19 hlavních turistických atrakcí Londýna

19 hlavních turistických atrakcí Londýna 1

Není divu, že je Londýn jednou z předních turistických destinací světa, která přiláká více jak 20 milionů návštěvníků ročně. Britská metropole je rušné centrum umění a zábavy, divadla mají vždy plno, a zdejší hudební scéna žije i 50 let od Beatles. Londýn nabízí koncentraci kulturních atrakcí patřící k největší na světě. Od královských paláců po lidový parlament, od muzeí a katedrál až po jízdu na obřím vyhlídkové kole s dechberoucími výhledy na Temži – mohli byste strávit nespočet dní poznáváním atrakcí a pamětihodností Londýna, aniž by Vás došly možnosti, co dělat a kam se podívat. Navíc mnohá místa můžete navštívit zdarma. 

 

Buckinghamský palác a střídání stráží

19 hlavních turistických atrakcí Londýna 2

Buckinghamský palác, jedna z nejikoničtějších budov Velké Británie, je dějištěm oblíbené přehlídky královské okázalosti a pompy, střídání stráží (Changing of the Guard). Pestrá, volně přístupná přehlídka přesného pochodu s hudbou přitahuje davy v 11,30 bez ohledu na roční období. Probíhá také u Svatojakubského paláce (St. James’s Palace), a pak můžete jít po trase The Mall za kapelou, když přechází mezi oběma místy. Buckinghamský palác (Buckingham Palace) byl vybudován v roce 1837 a je londýnským sídlem královské rodiny od té doby, co nastoupila na trůn královna Viktorie. Pokud byste chtěli vědět, zda je královna doma, stačí se podívat na stožár nad budovou: pokud zde vlaje královská standarta (ve dne i v noci), je doma. Při zvláštních státních příležitostech se královna a členové královské rodiny mohou dokonce objevit na centrálním balkoně.

Když je královna pryč ve svém letním sídle ve Skotsku, návštěvníci si mohou zakoupit vstupenky na prohlídky státních místností, Královské galerie (Queen’s Gallery) a Royal Mews (stáje a sbírka kočárů). Jedna z nejlepších možností, jak si prohlédnout palác, vidět střídání stráží a zažít tradiční odpolední čajovou párty, je při čtyřapůlhodinové prohlídce, která to vše zahrnuje.  Tato prohlídka nabízí velmi efektivní způsob, jak si prohlédnout hlavní atrakce během krátkého času, a to s informovaným průvodcem, což je vhodné především pro návštěvníky, kteří jsou zde poprvé.

 

Tower of London a Tower Bridge

Slavný londýnský Tower hrál v průběhu staletí mnoho různých rolí: byl palácem, klenotnicí i soukromou zoo. Jedna z nejironičtějších staveb Velké Británie a památka UNESCO nabízí hodiny programů pro návštěvníky zajímající se o bohatou historii země (ostatně velká část historie se odehrála právě zde). V mohutné centrální pevnosti White Tower, kterou nechal postavit v roce 1078 Vilém Dobyvatel, se nachází Linie králů (Line of Kings) ze 17. století, pozoruhodná přehlídka královské zbroje a zbraní. K dalším atrakcím patří expozice korunních klenotů, expozice týkající se Beefeaters (strážců Toweru), královská mincovna a hrůzostrašná expozice o popravách, které se v těchto místech odehrávaly. Přilehlý most Tower Bridge, jehož dvě obrovské věže se tyčí do výšky 61 m nad Temží, je jednou z nejznámějších pamětihodností Londýna (k dispozici jsou prohlídky jejího zákulisí). Abyste svůj čas zde využili co nejlépe, především během rušné letní sezóny, zakupte si předem vstupenku na prohlídku londýnského Toweru včetně korunních klenotů a Beefeaters, čímž se vyhnete čekáním ve frontách na vstupenky.

 

Britské muzeum

Britské muzeum (British Museum), které vystavuje jednu z nejlepších sbírek historických památek na světě, obsahuje více jak 13 mil. artefaktů ze starověkého světa. Při takové spoustě předmětů nedozírné hodnoty původem z Asýrie, Babylonie, Číny, Indie, Evropy a z dalších míst je obtížné rozhodnout, odkud začít. Ale většina turistů nejprve zamíří k nejproslulejší expozici muzea, což jsou kontroverzní Elginovy mramory z řeckého Parthenonu, Rosettská deska, kolosální busta faraona Ramesse II., egyptské mumie a poklad z Mildenhallu (sbírka římských stříbrných předmětů ze 4. století). Kromě dobře zásobného knihkupectví, které se může chlubit vyčerpávající škálou titulu o starověké historii, archeologii a historii umění, jsou zde také obchody, kde můžete zakoupit dětské hry a suvenýry, včetně obchodu prodávajícího kopie soch a šperků. Pokud se budete moct zdržet déle, muzeum nabízí řadu přednášek a workshopů, a také restauraci a kavárnu.

Adresa: Great Russell Street, Bloomsbury, London

 

Big Ben a Parlament

Nic není pro Londýn typičtější než tato věž vysoká 97 m s obrovskými hodinami a zvonem známým jako Big Ben. Je to ikonická památka stejně tak jako Tower Bridge (vyzvánění Big Benu je navíc známé po celém světě jako časový signál BBC). Pod ním kolem Temže se táhne budova parlamentu (Houses of Parliament), už mnoho staletí sídlo britské vlády a kdysi místo královského Westminsterského paláce, který obýval Vilém Dobyvatel. Prohlídky budov parlamentu nabízejí jedinečnou šanci vidět živé politické diskuze a debaty v reálném čase. Z prostranství Parliament Square vede ulice Whitehall lemovaná mnoha vládními budovami, která se stala synonymem pro britskou vládu.

 

Národní galerie

Národní galerie (National Gallery),  která se řadí k předním muzeím umění světa, představuje téměř úplný přehled evropské malby v období mezi lety 1260 a 1920. Největší síla muzea spočívá v jeho sbírkách holandských mistrů a italských malířských škol 15. a 16. staletí. K nejcennějším patří skica Madony s dítětem od Leonarda da Vinciho, Pohřeb Ježíše od Michelangela, Venuše a Mars od Botticelliho, Slunečnice od van Gogha a Lekníny od Moneta.

Adresa: Trafalgar Square, Charing Cross, London

 

Victoria and Albert Museum  

Victoria and Albert Museum (zkráceně V&A) je součástí skupiny muzeí v jižním Kensingtonu, která zahrnuje Přírodovědecké muzeum a Vědecké muzeum. Muzeum V&A založené v roce 1852 zabírá téměř 13 akrů a obsahuje 145 galerií zahrnujících přibližně 5000 let umění včetně souvisejících artefaktů. Expozice zahrnují keramiku a sklo, textil a kostýmy, stříbro a šperky, železné předměty, skulptury, tisky a fotografie, a jsou pohodlně rozděleny do čtyř hlavních kategorií: Asie; Nábytek, textil a móda; Sochařství, výrobky z kovu, keramika a sklo; Slovo a obraz. Není možné si prohlédnout celé rozsáhlé muzeum při jedné návštěvě, takže nejlepší je naplánovat si předem, které úseky chcete vidět. Velmi se doporučuje zúčastnit se prohlídky muzea V&A, která navíc často bývá zdarma; k dispozici bývají denní úvodní prohlídky konkrétní galerie nebo tematické prohlídky. Pokud budete poblíž, můžete navštívit některý ze zábavných programů „Friday Late“, které se konají poslední pátek v měsíci a jsou oblíbené pro své zážitky spojené s jídlem a pitím, spolu s vernisážemi výstav pozdě večer.

Adresa: Cromwell Road, Knightsbridge, London 

 

Náměstí Piccadilly Circus a Trafalgar Square

Dvě turisticky oblíbené lokality v Londýně, náměstí Piccadilly Circus a Trafalgar Square, leží nedaleko od sebe a označují vstupní body do čtvrti Soho, živého okrsku divadel a zábavy. Trafalgar Square bylo zbudováno na památku vítězství lorda Horatia Nelsona nad Francouzi a Španěly u Trafalgaru v roce 1805. Nelsonův sloup, žulový monument vysoký 56 m, shlíží na kašny a bronzové reliéfy, které byly odlity z francouzských kanonů. Náměstí obklopuje budova Admiralty Arch, kostel St. Martin-in-the-Fields a Národní galerie. Piccadilly Circus označuje nepravidelnou křižovatku několika rušných ulic (Piccadilly, Regent, Haymarket a Shaftesbury Avenue), a na poněkud neuspořádaný provoz shlíží známá socha okřídleného Erota balancujícího na jedné noze s lukem připraveným. Ne nadarmo se v Anglii pro poněkud rušnou a matoucí scénu používá příměr „je to jako Piccadilly Circus“.

 

Budova The Shard

Od svého otevření v roce 2012 získala už budova The Shard své místo jako jedna z nejlépe rozeznatelných a nejnavštěvovanějších pamětihodností Londýna. Pozoruhodná stavba je vysoká 310 m, má 95 pater a dominuje panoramatu díky svému designu, který nepůsobí nijak nepatřičně ani vedle takových sousedů, jako je Tower Bridge (název The Sharp znamená střep, protože připomíná skleněný střep). Kromě kancelářských prostor v nižších patrech se v budově The Shard nachází také Shangri-la Hotel 5*  a tři vynikající restaurace, které skýtají bezkonkurenční výhledy na Londýn. Pro ty, kdo zde nebudou ubytováni, je v nejvyšším patře hned několik vyhlídkových plošin (kryté i venkovní).

Adresa: 32 London Bridge Street, London

Akční nabídka ubytování Shangri-la Hotel

Galerie Tate Británie a Tate Modern

Zatímco dříve byla jen jedna Tate Gallery, dnes má Londýn dvě galerie umění Tate:Tate Britain a Tate Modern. Původní galerie, která zahrnovala jednu z nejvýznamnějších sbírek umění světa, byla otevřena v roce 1897 jako základna pro národní sbírku významného britského umění. Přitom dál získávala nové akvizice, takže potřebovala větší prostor na vystavení svých sbírek. Výsledkem nakonec bylo zřízení galerie Tate Britain ve čtvrti Millbank na severním břehu Temže pro stálou sbírku historických britských obrazů, zatímco skvěle proměněná elektrárna na druhém břehu Temže se stala domovem sbírek moderního umění. Milovníci umění mohou strávit celý den prohlídkou obou míst, mezi kterými je praktické spojení rychlým trajektem. Ještě lepší je však přejít Millennium Bridge, most pro pěší spojující oba břehy řeky nedaleko Tate Modern;  výhledy odtud stojí za to.

 

Katedrála Westminster Abbey

Další památka, která má staleté spojení s britskými králi, je katedrála Westminster Abbey, která stojí na místě související s křesťanstvím už od počátku 7. století. Westminster Abbey, oficiálně Kolegiátní kostel sv. Petra ve Westminsteru, založil Eduard III. Vyznavač v roce 1065 jako místo pro svůj poslední odpočinek. Od jeho pohřbu v roce 1066 až do doby krále Jiřího II. o téměř 700 let později zde byla většina panovníků nejen korunována, ale také pohřbena. V posledních desetiletích se pak proslavila jako místo konání královských svateb. Jedná se o mistrovské dílo gotické architektury s nejvyšší gotickou chrámovou lodí v Anglii (31 m), a také jednu z turisticky nejoblíbenějších atrakcí Londýna, která přiláká více jak milion návštěvníků ročně. K nejzajímavějším prvkům patří více jak 600 památníků v hlavní lodi včetně Hrobu neznámého vojáka, Roh básníků (Poet’s Corner) v transeptu, kde spatříte pomníky např. Shakespeara, Chaucera a Dickense, dále muzeum Westminster Abbey a krásná zahrada.

Adresa: 20 Dean’s Yard, Westminster, London 

12 historických hospod v Londýně

Churchill’s War Rooms

K fascinujícím a evokativním historickým památkám Londýna nepochybně patří perfektně zachovalé ústředí, odkud premiér Winston Churchill řídil britské vojenské operace a obranu své země během II. světové války. Spartánská jednoduchost a stísněné podmínky podtrhují zoufalou pozici Anglie při tom, jak nacistické sevření Evropy přitvrzovalo. Spatříte zde maličkou kóji, kde Churchill spal, a improvizované rozhlasové studio, odkud vysílal své slavné válečné projevy. Prosté detaily, jako je značení frontových linií na mapě pletací vlnou, která patřila manželce Clementine Churchillové, přinášejí tuto dobu k životu, jako nic jiného. K dispozici je audioprůvodce (důkladná samostatná prohlídka Vám zabere asi 90 minut), a poblíž se nachází kavárna a knihkupectví.

