Navštivte Etiopii

Navštivte Etiopii 1

Etiopie, které se říká také „kolébka lidstva“, dnes odvážně vstupuje na turistickou scénu. Považuje se za místo uložení Archa úmluvy, byla zde nalezena „Lucy“ (kostra jednoho z nejstarších předchůdců člověka) a nabízí hned 9 lokalit na seznamu UNESCO. Proslulá je také zdejší kuchyně a káva, zatímco hluboce zakořeněná kultura je obzvlášť zajímavá. K tomu připočtěte majestátní scenérie vysokých Simienských hor a divoká jezera se skrytými kláštery a budete mít lákavou destinaci, kde setkává kultura, příroda a historie.

Nakonec jsou to však lidé, co vdechuje život této prastaré zemi. Patří k nim nomádské kmeny, které divoce brání jižní teritoria, a setkání s nimi Vám umožní nahlédnout do poslední bašty pravěkého dědictví kontinentu. I přes některé neujasněné hranice je Etiopie pro cestovatele bezpečná. Malé skupinové výlety s doprovodem představují dobrý způsobem, jak si užít plný zážitek s bezpečnostní sítí a stejně smýšlejícími lidmi. Toužíte-li po cestě Vašeho života, vydejte se do tajemné Etiopie.

Addis Abeba

Metropole země nabízí překvapivé paradoxy. Tradice se zde setkává s moderním, takže zde uvidíte etiopské ženy, jak si objednávají v kavárně macchiato, zatímco venku procházejí pastevci dobytka v tradičních oděvech. Lesknoucí se nákupní centra se setkávají s blátivými nezpevněnými silnicemi lemovanými maličkými potrhanými stany, kde se prodává pevné zboží. Tržnice Mercato představuje kaleidoskop barev a jedná se o největší trh pod širým nebem v Africe; zaplaťte si průvodce, abyste ho mohli bezpečně prozkoumat, protože procházka místem znamená kulturní útok na smysly. Velkolepé výhledy na město skýtá vrchol Entoto Hills, kam se dostanete, zatímco budete míjet výjevy z každodenního života místních (např. starší ženy převážející dřevo na topení). Pouze v Addis Abebě najdete řetězce nadnárodních hotelů, jako jsou Radisson BluSheraton a Hilton, které jsou v zemi synonymem pro luxus.

Tip: Město nabízí hojnost galerií umění, jako je St. George Gallery vystavující přední práce renomovaných etiopských umělců.

Akční nabídka ubytování:

Ikonická Lalibela 

Navštivte Etiopii 2

Nejslavnější etiopská památka, do skály vytesané kostely z 12. století v Lalibele (UNESCO), jsou vize vyhloubená do země. Vydejte se sítí příkopů a alkoven až k úzkým dutým oltářům, kde můžete být svědky starobylých rituálů. Starší věřící lidé zabalení do bílého mušelínového plátna se zde pohupují při modlitbě, zatímco kněží v rouchu s vzácnými obřadními kříži zpívají.

Tip: Kostely se nacházejí ve dvou skupinách, v severní a ve východní. Prohlídkou každé z nich můžete strávit půl dne, ale nenechte si ujít ani nedaleký trh zajímavý především díky jedinečné místní kultuře.

 

Kláštery na jezeře Tana

Plavba po klidných vodách jezera Tana ve starém člunu je pozoruhodně uklidňující. K jezeru, které je jedním z pramenů Nilu, se z Gondaru dostanete letecky a pak kousek autem. Na ostrůvcích na jezeře se nachází více jak 30 klášterů s pestrými freskami z 12. století.

Tip: Nenechte si ujít návštěvu kláštera Ura Kidane Mihret, kde spatříte cenné náboženské umění.

Navštivte Etiopii 3
etiopské hory

Kmenová a tropická jižní Etiopie

Jižní Etiopie je protikladem i doplňkem k historickému severu země, od kterého ji odděluje dramatická Velká příkopová propadlina (jediný geografický prvek viditelný z Měsíce). Kalná bahnitá jezera, rudá půda a okrové ženoucí se řeky soupeří o pozornost s bohatou tropickou vegetací. Monzunové deště ztěžují cestování, kdy promění nezpevněné cesty v bahno, ale když je zdoláte, budete odměněni setkáním s některými z nejstarších kmenů na Zemi. Za pár dní cesty autem se dostanete do údolí dolního toku řeky Omo (Lower Omo Valley), prehistorické lokality, kde byly vykopány fosilie zásadního významu pro pochopení vývoje lidstva. Také zde žije pozoruhodný kmen Mursi, jehož ženy si do rozříznutého dolního rtu vkládají ozdobné disky s průměrem až 13 cm. Muži kmene Mursi zase mají podkožní znaky odpovídající jejich klanu. Běžně k vidění jsou mačety a kalašnikovy, které slouží k ochraně stád a tím i živobytí. Ranní trhy představují surrealistický pohled, kdy se sejdou celé komunity (nejlepší trhy jsou v Turmi n v Key Afer). Ženy z kmene Hamar zase mívají pevně spletené vlasy pokryté červenou hlinkou a máslem a odhalená prsa a záda, kde jsou patrné hluboké jizvy po rituálním zraňování před svatbou.

Tip: V jižní Etiopii je neslýchané, aby cestovala sama mladá žena. K základnímu vybavení pro přežití zde patří zdravý selský rozum, obezřetnost a informovanost.

 

Sidama – oblast, kde se pěstuje káva

Město Yirgalem (také Yirga Alem, Diko Dalle) je klidné útočiště nedaleko hranic s Keňou, které nabízí nekonečné kávové plantáže. Představuje poklidné zakončení Vaší cesty po Etiopii a je možné si zařídit pěší výlety kolem kávových, banánových nebo avokádových plantáží nebo do okolních vesnic.

Tip: Ubytujte se v Aregash Lodge (od 50 USD za noc) nabízející prostorné chaty, teplou vodu a čerstvě připravené jídlo.