Národní park Tianmen Mountain v Číně

Národní park Tianmen Mountain v Číně 1

Skalní formace Jeskyně Nebeská brána, jedna z nejoblíbenějších přírodních atrakcí Číny, se nachází v severní provincii Chu-nan. Rušná turistická destinace je součástí Hory Nebeské brány (Heaven’s Gate Mountain) v Národním parku Tianmen Mountain. Ke skalnímu oblouku se dostanete buď lanovkou, nebo autobusem po dlouhé klikaté silnici s 99 zátočinami. Když vystoupíte z autobusu, zbývá ještě vyjít 999 schodů ve sklonu 45° – doslova schody do nebe. Dostat se tam není snadné, ale není to ani obyčejná jeskyně. Oblouk se nachází v nadmořské výšce 1249 m, má výšku 134 m a šířku 55 m.

Horu Tianmen Mountain u města Čang-ťia-ťie v provincii Chu-nan v centrální Číně mnoho cestovatelů, kteří ji navštívili, označuje za „jednu z nejkrásnějších hor na světě“. Díky úžasným pohledům na „Nebeskou bránu“, 99 zátočinám, vertikáním skalním stěnám, adrenalinovému chodníku kolem skalní stěny a skleněnému chodníku spolu s nejdelší lanovkou světa nesporně patří k nejkrásnějším místům v Číně.

 

Nejvýznamnější fakta o hoře Tianmen

  • Kde: jižně od města Čang-ťia-ťie (NE v národním parku severně od města)
  • Výška: 1519 m
  • Horská turistická oblast (nad 700 m): 10 km²
  • Oblíbené aktivity: pěší turistika, jízda lanovkou, fotografování, obdivování fantastických výhledů
Národní park Tianmen Mountain v Číně 2
lanovka nad silnicí s 99 zátočinami

Hlavní atrakce, které byste si neměli nechat ujít

Na základě zkušeností a hodnocení cestovatelů jsme vybrali následující hlavní atrakce destinace.

 

Jízda nejdelší lanovkou světa na vrchol hory

Na horu se nejlépe dostanete lanovkou. Jedná se o nejdelší visutou lanovou dráhu na světě o délce více jak 7 km, kdy jízda trvá asi 30 minut. Poslední část dráhy je velmi strmá, se sklonem 37° přes strmé srázy až na jeden z vrcholů hory. Lanovka začíná v blízkosti autobusového a vlakového nádraží. Často zde bývá velmi rušno a běžné je čekání ve frontě. Lanovka v létě zahajuje provoz v 7,30 ráno a v zimě v 8 hodin. Doporučujeme návštěvníkům se dostavit na místo brzy (půl hodiny i více před oficiálním otevřením), aby se vyhnuli dlouhému čekání. Jinak je totiž možné čekat 2 hodiny i déle mezi hlučnými a chaotickými skupinami čínských turistů. Výhledy z lanovky jsou fantastické: bujně zelené horské vrcholky, 99 ostrých zátočin na silnici na horu a hluboká údolí. Do jedné kabiny lanovky se vejde 8 osob. Lanovka může přerušit provoz, pokud nastane bouře, silný vítr nebo silné sněžení.

Národní park Tianmen Mountain v Číně 3

Chodník zavěšený na skalní stěně

Chodník byl vybudován kolem okraje vrcholu hory, zavěšený na vertikální skalní stěně. Má délku asi 1,6 km a šířku 1400 m; zdolání okruhu trvá asi hodinu a půl. Na konci chodníku najdete zavěšený most (foto) spojující dva vrcholky. Na chodnících bývá často rušeno a plno, takže možná budete muset bojovat o místo na fotografování. Je důležité se vyhnout největším davům, abyste se mohli těšit z nejzajímavějších výhledů a míst na fotografování.