Také dvě další související atrakce, které stojí za návštěvu, spadají pod válečné muzeum Imperial War Museum. Muzeum se nachází jen kousek od oblíbeného kulturního okrsku  Southbank a velkou část dne Vám může zabrat návštěva jeho fascinujících expozic a sbírek vojenských vozidel, zbraní a letounů. Dále byste si neměli nechat ujít prohlídku lodi HMS Belfast, dobře zachovalého lehkého křižníku z doby II. světové války, který sloužil během Dne D a můžete si ho prohlédnout při komentované i samostatné prohlídce.

Adresa: Clive Steps, King Charles Street, London

 

Přírodopisné muzeum

Pozoruhodné londýnské Přírodopisné muzeum (Natural History Museum) založené v roce 1754 je jednou z nejnavštěvovanějších institucí svého druhu na světě. Muzeum snadno poznáte podle jeho obrovské románské fasády a jeho návštěvu byste určitě neměli uspěchat. Mnohé z původních expozic jsou stále k vidění a společně tvoří rozsáhlou sbírku více jak 80 mil. položek od botaniky až po zoologii (a vše mezitím). Vrcholem návštěvy bývá možnost spatřit zachovalé vzorky, které Charles Darwin nasbíral na svých velkých cestách. Pokud nebudete spěchat, začněte svoji návštěvu formální komentovanou prohlídkou, která může mít 30-50 minut. Při ní budete seznámeni s hlavními atrakcemi, k nimž se později budete moct vrátit, abyste si je prohlédli podrobněji. Pravidelně se zde koná řada zajímavých akcí, od workshopů pro děti až po otevření do pozdních večerních hodin. Na místě také najdete možnosti nakupování a podniky s jídlem. 

Adresa: Cromwell Road, South Kensington, London 

 

Hyde Park

Hyde Park, který má rozlohu 350 akry, je největší otevřený prostor v Londýně a představuje cíl turistů už od roku 1635. K nejzajímavějším částem parku patří Serpentine, umělé jezero z 18. století, oblíbené pro plavbu na člunu a plavání. V Hyde Parku najdete také proslulý Speakers‘ Corner, tradiční forum umožňující svobodu projevu  (včetně provokací). Dalším významným prvkem Hyde Parku je Apsley House, dříve domov vévody z Wellingtonu zakoupený po jeho slavném vítězství u Waterloo. Dnes se zde nachází muzeum s Wellingtonovou úžasnou sbírkou obrazů včetně Velázquezova Prodavače vody v Seville, a také s dary od vděčných evropských králů a císařů. Významného hrdinu Anglie připomíná rovněž Wellingtonův oblouk.

Další pěkný zelený prostor v Londýně představuje Regent’s Park. Nachází se jen pár kroků od Westminsteru a je to park rozloze 410 akrů lákající k procházkám. Pokud budete cestovat s dětmi, nenechte si ujít návštěvu Londýnského zoo, které se nachází v areálu parku a patří k nejoblíbenějším cílům rodin s dětmi ve městě.

 

Katedrála sv. Pavla

Největší a nejslavnější z mnoha kostelů v Londýně (a nepochybně jedna z nejpozoruhodnějších katedrál na světě) je katedrála sv. Pavla (St. Paul’s Cathedral), která byla postavena na místě římského chrámu. Předchozí budova kostela byla zničena při Velkém požáru Londýna v roce 1666, a novou stavbu navrhl architekt sir Christopher Wren. Dnes představuje dvojice barokních věží a nádherný dóm vysoký 111 m mistrovské dílo anglické architektury. Když zde budete, vydejte se nahoru po schodech nabízejících pozoruhodné výhledy na vnitřek dómu včetně Šeptací galerie (Whispering Gallery), která je známou atrakcí.

 

Covent Garden

Tržnice v Covent Garden je jen začátek okrsku, který zahrnuje obchody a restaurace v Long Acre a přilehlých ulicích Neal’s Yard a Seven Dials, a také náměstí Central Square s pouličními muzikanty a baviči. Haly a arkády tržnice Covent Garden Market jsou lemovány specializovanými obchody a kiosky prodávající vše od řemeslných výrobků až po kýčovité suvenýry. V dřívějších prostorách květinového trhu se dnes nachází Londýnské dopravní muzeum (London Transport Museum) plné historických autobusů, trolejbusů a tramvají. V této oblasti najdete také Královskou operu (Royal Opera House).

 

Vyhlídkové kolo The London Eye

19 hlavních turistických atrakcí Londýna 3

London Eye (oficiálně Coca-Cola London Eye), které bylo vztyčeno při příležitosti oslav příchodu nového tisíciletí v roce 2000, je největší vyhlídkové kolo v Evropě. Jeho samostatné prosklené kabiny nabízejí fantastické výhledy na město a dostanete se v nich do výšky 135 m nad Temží. Jízda trvá téměř 30 minut, což je často méně, než kolik času strávíte čekáním ve frontě… proto pokud budete moct, rezervujte si vstupenky předem. A pokud si to můžete dovolit, pronajměte si některou ze soukromých kabin a sdílejte zážitek s rodinou či přáteli.

Další zajímavý způsob, jak se podívat na Londýn z výšky, nabízí Emirates Air Line, systém lanovky přes Temži mezi Greenwichem a Royal Victoria Dock. Trasa je dlouhá 1 km a cesta po ní trvá 10 minut, což je dostatečně dlouho, abyste se mohli těšit z pozoruhodných výhledů a pořídit si pár nezapomenutelných selfie.

 

Palác Hampton Court

Další skvělou atrakcí na břehu Temže je Hampton Court, jeden z nejslavnějších paláců v Evropě. Jeho Velký sál pochází z doby Jindřicha VIII. (dvě z jeho šesti manželek zde prý straší) a je místem, kde se královna Alžběta I. dozvěděla o porážce španělské Armady (1588). K dalším zajímavým prvkům patří Hodinový dvůr (Clock Court) s pozoruhodným orlojem z roku 1540, státní apartmány s jejich Galerií duchů (Haunted Gallery), kaple, královy apartmány a tudorovský tenisový kurt. Také zahrady stojí za prohlídku, především v polovině května, kdy jsou v plném květu. Zahrnují Privy Garden, Pond Garden, Elizabethan Knot Garden, Broad Walk a část známou jako Divočina (Wilderness), a pak je zde známý zelený labyrint (Maze). I když Hampton Court leží o něco dál od centra města, jeho návštěva je nutností, když budete pobývat v Londýně.

 

Greenwich a Docklands

Greenwich, který byl po staletí ústředím britské námořní moci, je turistům často znám hlavně díky lodi Cutty Sark z 19. století, poslední z lodí dovážejících čaj, která se plavila mezi Velkou Británií a Čínou. Loď je umístěna hned vedle infocentra Discover Greenwich Visitor Centre s expozicemi seznamujícími s více jak 500 lety námořní historie a palladiánského sídla Queen’s House. Působivé sbírky v Národním námořním muzeu (National Maritime Museum), největším svého druhu ve světě, dokládají historii královského námořnictva. Jedna z typických věcí, které můžete na Greenwichi dělat, velmi oblíbená u turistů, je postát každou nohou na jedné polokouli na poledníku (Meridian Line) v budově Meridian Building hvězdárny Royal Observatory.

Revitalizovaný prostor doků Docklands na druhé straně řeky byl proměn v mezinárodní centrum obchodu a rekreace, kde najdete některé ze stylových nových restaurací Londýna. Vynikající Museum of London Docklands umístěné ve starých georgiánských skladištích nechává ožít řeku, přístav a zdejší lidi od římských dob až do současnosti prostřednictvím interaktivních expozic, které jsou zajímavé především pro děti.

 

Kew Gardens

Kew Gardens, oficiálním názvem Královské botanické zahrady (Royal Botanic Gardens), se nacházejí v jihozápadním Londýně na jižním břehu Temže a jsou skvělým místem, kde můžete na 300 akrech obdivovat řadu rostlin. Zahrada založená roku 1759 se stala majetkem státu v roce 1841. V roce zde 1897 královna Viktorie doplnila budovu Queen’s Cottage a okolní lesopark. K dispozici je řada prohlídek zdarma se vstupem a během roku se zde koná mnoho hudebních a kulturních akcí. 

Londýn – kde se ubytovat a tipy na výlety