12 hlavních turistických atrakcí řeckého Santorini

12 hlavních turistických atrakcí řeckého Santorini 1

Fantastické západy slunce, zářivě bílé domy zdobené květinami, kostely s modrými kopulemi a malebné větrné mlýny, to vše činí ze Santorini vyhledávanou turistickou destinaci. Řecký ostrov přitahuje novomanžele a páry z celého světa dychtivé být svědky proslulých západů slunce v Oia, zaplavat si v termálních pramenech, ochutnat místní kuchyni a užívat si pohodlí luxusních resortů. Když se sem vydáte letecky či trajektem z některého jiného ostrova, nemůžete přehlédnout nápadnou, z velké části ponořenou sopečnou kalderu, která je vidět z pěkných sídel zbudovaných na lávových útesech. Městečka Firá a Oia s nabílenými domy představují nejlákavější destinace na ostrově. Kromě nich zde najdete také malé vesničky přilepené na vrcholku útesů, které skýtají tišší a pohotovější prostředí pro Vašu dovolenou. Santorini však může nabídnout víc než jen skvělé výhledy a pláže různých barev. Na ostrově naleznete také starověké archeologické lokality a muzea, která stojí za návštěvu. Pronajměte si čtyřku ATV nebo malé auto a vydejte se po klikatících se silnicích poznávat skalnatý ostrov. Počítejte však s tím, že budete zastavovat na každém rohu: fantastických výhledů je tu nepočítaně.

 

Město Fira

Metropoli Santorini Firá (Thira) tvoří nabílené hranaté domy a terasy, klikatící se uličky, malá náměstíčka a kostely s modrými kopulemi zvedající se na útesech 300 m nad kalderou. Z malého přístavu Skala („Starý přístav“) se do Fira můžete dostat buď pěšky, nebo na mezku (kterého si zde můžete pronajmout) po strmé a klikatící se stezce střídající se se schody (celkem 587); také je možné jet lanovkou. Dále se do Firá můžete dostat ze sousedních měst po vyhlídkové trase mezi Fira a Oia, která Vás povede po útesech kolem kaldery. Trajekty kotví v přístavu Athiniós, který je spojen silnicí s Firá, zatímco osobní lodi kotví v kaldeře a cestující jsou dopravováni do Skaly zásobovací lodí. Firá žije především z turistiky a mnoho jejích budov dnes slouží jako malé hotely, pronajímané apartmány, restaurace, kavárny, obchody se suvenýry a klenotnictví.

 

Vesnice Oia

12 hlavních turistických atrakcí řeckého Santorini 2
kostel Agios Spiridonas

Oia je proslulá svými západy slunce, které sem přitahují turisty z celého světa. Leží na severním výběžku Santorini 12 km po pobřeží od Fira, přičemž je Oia (Ía) malebnou vesnicí s nabílenými domy, z nichž několik bylo proměněno ve stylové butikové hotýlky s nekonečným bazénem a s výhledem na kalderu. Tak jako ve Firá i zde žijí především z turistiky, ale zaměřují se spíše na luxusní klientelu. Ze zálivu Ammoúdi Bay (níže) vede strmá stezka do města, kde naleznete výběr nábřežních rybích restaurací, z nichž mnohé nabízejí večeři pod širým nebem. Do Oia se dostanete místními autobusy KTEL nebo pěšky po trase po útesech vysoko nad kalderou (počítejte se 3 hodinami cesty z Fira).

 

Kaldera

Kaldera, která vznikla při mohutné sopečné erupci, jenž před asi 3600 lety vyhodila do vzduchu střed ostrova, je vulkanický kráter zalitý mořem. Má rozměry 12 km x 7 km a stále zde probíhá vulkanická aktivita: v  centru kaldery se z vody vynořují dva ostrůvky Kaiméni s termálními prameny a plynem unikajícím z průduchů v zemi. Různé agentury nabízejí jednodenní lodní výlety do kaldery, které zahrnují čas na vykoupání se v termálních pramenech a pak oběd na Thirassia, ostrůvku na západní straně kaldery skýtajícím úžasné výhledy na Santorini.

