Nashville – Město hudby

Nashville - Město hudby 1

Je nemožné strávit nějaký čas v Nashville a nesetkat se s živou hudbou: tohle město hudba vytvářela, řídí ho a je jeho duší. Přátelská jižanská metropole, která tančí podle svého rytmu,  to je Nashville, který uvítal snad každého, od Kings of Leon přes Miley Cyrus a Little Richarda až po Johnny Cashe. Přestože je Nashville známý především hudbou country, Nash Vegas (jak mu říkají místní) má do venkovského prostředí daleko. Je to stylové velkoměsto s mrakodrapy, architektonicky atraktivními veřejnými prostory, luxusními hotely a módními restauracemi. Leží ve středu státu Tennessee, Memphis na západ odtud a Chattanooga na jih, takže je Nashville vzkvétající město, které přitahuje návštěvníky z celých USA díky svému pohodovému životnímu stylu, skvělému BBQ a vynikajícím sladkostem. Od roku 1843, kdy se Nashville stal metropolí státu, prošel proměnou z divoké lovecké výspy na hudební centrum země. Koncertní sál The Grand Ole Opry zahájil své rozhlasové vysílání jednou týdně v roce 1925 a město jde od té doby stále tímto směrem; dnes je centrem country music. Každý večer kterýkoli den v týdnu přitahují skvělé hudební podniky v centru Nashville oddané fanoušky živé hudby po tisících. A nevadí, jestli se jedná o mezinárodní superstar, která se zde zastaví mezi vystoupeními na stadionech, nebo o neznámého písničkáře zkoušejícího své štěstí v temných barech v Honky Tonk Alley – Nashville dostojí své přezdívce Město hudby. V dnešní době však nabízí nejen hudbu. Zdejší restaurace jsou špičkové, scéna umění vzkvétá a dokonce zde najdete kopie řeckého Parthenonu, kde sídlí muzeum umění. Neoficiálním starostou a starostkou Nashville jsou Willie Nelson a Dolly Parton, takže můžete očekávat nekončící zábavu.

Turistická kancelář

Tourist Offices Visitor Information Centre není obyčejná turistická kancelář, ale spíše centrum pro návštěvníky Nashvillu, kde můžete pozorovat lidi a nakupovat předměty s hudební tematikou. Místní průvodci hovoří anglicky a španělsky a nabízejí spoustu rad, map a letáků v krásné prosklené budově. Návštěvnické infocentrum také vystavuje práce místních výtvarníků a malířů.

Turistické pasy

Nashville Convention and Visitors Bureau nabízí řadu pasů, které skýtají slevy na vstupném do atrakcí města. Music City Total Access Pass nabízí vstup zdarma do 4 z 20 zúčastněných atrakcí plus vstup do Parthenonu. Všechny jsou k dostání v turistickém infocentru nebo je můžete zakoupit online.

 

Jak se tam dostat

Přímé lety z Londýna do Nashvillu nabízejí British Airways. Kromě toho řada evropských a amerických aerolinií nabízí lety s přestupem v Chicagu, New Yorku nebo Houstonu. V USA nabízí domácí lety do Nashvillu různé aerolinie. Ceny bývají o něco nižší v lednu a únoru, pokud si letenky rezervujete s předstihem.

Doba letu: z Londýna 9 hodin, z New Yorku 2 hodiny 30 minut, z Los Angeles 4 hodiny, ze Sydney 19 hodin (včetně mezipřistání).

Autobusy

Greyhound provozuje autobusové spoje v zemi z nádraží na 709 Fifth Avenue South, s přípoji do měst v celé zemi. Megabus provozuje autobusové spoje z Nashvillu do Atlanty, Chattanoogy, Chicaga, Indianapolis a Louisville.

Doba cesty: z Chattanoogy 2 hodiny, z Louisvillu 2 hodiny 40 minut, z Knoxvillu 2 hodiny 40 minut, z Memphisu 3 hodiny.

Vlakem

Amtrak provozuje železniční síť v celých USA, ale osobní vlaky v Nashvillu nezastavují, přičemž nejbližší osobní nádrží se nachází v Memphisu. Nashvillské historické nádraží Union Station je dnes určeno pouze pro nákladní vlaky. 

Nashville - Město hudby 2
Parthenon Nashville

Co dělat a na co se podívat

 • Countryová Síň slávy a muzeum I. (Country Music Hall of Fame and Museum) – muzeum s velkou hudební sbírkou nabízí samostatné prohlídky, při kterých se návštěvníci vydají na chronologickou cestu historií country music, od skromných začátků až po moderní dny. Prohlídka Studia B Vás zavede do oblíbeného Elvisova studia, srdce čtvrti Music Row a rodiště stylu Nashville Sound.
 • Grand Ole Opry – zdejší rozhlasové vysílání bylo zahájeno 5. října 1925, takže se jedná o nejstarší nepřetržitý rozhlasový program v USA. Kromě naladění rádia Opry (nebo jeho streamování prostřednictvím mobilní aplikace) zde také můžete shlédnout živé show. K dispozici je několik prohlídkových „balíčků“, včetně prohlídky zázemí a prohlídky zahrnující Ryman Auditorium.
 • Countryová Síň slávy a Muzeum II. (Country Music Hall of Fame and Museum) – nové muzeum otevřelo své dveře v květnu 2001, kdy se přestěhovalo z Music Row do působivého nového domova v zábavním okrsku v centru. Při samostatné prohlídce se návštěvníci vydají na chronologickou cestu historií country music, od skromných počátků až po vrcholné období programů v Grand Ole Opry. Muzeum zahrnuje také sál Ford Theater s 214 místy na sezení a s digitální prezentací o country music.
 • Ryman Auditorium – jedna z předních atrakcí centra Nashvillu je původní sídlo Grand Ole Opry z let 1943-1974. Ve dne si návštěvníci mohou prohlédnout hlediště, postát na pódiu a poslechnout si od průvodců historky o hvězdách country, které zde hrály. Večer se zde koná série koncertů; vystavena jsou memorabilia, některé jevištní kostýmy a kytary.
 • Parthenon – kopie nejslavnější budovy v Řecku byla zbudována v roce 1897 pro mezinárodní výstavu umění při Světové výstavě 1876. Dnes slouží jako nashvillské muzeum umění, ale zlatým hřebem Parthenonu je pozlacená rekonstrukce sochy bohyně Athény vysoká 13 m. Její vytvoření trvalo 8 let, a když budete procházet nebo projíždět v noci kolem Parthenonu, možná se Vám podaří zahlédnout vzácně otevřené dveře, když se pod sochou sejdou lidé.
 • Adventure Science Center – potřebujete si od country odpočinout? Pak se vydejte do Centra vědy, které je skvělou alternativou. K vidění je řada expozic, které se týkají biologie, fyziky, Země a vesmíru. V Centru je k dispozici lezecká věž (adventure tower) vysoká téměř 23 m a Sudekum Planetarium.
 • Gaylord Opryland Resort  4* (akční nabídka zde),  honosný luxusní hotelový komplex zahrnuje přehlídku největších atrakcí Nashvillu. Kromě hotelu se může chlubit hudebním programem v Grand Ole Opry a muzeem Willie Nelson and Friends Showcase Museum. Také zde můžete shlédnout Ernest Tubb Midnite Jamboree, dlouhodobou půlnoční country show, který se pro rádio nahrává před živým publikem z hotelu. Je to nepochybně poutní místo pro hudební fanoušky různého přesvědčení, a přestože se nachází trochu dál za městem, přitahuje návštěvníky v houfech.
 • Belle Meade Plantation zahrnuje jeden z nejstarších domů v Tennessee, srub z roku 1790. Hlavní atrakcí je však sídlo v neo-řeckém stylu z roku 1853, které bylo pečlivě zrestaurováno do své původní elegantní podoby. Na pozemcích o rozloze 12 ha se dochovaly také původní vedlejší budovy včetně stájí a „garáže“ pro kočáry z 90. let 19. století. Prohlídky vedou průvodci v dobových kostýmech. Dále je zde návštěvnické centrum, čajovna a obchod se suvenýry.
 • Belmont Mansion sídlo v italizujícím stylu nechala postavit v roce 1853 Adelicia Acklen, tehdy nejbohatší žena v Americe. Veřejnosti přístupných je 16 místností, kde si při komentované prohlídce můžete prohlédnout původní nábytek a umělecká díla. Pozemek, který dnes patří Belmont University, zahrnuje také altán a sochařskou výzdobu.
 • Státní park Bicentennial Capitol Mall – velký park o rozloze 8 ha leží severně od Kapitolu státu Tennessee; na pozemcích se nachází 31 fontán (což odpovídá počtu velkých řek v Tennessee) a velká žulová mapa státu. V parku jsou rovněž chodníky, Zeď historie (Wall of History), amfiteátr a dobré výhledy, především ke Kapitolu samotnému.
 • Musicians Hall of Fame and Museum jedna z nejnovějších atrakcí Města hudby našla svůj domov v historickém Auditoriu Nashville. Muzeum, které vytvořil a vlastní zpěvák a písničkář Joe Chambers, vzdává hold studiovému hudebníkovi a představuje artefakty a nástroje používané během legendárních nahrávacích sekvencí. Zahrnuje také sál pro vystoupení o rozloze 465 m2, funkční nahrávací studio a hudební školu, která nabízí hodiny studentům všeho věku.
 • Čtvrť Hermitage byla domovem 7. amerického prezidenta Andrewa Jacksona a nadále je americkým národním klenotem, který přitahuje 250 000 návštěvníků ročně. Jackson koupil pozemek v roce 1804 a některé původní sruby se dochovaly dodnes. Velkolepé je ale spíše až sídlo v neo-řeckém stylu, které nechal postavit v roce 1837, které bylo kompletně zrenovováno a obsahuje téměř všechno původní dobové vybavení. Také zahrady jsou působivé; na místě se nachází muzeum, restaurace a obchod se suvenýry.
 • Cheekwood, známé také jako nashvillské „Sídlo umění a zahrad“ nebo Muzeum umění, zabírá rozlohu 22 ha. Trojposchoďové sídlo v georgiánském stylu nechal zbudovat ve 30. letech 20. století úspěšný místní obchodník Leslie Cheek s manželkou Mabel. Sbírka umění se zaměřuje na místní umělce, jak je sochař William Edmondson, což byl první Afroameričan, který vystavoval v Muzeu moderního umění v New Yorku (v roce 1937). Zahrady na pozemku jsou nádherné a zahrnují botanický sál a lesní sochařskou stezku.

Akční nabídka ubytování zde