NEJDRAŽŠÍ  DIAMANTY SVĚTA

NEJDRAŽŠÍ  DIAMANTY SVĚTA 1

Diamant – nejcennější drahokam na světě. Mnoho lidí touží vlastnit nějaký ten šperk s tímto klenotem. Znamená luxus, eleganci, vkus, ale i dobrou investici. Diamanty se u investorů těší velké oblibě. V tomto článku vám představíme ty nejkrásnější, největší a nejdražší diamanty, které jsou vystaveny v muzeích a některé z těch, které jsou ukryty v soukromých sbírkách.

Koh-I-Noor Diamond

je jedním z největších objevených diamantů na světě. Byl objeven v diamantové dole Kollur v Indii. Východoindická společnost ho získala během války a v roce 1850 ho darovala britské královně Viktorii. V syrovém stavu měl 186 karátů, po přebroušení má 109 karátů. Pozdější majitelka královna Alžběta ho dala osadit do královské koruny, která je vystavena v londýnském zámku Tower. Cena tohoto diamantu má nevyčíslitelnou hodnotu.

Cullinan Diamond

Největší diamant na světě byl objeven v roce 1905 v dole v Jihoafrické republice. V surovém stavu vážil 3106 karátů. Měl rozměry 10 x 6 x 5 cm. Byl přebroušený a rozdělen na několik menších kousků. Cullinan I. má 530,2 karátů a je znám pod názvem Velká hvězda Jižní Afriky. Cullinan II má 317,5 karátů. Tyto diamanty patří k britským korunovačním klenotem. Cena původního diamantu se odhaduje na 400 milionů dolarů.

Hope Diamond

je největší modrý diamant na světě. Vlastnil ho francouzský panovník Ludvík XIV. Od roku 1791 ho vlastnila francouzská vláda. O rok později diamant ukradli a objevil se až v roce 1812. V současnosti je to 45,52-karátový modrý diamant se 16 bílými diamanty. Je součástí řetězu, kterou tvoří dalších 45 bílých diamantů. Je vystaven ve washingtonském Smithsonovu muzeu. Odhadovaná cena tohoto diamantu je 200 – 250 milionů dolarů.

Cetenary Diamond

je třetím největším diamantem, který objevila firma De Beers a světu ho ukázala u příležitosti stého výročí fungování své doly Premier. Původně měl 599 karátů. Po přebroušení má 273,85 karátů. Jeho obroušení trvalo skoro tři roky, ale považují ho za nejdokonalejší diamant na světě. Nachází se v londýnském Toweru a jeho přibližná cena je 100 milionů dolarů.

Steinmetz Pink

také známý jako Pink Star, je bezchybný růžový diamant, který byl objeven v dole společnosti De Beers v jižní Africe roce 1999. Původně měl 132,5 karátů, po přebroušení má 59,6 karátů. Momentálně patří do inventáře aukční společnosti Sothebyĺs. Jeho odhadovaná cena je 83 200 000 dolarů.