12 hlavních turistických atrakcí řeckého Santorini 3

Archeologická lokalita Akrotiri  

Nedaleko moderní vesnice Akrotiri 12 km jihozápadně od Firá leželo starověké minojské sídlo, které bylo pohřbeno pod lávou při sopečné explozi (v 16. stol. př.n.l.), kdy vznikla kaldera. V Archeologické lokalitě Akrotiri se návštěvníci mohou vydat po stezkách mezi sutinami, kde mohou spatřit zbytky hliněných budov kdysi vzkvétajícího města. To je přitom tak dobře zachovalé, že bývá často přirovnáváno k Pompejím. Můžete zde vidět zbytky vícepatrových budov, keramiky a odpadního systému, což dokazuje, že Santorini byl před erupcí vzkvétající a prosperující ostrov, který patrně žil z lodní dopravy a obchodu. O spojení Santorini se severní Afrikou svědčí vynikající fresky (z nichž většina je dnes v Národním archeologickém muzeu v Athénách), které zdobily zdejší domy.  

 

Red Beach (Červená pláž)

Nedaleko lokality Akrotiri naleznete proslulou Červenou pláž ležící pod pozoruhodnou červenou skalní stěnou. Na pláž se dostanete po stezce z města Akrotiri. Také můžete jet autobusem z Fira, anebo jet autem a zaparkovat poblíž, a pak se vydat dolů po skalní stezce. Na pláž se dostanete také lodí z přístavů v Akrotiri, Kamari a Perissa. Malá pláž bývá v létě plná, takže je potřeba se sem vydat brzy, abyste si mohli obsadit nejlepší místo pro výhled na kontrast červených skal a akvamarínově modrého moře. Pamatujte také na to, že pláž je náchylná k sesuvům půdy, takže některé její úseky byly ohrazené, aby tam návštěvníci nevstupovali.

 

Starověká Théra

Ruiny helénistických chrámů a základy římských a raně byzantských budov můžete spatřit ve starověké Théře nacházející se na jihovýchodním pobřeží Santorini. Starověká Théra pochází z 9. stol. př.n.l.. Mezi ruinami najdete náboženské lokality, divadlo, areál pro výcvik vojáků a staré správní budovy. Některé nálezy z této lokality jsou vystaveny v archeologickém muzeu ve Firá.

 

Archeologické muzeum, Fira

V blízkosti horní zastávky lanovky ve Firá se nalézá malé Archeologické muzeum, které vystavuje nálezy ze starověké Théry, které spadají do dórského, helénského, římského a byzantského období. K nálezům vystaveným v muzeu patří nápisy od archaického až do římského období, hliněné figuríny zvířat a krásná keramika.

 

Muzeum prehistorické Théry

Muzeum prehistorické Théry vystavuje nálezy z archeologické lokality Akrotiri v moderní bílé budově v blízkosti kostela Mitrópolis (z 50. let 20. století) ve Firá. K  nejzajímavějším exponátům patří freska Modré opice. Další vystavená starověká díla představují mramorové postavy, malovanou keramiku, nástroje a zbraně.

 

Vesnice Pyrgos

Pyrgos byl metropolí Santorini předtím, než se jí v 19. století stala Firá. Dnes je malá vesnička ležící uprostřed Santorini tvořena bílými kykladskými domy postavenými kolem ruin středověkého hradu na kopci. Dříve ospalý a téměř zapomenutý Pyrgos se od roku 2004 začal zaměřovat na luxusní turistiku a otevřel několik malých stylových restaurací a butikových hotelů.

 

Profítis Ilías – Hora proroka Eliáše

Z Pyrgosu vede silnice na vrchol Profítis Ilías (Hora proroka Eliáše, 584 m), nejvyšší bod Santorini skýtající panoramatické výhledy na ostrov a dále na moře. Stojí zde mohutný Klášter proroka Eliáše (Profitis Ilias), svatostánek z 18. století, který je přístupný veřejnosti. Uvnitř najdete kostel s bohatě vyřezávanou stěnou ikonostas. V muzeu pak můžete spatřit mitru a berlu patriarchy Řehoře V., který byl v roce 1821 v Konstantinopoli oběšen Turky. Za pozornost stojí také knihovna, klášterní archivy a kuchyně. Klášter vedl jednu z mnoha „tajných škol“, které fungovaly během tureckého období.  

 

Pláž v Perissa

Nejznámější a nejoblíbenější pláž na Santorini leží na jihovýchodním pobřeží mezi vesnicemi Perissa a Perivolos. Za úsekem černého vulkanického písku dlouhým 6 km se tyčí stromy tamaryšky a shlíží na něj řada pobřežních taveren a kaváren. K dispozici jsou lehátka a slunečníky, které si můžete pronajmout, a také vybavení pro vodní sporty. Pláž se nachází přibližně 12 km od Firá.