Nejnovější chodník v oblacích – Skála Stočený drak

Třetí skleněný chodník ve Scénické oblasti Tianmen Mountain byl otevřen pro veřejnost 1. srpna 2016. Skýtá nový způsob, jak obdivovat úžasnou horskou krajinu – i když možná budete příliš vyděšení, než abyste vnímali okolí…

  • Kde: nad 99 zátočinami, asi 600 m od vrcholu lanovky
  • Výška: více jak 1400 m
  • Rozměry: délka 100 m, šířka 1,6 m

Když budete stát na průhledném chodníku, uvidíte až dolů na dno údolí a na silnicí Tongtian Avenue (Heaven-Linking Avenue), která vede nahoru a má závratných 99 zátočin.

Národní park Tianmen Mountain v Číně 4
zavěšený skleněný most

Slavný původní chodník v oblacích – Chodník víry

První skleněný chodník na Tianmen Mountain nazvaný „Chodník víry“ byl otevřen v listopadu 2011. Od té doby se z něj stala vyhledávaná turistické atrakce na západní straně hory (méně známý skleněný chodník na východní straně byl otevřen v dubnu 2015.)

  • Kde: součást chodníku kolem skály u Jeskyně Údolí duchů, jen asi 200 m od horní zastávky lanovky
  • Výška: více jak 1400 m
  • Rozměry: délka 60 m, šířka 1,6 m

Chodník skýtá vzrušující pocit jako byste se procházeli po obloze; určitě není vhodný pro bázlivé nebo lidi se slabým srdcem. Stojí za to pozorovat návštěvníky, jak se vyděšeně opírají o skálu, zatímco postupují po chodníku. Pokud je mlha, přechod chodníku je snadnější, protože nevidíte nic pod sebou, ale také při tom přijdete o vzrušující součást procházky. Pokud předchozí den prší, na vrcholu hory obvykle leží silný příkrov mlhy. Měli byste si proto předem ověřit si předpověď počasí . Skleněné chodníky se zavírají v zimě, když je pokryje led a sníh.

Nejdelší a nejvyšší skleněný most na světě je v Číně

Otevřená lanovka pro 2 osoby

Otevřenou sedačkovou lanovku najdete na konci zavěšeného mostu. Na sedadle sedí 2 osoby. Lanovka jede na vrchol hory, kde se nachází věž. Z vrcholu věže se návštěvníkům naskytne pohled z ptačí perspektivy na okolní hory. Jízda lanovkou trvá asi 20 minut a vede nad hustě zalesněnými vrcholky. Pak následuje čekání (asi 30 minut) na lanovku zpátky. Jízdné není zahrnuto v ceně vstupenky. Nalevo od lanovky uvidíte chrám.

Přírodní divy Číny

99 zátočin

Silnice k jeskyni Tianmen má 99 ostrých zátočin. Nejlepší místo pro výhled a fotografování zátočin skýtá lanovka. Silnice zde byla vybudována pro turisty, kdy vede od úpatí hory na její vrchol a k jeskyni Tianmen. Turistické autobusy odvážejí návštěvníky od prostřední zastávky lanovky uprostřed zátočin. Během jízdy autobus nezastavuje a k jeskyni se dostanete za asi 20 minut. Jízda ostrými zatáčkami po téměř vertikálních svazích se nedoporučuje těm, kterým bývá špatně.

Úžasná vápencová rezervace Chuang Lung v Číně

Jeskyně Tianmen – Nebeská brána a Nebeské schody

Jeskyně Tianmen je velká (30 m) díra vytvořená vodní erozí mezi dvěma vrcholky, takže připomíná obrovské dveře ve skalní stěně. Je to nejvýše položený skalní otvor tohoto druhu na světě. K jeskyni se dostanete turistickým autobusem (obvykle minibusem) po silnici s 99 zátočinami. K jeskyni samotné pak vede 999 strmých a úzkých schodů. Výstup je namáhavý a únavný a zabere asi 30 minut. Výhledy od jeskyně však nejsou nijak mimořádné, bývají zde davy a je obtížné najít dobré místo pro fotografování. Takže zdolávat schody stojí za to, jen pokud se chcete chlubit, že jste „vyšli schody do nebe“ a „klepali na nebeskou bránu“. The World Wingsuit League pořádala I. a II. mistrovství World Wingsuit Championships na Tianmen Mountain s průletem jeskyní Tianmen.

Velká čínská zeď

Akční nabídka ubytování: