Tipy, jak navštívit Egypt s omezeným rozpočtem

Tipy, jak navštívit Egypt s omezeným rozpočtem 1

Ekonomičtí cestovatelé, jako jsou baťůžkáři, bývají překvapení zjištěním, jak levně je možné poznávat Egypt. Nemusíte vydat velké částky, abyste si odtud přinesli bohaté zážitky, a s trochou průzkumů a plánování předem můžete svůj čas a peníze využít na maximum. Pokud se rozhodnete pro místní jídlo a bydlení v hostelu, můžete si prohlédnout většinu Egypta i s omezeným rozpočtem, a přitom si občas dopřát malý luxus navíc.

 

Kdo říká, že svoji návštěvu země musíte začít v Káhiře?

Zajistit si levný let je první krok pro ekonomicku cestu, a pokud máte ve svém plánu další destinace mimo Káhiru (byste měli mít!), můžete ušetřit stovky dolarů, když si rezervujete letenky na některé jiné mezinárodní letiště v zemi. Když přiletíte na letiště v Luxoru, Asuánu, Hurghadě, Šarm aš-Šajch, Marsa Alam nebo Alexandrii, může Vás to vyjít na méně než polovinu ceny letu do metropole.

 

Vyberte si ekonomické ubytování

Abyste ušetřili na ubytování v Egyptě, vyberte si hostel se společnou ložnicí, kemp nebo hotelový pokoj se základním vybavením. Spoustu možností najdete v každé části země: někde seženete lůžko za méně než 20 USD za noc. Ubytování ve společné ložnici s více lidmi je skvělý způsob, jak ušetřit, pokud cestujete s přáteli. V ekonomických hotelech počítejte s cenou 25-50 USD za noc ve dvoulůžkovém pokoji, přičemž cena závisí na městě a na ročním období.

 

Když budete v Káhiře, ubytujte se v centru města

Káhira zahlcuje smysly: je zde spousta věcí k vidění, spousta zážitků i jídla. Abyste maximálně využili svůj čas v Káhiře bez zdržování se v nechvalně proslulé dopravě, rezervujte si ubytování v samém srdci města, takže budou pro Vás všechny pamětihodnosti lépe přístupné. Centrum Káhiry nabízí velký výběr ekonomického ubytování, včetně butikových hotelů, hostelů a Airbnbs, kde budete v docházkové vzdálenosti od Egyptského muzea a Nilu. Při ubytování v centru také budete mít snadný přístup k veřejné dopravě a rychlý výběr z aplikací pro spolujízdu, když se budete chtít dostat na místa, jako je bazar Chán al-Chalílí, Islámská Káhira a Gízská plošina.

Tipy, jak navštívit Egypt s omezeným rozpočtem 2
plavba po Nilu však patří k dražším zážitkům z Egypta

Jezte tam, co místní

Jídlo hraje významnou roli v egyptské kultuře a neexistuje uspokojivější způsob, jak se seznámit s místním životem, než při poznávání vydatného pouličního jídla v Egyptě. Egyptská kuchyně bývá levnější než mezinárodní pokrmy a naleznete zde výběr vynikajících, levných a rozmanitých možností. Spousta prodejců pouličního jídla (především Káhiře) nabízí různé lahůdky včetně vegetariánských a veganských možností. Kompletní jídlo ve stoje seženete za pouhé 2 USD, zatímco jídlo v místních restauracích se sezením vyjdou na 5-12 USD. Pokud ve svém ubytovacím zařízení budete mít kuchyni, kupte si čerstvé ovoce a zeleninu na některém z mnoha prodejních vozíků v ulicích, a pak si připravte jídlo.

 

Umění smlouvat

Zahlédnete suvenýr, který byste si rádi odvezli domů, ale prodávající na Vás vytáhne absurdně vysokou částku. Nevzdávejte se – to je součást postupu. Pouliční prodejci obvykle pro cizince ceny vyženou nahoru, ale pokud budete slušným způsobem smlouvat, můžete dosáhnout skvělé koupě. Sebevědomě opětujte návrhem zhruba poloviční ceny (nebo o něco vyšší než poloviční). Nejspíš tak zahájíte tenisový zápas s prodejcem, který bude cenu pomalu zvyšovat a Vy pomalu snižovat, dokud se nakonec nesetkáte někde uprostřed. Pouliční prodejci v Egyptě mohou být trochu agresivní a často budete muset opakovat „ne, děkuji“. Není důvod se cítit zavázán/a koupit něco, co nechcete – prostě se usmějte a jděte dál. Zeptejte se na ceny v dalších obchodech, abyste zjistili průměr. Neberte první cenu, kterou Vám nabídnou, ale buďte při smlouvání chytří a trénujte se v umění vyjednávání.

 

Cestování veřejnou dopravou

Ve velkých egyptských městech vyjde veřejná doprava na zlomek ceny, kterou byste zaplatili za soukromého řidiče. Používat veřejné autobusy, tramvaje a káhirské metro také může být jednodušší než se domluvit s řidičem taxi na ceně. V Káhiře je mnoho společností provozujících veřejné autobusové spoje, ale Mwasalat Misr je z nich nejspolehlivější, nejekonomičtější a nejsnáz se v ní vyznáte. V některých egyptských městech fungují aplikace pro přivolání dopravy, jako je Uber, Careem, Swvl a Didi, které jsou v Egyptě mnohem levnější než jinde. Také poskytují různé režimy jízdy, které jsou levnější než auto, např. skútry a autobusy.

Pro cestování v zemi jsou vlaky a autobusy ekonomičtější než letadlo. Tak můžete cestovat vlakem z Káhiry do Alexandrie za 5 USD, kdy cesta trvá 5 hodin. Za 12 hodin se vlakem dostanete na jih do Luxoru a Asuánu za asi 10 USD. Plánujete-li cestu na Sinajský poloostrov, do Siwy nebo jiné destinace mimo vlakovou síť, můžete si vybírat z mnoha autobusových společností. K nejoblíbenějším patří Go Bus, kde si můžete objednat jízdenky předem online; průměrná cena činí cca 10 USD. Budete-li cestovat mezi Káhirou, Luxorem a Asuánem a chtít ušetřit ještě více, zvolte si noční spací vlak nebo noční cestu autobusem, takže ušetříte za noc v ubytovacím zařízení.

Klášter sv. Kateřiny na Sinaji

Cairo Pass a Luxor Pass

Pokud při své návštěvě Egypta plánujete návštěvu mnoha muzeí a archeologických lokalit v Káhiře (Cairo) a Luxoru, vyplatí se koupit si pasy Cairo Pass a Luxor Pass. Cairo Pass skýtá přístup k hlavním pamětihodnostem a do muzeí v Káhiře a Gíze za 100 USD. Platí 5 dní s neomezeným vstupem na místa, jako je Egyptské muzeum, pyramidy v Gíze, Sakkára a Dahšúr. Pas můžete zakoupit v Egyptském muzeu, na Gízské plošině nebo v káhirské Citadele. Vstupenka na Gízskou plošinu samotnou stojí asi 40 USD, takže s Cairo Pass ušetříte opravdu hodně. Standardní Luxor Pass (100 USD) skýtá přístup na všechny archeologické lokality na východním i západním břehu Nilu v Luxoru, kromě hrobek Sethiho I. a Nefertari, které jsou součástí dražšího (ale i tak ekonomického) prémiového Luxor Passu (200 USD). Luxor Pass zakoupíte v Karnaku nebo v Údolí králů. Na zakoupení pasu potřebujete svůj cestovní pas, 2 kopie pasu, 2 pasové fotografie a přesnou cenu v hotovosti. Cestovatelé s platnou kartou studenta mají slevu 50 %.

Denní náklady:

  • Pokoj pro 2 osoby v ekonomickém hotelu: 20–40 USD
  • Jízdenka na veřejnou dopravu: 0,20–0,50 USD
  • Káva: 1–3 USD
  • Sendvič s falafelem: USD 1–3 USD
  • Večeře pro 2 osoby v průměrné restauraci: 10–20 USD
  • Pivo v baru: 2–3 USD

Akční nabídka ubytování: