20 lokalit s termálními prameny v Evropě

20 lokalit s termálními prameny v Evropě 1

Pamukkale, provincie Denizli, Turecko

Pamukkale (turecky „bavlněný hrad“) je úžasný přírodní komplex bazénů, který slouží po celá staletí k léčení řady neduhů. Terasovité termální lázně vytvořené z usazenin se nacházejí na okraji ruin antického a byzantského města Hierapolis.

Hlavní atrakce tureckého Pamukkale a Hierapole

Caldea, Andorra

Prostorné spa Caldea (s více jak 6000 m² bazénů) v metropoli Andorry je napájeno ze sirnatého pramene a představuje největší komplex termálních lázní v jižní Evropě. Nabízí řadu možností pro ty, kdo se chtějí během návštěvy lázní také seznamovat a bavit, včetně oblíbených koktejlových večerů. Ti, kdo hledají útulnější zážitek, by měli vyzkoušet některý ze zdejších butikových hotelů, jako je Roc Blanc 4*, ideální místo pro léčení namožených svalů po lyžování (nebo vypocení kocoviny).

Akční nabídka ubytování: Roc Blanc 4*

.

Thermae Bath Spa, Bath, Anglie 

20 lokalit s termálními prameny v Evropě 2

Léčivé vody jediného termálního pramene v Anglii používali Keltové i Sasové poté, co ho kolem 863 př.n.l. měl objevit legendární britský král Bladud. Thermae Bath Spa jsou napojeny na stejný pramen jako historické Římské lázně. Komplex nabízí místnosti s bylinnou parní lázní a 4 termální bazény včetně otevřeného střešního bazénu s romantickým výhledem na Bath Abbey.

 

Termální jezero Hévíz, Hévíz, Maďarsko

Hévíz zahrnuje největší biologicky aktivní přírodní léčivé jezero na světě, s lekníny a obklopené udržovanými parky. Komplex lázní leží na dobrém místě pro zimní návštěvy, a protože teplota vody nikdy neklesne pod 24°C (v létě může mít až 38 °C), je možné se zde koupat venku po celý rok.

 

Bains de Dorres, Pyreneje, Francie 

Malý sirný termální pramen, který nabízí klidnou alternativu k váženějším léčebným lázním ve Francii, se nachází v nadm. výšce 1450 m, takže umožňuje hostům se koupat ve vodě teplé 37–40°C spolu s krásnými výhledy na kopce vlnící se dole. Bains de Dorres leží jen coby kamenem dohodil od španělských hranic a jeho historie sahá až do římských dob.

 

7132 Therme Vals, Švýcarsko

Minimalistický lázeňský komplex 7132 Therme Vals je tak stylový, že jeho příznivci sem neváhají cestovat 200 km z Curychu. Noční koupání mohou využít hosté, kteří se ubytují v hotelu vedle lázní Therme Val; současnou podobu dal hotelu cenami ověnčený švýcarský architekt Peter Zumthor.

 

Palia Kameni, Santorini, Řecko

Prameny v odstínech mědi na vulkanickém ostrově v kaldeře jsou známé svým léčivým sirnatým bahnem. Palia Kameni (v překladu „starý spálený“) jsou přístupné z ostrova Santorini, avšak návštěvníci musí doplavat od zakotveného plavidla k hlavnímu pramenu na pobřeží. Pro autentičtější zážitek se vyhněte hlavní turistické sezoně.

 

Termální lázně Széchenyi, Budapešť, Maďarsko  

20 lokalit s termálními prameny v Evropě 3

Maďarská metropole je známá jako „město lázní“, kdy mnohé turecké lázně z 16. a 17. století slouží dodnes. K předním atrakcím Budapešti patří velkolepý neo-barokní komplex Termálních lázní Széchenyi v Městském lesíku (Városliget), s 18 různými bazény a dalšími 10 saunami a parními komorami.

 

Hammam Al Andalus, Granada, Španělsko

Bohatě zdobený Hammam Al Ándalus nabízí skutečně luxusní zážitek z návštěvy termálních lázní. Patrně to byl první tradiční hammam znovu otevřený v Evropě poté, co křesťanští panovníci Španělska zavřeli v 16. století všechny maurské lázně v Andalusii.

 

Terme di Saturnia, Toskánsko, Itálie   

20 lokalit s termálními prameny v Evropě 4

Skutečně idylické toskánské útočiště, Terme di Saturnia, je jedním z předních termálních lázeňských letovisek v Itálii. Hlavní bazén, který je každé 4 hodiny doplňován vodou z vulkanického pramene, má teplotu vody kolem 37,5°C. Resort, který je přístupný hostům i lidem zvenčí, nabízí kromě kompletního menu léčebných lázní také speciální kúry vulkanickým bahnem.

 

Kaiser-Friedrich-Therme, Wiesbaden, Německo

Secesní komplex Kaiser-Friedrich-Therme ve Wiesbadenu oslavil v roce 2013 své stoleté výročí a překypuje starosvětským kouzlem. Jeho vodoléčebné dědictví však sahá ještě dále, kdy lázně byly vybudovány na místě římské sauny. Kromě léčivých termálních bazénů nabízejí lázně také ruskou parní koupel a klasickou finskou saunu.

15 turistických atrakcí německého Baden Badenu

Laugarvatn Fontana, Island

Léčivé bazény v Laugarvatn Fontana 77 km od Reykjavíku se otvírají do malebného termálního jezera Laugarvatn, jehož písek prý zklidňuje artritické klouby. Obzvlášť lákavé jsou venkovní minerální bazény v komplexu vybudované přímo nad vyvěrajícím pramenem, především když se na nočním nebi nad hlavou vlní polární záře.

 

Pantelleria, Itálie

Maličký vulkanický ostrůvek Pantelleria v Sicilském průlivu (mezi Sicílií a Tuniskem) je domovem série přírodních nekomerčních bazénů. K nejoblíbenějším patří přístav v obci Gadir, kam se místní (jako je módní návrhář Giorgio Armani, který zde má dům) přicházejí koupat v léčivých vodách zmírňujících revma a artritidu.

Akční nabídka ubytování: Mursia Resort & Spa

.

Blue Lagoon, Island 

20 lokalit s termálními prameny v Evropě 5

Seznam by nebyl kompletní bez možná nejznámějšího geotermálního jezera Blue Lagoon (Modrá laguna). Leží mezi členitými lávovými poli 30 minut cesty od Reykjavíku a s jeho zářivě modrou barvou by snadno mohl být považován za další prvek surrealistické krajiny Islandu. Ve skutečnost se však jedná o uměle vytvořený komplex napájený minerální vodou z nedaleké geotermální elektrárny Svartsengi. Hostům k dispozici jsou vany bílého geotermálního bahna bohatého na oxid křemičitý, které si mohou nanášet na obličej.

 

Château des Thermes, Chaudfontaine, Belgie

Château des Thermes nedaleko Lutychu (Liège) v údolí řeky  Vesdre využívá nejteplejší termální pramen v Belgii. Zahrnuje venkovní termální bazén, 2 turecké lázně, caldarium a solnou komoru, která slouží k léčení kožních problémů. Stylové denní lázně, jejichž součástí je také hotel, navíc nabízí hostům návštěvu francouzské restaurace.

Akční nabídka ubytování: Château des Thermes 4*

.

Rogner Bad Blumau, Štýrsko, Rakousko

Osobité lázně na jihovýchodně Rakouska nesou stopu výstředního rakouského architekta Friedensreicha Hundertwassera. Rogner Bad Blumau napájené 2 léčivými prameny se mohou chlubit solnou jeskyní ze soli z Mrtvého moře spolu s bazény, saunami a terapeutickými místnostmi. Zařízení se zelenými střechami má také svůj hotel, který připomíná futuristický Hobitín.

Akční nabídka ubytování: Rogner Bad Blumau 4*

.

Klevevška Toplica, Klevevž, Slovinsko

Malé venkovní lázně s teplotou vody těsně pod 20 °C ve slovinském městečko Klevevž přitahují otužilejší typy než nablýskané lázně jinde v zemi. Ale návštěvníci, kteří se sem vydají, budou odměněni koupelí v úžasně klidném lesním prostředí se středověkým hradem Klevevž v dálce. Pokud byste raději něco rafinovanějšího, jen kousek autem odtud leží Dolenjske Toplice, jedno z nejstarších a nejhezčích lázeňských měst ve Slovinsku.

 

Aqua Dome, Tyrolsko, Rakousko

Geotermální pramen, který byl objeven v 16. století v obci Längenfeld, v 60. letech 20. století zcela vyschl. Znovu navrtán byl v roce 1997 a dnes je zdrojem vody pro skutečný alpský zábavní komplex, který zahrnuje 3 „levitující“ venkovní bazény. Pro romantiky bývá v pátek k dispozici koupání v Aqua Dome za svitu měsíce.

Akční nabídka ubytování: Aqua Dome Hotel (AQUA DOME – Tirol Therme Längenfeld) 4*

.

Piešťany, Slovensko

V Piešťanech, největším lázeňském městě na Slovensku, se k léčení používá především bahno. Většina termálních bazénů ve městě vzdáleném 86 km od Bratislavy se nachází v zeleném okolí lesnatého parku známého jako Lázeňský ostrov. K dispozici je řada lázeňských hotelů.