 

Přístav v Ammoudi Bay

Na úpatí útesů zvedajících se k Oia, nad lesknoucím se tyrkysovým mořem leží přístav v Ammoudi Bay. Když sestoupíte asi 200 schodů vedoucích sem z Oia, ocitnete se v malebném prostředí, kterým je Ammoudi proslulý: je známý svými charakteristickými řeckými tavernami, které podávají úlovek dne jen kousíček od vody, a izolovanými zátokami ideálními pro plavání. K dalším oblíbeným aktivitám patří cliff diving, pokud toužíte po nějakém adrenalinu. Pokud byste chtěli klidnější, přesto skvělý zážitek, můžete si pronajmout plachetnici, na které se dostanete až k vulkánu, a budete si moct zaplavat v horkých termálních pramenech.

12 hlavních turistických atrakcí řeckého Santorini 4

TIPY NA VÝLETY

Organizovaný výlet představuje skvělý způsob, jak spatřit všechny hlavní atrakce ostrova bez zmatku a problémů spojených s tím, že byste vše zařizovali sami. Zkušení průvodci Vás seznámí s historií ostrova a podělí se o zasvěcené tipy týkající se atrakcí a kultury. Výlety zahrnují pohodlné vyzvednutí v hotelu a dopravu zpět, což Vám ušetří čas i peníze.

Kam se podívat: skvělý způsob, jak se seznámit s historií Santorini, prohlédnout si malebné vesnice a spatřit zdejší mimořádný západ slunce, představuje celodenní výlet do tradičních vesnic se západem slunce v Oia. Výlet zahrnuje vyzvednutí z hotelu a dovezení zpátky; pohodlným klimatizovaným autobusem se dostanete k minojským vykopávkám v Akrotiri, do malebné vesnice Pyrgos a pak k večeru do Oia. Pokud byste chtěli připravit výlet na míru podle Vašich zájmů, i to je možné při soukromém celodenním výletě. Můžete si vybrat pětihodinový výlet nebo ho rozšířit na osmihodinový se zastávkami u Vámi vybraných atrakcí, od starověkých archeologických lokalit a tradičních vesnic až po pozoruhodné pláže s černým pískem. Výlet zahrnuje pohodlné vyzvednutí z hotelu (nebo v přístavu u osobní lodi) a dopravu zpět. 

12 hlavních turistických atrakcí řeckého Santorini 5

KDE SE UBYTOVAT

Pokud přicházíte na Santorini kvůli nádherným výhledům na kalderu a Egejské moře, nejvhodnější místa k ubytování najdete v Oia nebo Firá. Tato městečka leží vysoko na útesech nad mořem, s fantastickými výhledy, bílými terasami na svazích a s typickými úzkými uličkami. Zde uvádíme pár tipů na hotely s dobrým hodnocením nacházející se v těchto lokalitách.

Luxusní hotely: Filotera Suites 4* je luxusní butikový hotel v Oia s mimořádnou polohou na útesu a s úžasnými výhledy. Nekonečný bazén a pěkné terasy na okraji kaldery shlížejí na lesknoucí se modré moře, zatímco apartmány jsou ve stylu jeskyně. Ve stejné kategorii, ale s tradičnějším prostředím, je butikový hotel Pezoules také umístěný na okraji kaldery v Oia, nabízející fantastické výhledy a luxusních apartmány. Honosný Celestia Grand 5* ve Firá je další skvělý hotel na útesu vybavený krásným bazénem, velkými vzdušnými pokoji (včetně vil se vlastním bazénem) a dokonalým servisem.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: Sunset Apartments v Oia stojí na dobrém místě nedaleko autobusové zastávky, má pěkný bazén a na výběr z řady možností ubytování. Ve Firá nabízí Costa Marina Villas pohodlné pokoje se základním vybavením, některé s balkonem, a útulné společné prostory. Pokud si budete přát lepší hodnotu a tišší atmosféru, zkuste Grand View Hotel 3* ve vesnici Megalochori jižně od Firá. Hotel se skvělými výhledy a s bazénem s výhledem na kalderu stěží ve svém cenovém okruhu najde konkurenci.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: v Oia jen 15 minut pěšky od obchodů a restaurací a blízko autobusové zastávky se nachází Anemomilos Hotel Apartments s bazénem, výhledy na moře a snídaní v ceně. Hotel má prosté, ale čisté apartmány a pokoje, dobře udržované pozemky a dobrý servis. Na vynikajícím místě ve Firá v blízkosti obchodů a restaurací najdete Hotel Kavalari, který se tyčí na útesu a kromě výhledů nabízí pěkné patio a pohodlné pokoje. Pansion Zaharoula jen 10 minut pěšky od Firá má prostorné klimatizované pokoje, ale postrádá bazén.

Akční nabídka ubytování: