice Moor Street nebo 15 minut od Birmingham New Street.

Akční nabídka ubytování: