Moderní vs. současný styl – čím se od sebe liší

Moderní vs. současný styl – čím se od sebe liší 1

Pro mnoho lidí znamenají designové pojmymoderní a „současný totéž, navíc je v tom slovník utvrzuje, protože tato slova bývají považována za synonyma. Ale pro interiérové designéry a odborníky v oblasti výzdoby interiérů pojmy označují dva odlišné styly. I když mají některé společné charakteristiky, jsou mezi nimi rozdíly.

Definice: co je to moderní a co současný styl?

Moderní styl je pevně zakořeněn v první polovině až polovině 20. století a používá silné linie s přirozenými barvami. Současný styl designu zahrnuje trendy zde a teď.

 

Co je to moderní styl?

Moderní styl je design a dekor hnutí modernismu, které započalo už na konci 19. století. Zrozen byl německými školami Bauhausu a skandinávským designem, takže důraz klade na jednoduchost a funkci. Dá se říct, že moderní styl je vlastně už dost starý. Obecně je moderní dekor spojen s dobou od počátku 20. století od začátku do 50. let.

Moderní styl se časem proměnil v moderní styl poloviny století (50. a 60. léta) a postmodernismus (70. a 80. léta). Zatímco moderní styl poloviny století vypadá často jako moderní design se strategicky přidanými prvky jasné barvy, tohle neplatí pro postmodernismus. Ten je odvážný, porušuje pravidla tradice a má v sobě určitou hříčku a ironii. Je více o formě než o funkci, což je přesný opak praktických prvků objevujících se v klasickém moderním designu.

 

Co je to současný styl?

Takzvaný současný styl získal oblibu v 70. letech zhruba v době, kdy rostla také obliba postmodernismu. Původně to byla směs stylů a teprve později se vynořil rozeznatelný nový styl. Současný design si vypůjčuje prvky z modernismu a postmodernismu. Také posbíral nápady z mnoha dalších stylů, jako je art deco, dekonstruktivismus, futurismus. Přitom se „současnýstyl stále mění. S tím, jak plynou desetiletí, mění se i trendy v oblasti dekoru, které jsou považovány za současné. Přitom není nutně svázán s určitým časovým obdobím způsobem, jako moderní styl. Místo toho se styl stále vyvíjí a odráží, co se děje právě teď.

 

Podobnosti

V obou stylech je také možné najít podobné charakteristiky, z čehož pravděpodobně pramení nejvíce zmatků při jejich rozlišování. Oba styly upřednostňují jednoduché volné prostory bez nepořádku, s hladkými čistými liniemi a uměleckým „šmrncem“, což dává pohodlný a uklidňující dojem místnosti, která je velmi vstřícná. Žádný z těchto stylů neupřednostňuje zdobený design nebo těžké prvky.

Současné prostory ale tohle pravidlo často „ohýbají“ spolu s tím, jak se mění trendy. V obou stylech mají pohovky, křesla a sedačky odhalené nohy. Také oba tíhnou k lesklým reflexním povrchům, jako je odhalený kov a sklo. V obou rovněž naleznete spoustu odhaleného dřeva, od strukturálních trámů až po stoly s deskou ze surového dřeva a s kovovýma nohama/základnou.

 

Kdy si vybrat moderní a kdy současný styl

Moderní styl se zaměřuje na designové prvky běžné v první polovině 20. století a je vhodný pro majitele domů, kteří mají rádi estetiku toho období s jeho upřednostňováním vysoce funkčních prvků a teplých přirozených barev. Nejlépe se hodí pro toho, kdo rád „piluje“ jedno designové téma.

Současný styl je vhodný pro majitele domů, kteří rádi drží krok se současnými trendy, co se týče dekoru a výzdoby, a kteří jsou ochotni (a finančně schopni) ho v průběhu času měnit. Nejvhodnější je pro toho, kdo má rád ostré kontrasty a zakřivené linie, které se často objevují. Současný styl je pro ty, pro které je forma a výzdoba důležitější než funkce.

Moderní styl
  • spíše přísný
  • dekorativní kusy jsou funkční
  • barevná paleta zahrnuje spíše přírodní a neutrální odstíny
  • dává přednost silným liniím
  • přizpůsobuje se nejnovějším trendům
Současný styl
  • má mnoho variant
  • dekorativní kusy jsou zdobné
  • barevná paleta tíhne ke kontrastu, častá je černá a bílá
  • časté křivky