Poprvé ve švédském Göteborgu

Poprvé ve švédském Göteborgu 1

Göteborg (Gothenburg) je největší přístav ve Skandinávii, který bývá někdy označován za „druhé město Švédska“. Je známý především svojí výrobou automobilů Volvo, ale průmyslové město během posledních pár desetiletí prošlo proměnou v moderní turistickou destinaci.

Špičkový design nahradil industriální drsnost ve dříve zchátralých okrscích Göteborgu. Sklady a průmyslové budovy byly proměněny v galerie umění, objevily se restaurace ověnčené michelinskými hvězdičkami a nezávislé kavárny & prodejny kávy. K tomu připočtěte pestrou scénu nočního života a řetězec klidných ostrovů přímo za dveřmi a snadno pochopíte, proč může Göteborg směle konkurovat Stockholmu.

 

Vítejte v okrsku

Göteborg je tvořen řadou charakteristických okrsků, takže je dobré se včas zorientovat. Historické centrum je odděleno od zbytku města skalnatým příkopem. Čtvrť Vasastan je místem, kde naleznete většinu galerií umění. Nejvýznamnější muzea Göteborgu jsou umístěna poblíž třídy (Kungsports)Avenyn, hlavního bulváru města. Stylová třída Magasingatan je nejlepší místo pro švédské módní značky, zatímco ulice kolem nám. Järntorget jsou plné módních, stylových a etnicky rozmanitých podniků s jídlem. Z dříve nešťastných zákoutí prošla největší proměnou Haga, jeden z nejstarších okrsků Göteborgu. Její ulice dlážděné kameny jsou dnes lemovány malebnými obchody a kavárnami a zrenovovanými dřevěnými domy landshövdingehus. Na západě okrsek ohraničuje třída Linné, zatímco nezávislé designérské obchody a patia pod širým nebem najdete na třídě Linnégatan. Přilehlé „dlouhé ulice“, jako je Andra Långgatan, si uchovaly klasické nálevny, které zůstávají příjemně neokázalé. Frihamnen, nejvnitřnější část göteborgského přístavu, stojí v popředí proměny města. Od roku 2000 byl částečně opuštěný a nedávno proměněný v Jubileumsparken, nový zábavní park hrající významnou roli při 400. výročí Göteborgu (v roce 2021). Zahrnuje umělou pláž, plovoucí bazén a pozoruhodnou saunu, kterou navrhla cenami ověnčená skupina architektů z Raumlaborberlin

Poprvé ve švédském Göteborgu 2 

Umění a design

Stockholm se objevuje v titulcích díky své všezahrnující scéně designu, ale Göteborg za ním příliš nezaostává. Může se chlubit pokladnicí stylových obchodů s interiérovým designem v kompaktním centru města. Návštěva míst, jako je Artilleriett, Rum 21 (údajně zavřeno), Floramor & Krukatös a mnoha dalších, představuje den bezkonkurenční designové inspirace. Pokud jde o současné skandinávské umění, těžko něco předčí Galleri FermGalleri Thomassen a Galleri Nils Åberg. Centrum umění Röda Sten ve zrušené elektrárně je přední instituce alternativního umění ve městě nabízející vše od výstav osobité švédské fotografie až po večery s živou hudbou. Röhsska Museum je nejlepší muzeum designu a užitého umění ve Švédsku. Špičková architektura je další součást atraktivity Göteborgu. Kancelářská budova Kuggen (Lindholmplatsen) podobající se červenému Koloseu je divem zeleného inženýrství, zatímco charakteristický červenobílý mrakodrap Göteborgs-Utkiken (přezdívaný ) se tyčí nad přístavem a nabízí fantastické výhledy ze svého vrcholu.

 

Město kultury

Coby místo výroby automobilů Volvo má Göteborg přetrvávající vztah s touto společností. Návštěvníci si mohou prohlédnout automobilku samotnou a také se seznámit se souvisejícími věcmi ve Volvo Museum. Ale město nabízí mnohem více než jen automobilovou kulturu, včetně několika muzeí světové úrovně. Věda a technologie se setkávají s deštným pralesem v úžasném zařízení Universeum. Sbírky umění v Konstmuseum sahající od 15. století do současnosti patří k nejlepším v Evropě. Stadsmuseum je jediné místo ve Švédsku, kde můžete vidět původní vikinskou dlouhou loď, zatímco Sjöfartsmuseet se zabývá novodobější námořní kulturou města. A až Vás muzea omrzí, zamiřte do Lisebergu, největšího zábavního parku v zemi.

 

Kde si dát jídlo 

Poprvé ve švédském Göteborgu 3

Scénu restaurací v Göteborgu definuje hojnost čerstvých ryb a mořských plodů nalovených u západního pobřeží Švédska. Švédské ústřice, sezónní uzené krevety, grilovaní raci a úlovek dne dominují menu v místní instituci Restaurang Gabriel umístěné v proslulé rybí tržnici Feskekôrka („Rybí kostel“). K dalším dobrým místům patří Fiskekrogen, místními milovná už více jak dvě desetiletí pro své talíře s mořskými plody, a Strömmingsluckan, skromná pojízdná prodejna na Magasinsgatan 17 podávající pouze čerstvé grilované sledě s kaší a borůvkami (údajně zavřeno). Kreativní sezonní menu v michelinské restauraci Sjömagasinet je silně zaměřeno na dary moře, stejně tak jako vícechodová ochutnávková menu v dalších michelinských podnicích, Koka a Thörnströms kök. Kromě mořských plodů zahrnuje rozmanitá přehlídka podniků s jídlem v Göteborgu také řadu světových kuchyní, od thajské a etiopské až po gurmánské hotdogy, kde řada šéfkuchařů hájí švédské hnutí slow food. A pokud byste se chtěli setkat s místními milovníky dobrého jídla, navštivte nádhernou tržnici Saluhallen s asi 40 lahůdkářstvími a restauraci.

 

Když přijde večer

Göteborg bere noční život vážně, od pivnic a vináren po noční kluby a živou hudbu. Nevyhnul se nedávnému rozmachu řemeslného piva, přičemž některé z barů a pivovarských hospod najdete na ulicích Andra a Tredje Långgatan. Haket Pub představuje většinu místních mikropivovarů, Noba Nordic Bar zahrnuje také norské, dánské a islandské značky, zatímco osobitý Ölhallen 7:an (Kungstorget 7) čepuje pivo už od roku 1900. Koktejly v Puta Madre (inspirovaném mexickým podnikem) jsou lákavé a interiér výstřední, zatímco maličký baskický bar Juan Font nabízí kombinace vína a tapas. Roky osvědčený podnik Nefertiti je legendární jazzový klub a zároveň rušný taneční podnik, zatímco Lounge(s) má na mnoha svých patrech pro každého něco. Pokud jde o hudební underground, podívejte se na stránky www.illegalground.comco se právě chystá.

 

Útočiště na ostrovech

Až Vás unaví ruch a shon města, vydejte se tramvají č. 11 k lodnímu terminálu Saltholmen a odtud lodí na jižní souostroví, což je 9 klidných ostrovů bez aut. Jsou tvořeny skalami a jen řídce pokryty zelení, takže představují ideální místo na dlouhé procházky, jízdy na kole, poznávání vesnic a udíren ryb (restaurací) nebo jen vyhřívání se na skalách. Ostrovy Brännö, Styrsö a Vrångö nabízejí penziony, zatímco Vrångö a maličká Vinga mají dobrá místa na plavání.

 

Praktické záležitosti

Letiště v Göteborgu je obsluhováno lety z řady evropských měst, jako je Londýn, Frankfurt, Mnichov, Helsinky, Amsterdam, Brusel, Kodaň, Stockholm, Malaga, Paříž, Istanbul a Praha. Město je rovněž dostupné vlakem ze Stockholmu či Kodaně (cesta trvá asi 3 hodiny). Plánujete-li hodně návštěv památek a pamětihodností, stojí za to si koupit Göteborg City Card, která skýtá vstup zdarma do mnoha atrakcí a zahrnuje cestování autobusem, tramvají a lodí. Od 1. ledna 2018 je k dispozici nová karta Göteborg Pass, která však nezahrnuje cestování veřejnou dopravou.

Akční nabídka ubytování: