V USA můžete vstoupit do obrazů Vincenta van Gogha

V USA můžete vstoupit do obrazů Vincenta van Gogha 1

Spojenými státy se v součásti šíří van-gogh-mánie. S tím, jak se dostáváme do post-pandemického světa, řada společností pořádá v různých amerických městech zážitkové expozice Van Goghových prací, čímž dává milovníkům umění příležitost skutečně vstoupit do obrazů tohoto holandského malíře prostřednictvím instalací v nadživotní velikosti.

I přes podobné názvy a témata mají jednotlivé výstavy vlastní skutečně originální prvky a obecně byla každá z nich ušita na míru konkrétnímu městu, kde se koná.  Pokud tedy některé z těchto měst navštívíte, zde nabízíme průvodce tím, co je k vidění. Ponořte se do van Goghova světa – ne šílenství, ale umění.

 

Van Gogh Alive

Expozice Van Gogh Alive, kterou vytvořila společnost Grande Experiences, už získala mezinárodní renomé ve více jak 65 zemích. Vizuální představení používá stropní digitální projekci na prezentaci více jak 3000 Van Goghových obrazů v obřím měřítku, takže jsou promítány na obrovské obrazovky, stěny, sloupy a dokonce i podlahu. Přitom jsou synchronizovány se silnou klasickou hudbou, takže návštěvníci se ponoří do živých barev a pestrých detailů, které tvoří umělcům jedinečný styl, zatímco prostor he nasycen vůněmi, takže návštěvníci mohou doslova cítit vůni slunečnic.

 

Immersive Van Gogh

Immersive Van Gogh nabízí podobný zážitek. Návštěvníci procházejí obrovskými projekcemi, které zvýrazňují tahy štětce, detaily a barvy Van Goghových slunečných scén, nočních výjevů, portrétů i zátiší. Tým stojící za expozicí, filmař Massimiliano Siccardi a skladatel Luca Longobardi, jsou ti samí lidé, kteří oživili Van Goghovu Hvězdnou noc v centru umění L’Atelier des Lumières v Paříži. V USA ji prezentuje společnost Lighthouse Immersive a některé části budou obsahovat scénografii designéra Davida Korinse, který získal cenu Emmy a byl nominován na cenu Tony.

V USA můžete vstoupit do obrazů Vincenta van Gogha 2

Beyond Van Gogh: The Immersive Experience

Beyond Van Gogh je multisenzorický zážitek, který zahrnuje více jak 300 ikonických Van Goghových obrazů, přivedených k životu díky digitální projekci a hudbě. Vytvořil ho Mathieu St-Arnaud, francouzsko-kanadský kreativní ředitel z Normal Studio, které má základnu v Montrealu.

 

Imagine Van Gogh

Expozice Imagine Van Gogh má tu čest, podle slov organizátorů, být první. Už v roce 1977 francouzský fotograf Albert Plécy proměnil podzemní lom na jihu Francie v místo skýtající zážitkové umění, nazvané Carrières de Lumières. V roce 2001 se k němu přidala Annabelle Mauger a vytvořila (spolu s Julienem Baronem) první zážitkovou výstavu Van Goghových prací, která cestovala po světě a zazářila především v Halle de La Villette v Paříži. Nyní míří do USA s 200 Van Goghových obrazů prezentovaných prostřednictvím multimediálních instalací, které sahají od podlahy ke stropu a jsou doprovázeny hudbou Mozarta a Bacha. Oddělené galerie pak představují další umělcovy práce.

 

Van Gogh: The Immersive Experience

Tak jako jiné expozice i Van Gogh: The Immersive Experience obsahuje obří digitální instalace umělcových nejslavnějších prací v doprovodu silných soundtracků. Navíc tato expozice zahrnuje také virtuální realitu, která umožní návštěvníkům se vydat na cestu a prožít „den v životě umělce“; přitom se ponoří do Van Goghová díla díky náhlavní soupravě pro virtuální realitu.