Navštivte španělské Bilbao

Navštivte španělské Bilbao 1

Za necelých 20 let se Bilbao proměnilo z neznámého průmyslového města v jednu z nejstylovějších destinací ve Španělsku. Přístavní město na severu země bývá často popisováno jako „drsné“ či „autentické“ a nepochybně leží ve stínu Madridu či Barcelony. Do 90. let spoléhalo spíše na svoji obchodní zdatnost než na vzhled: bylo místem, kudy do země přicházely ryby a odcházelo železo. Gurmáni a milovníci umění připlouvali trajektem a hned pokračovali dál do města San Sebastianu. To ale skončilo v roce 1997, když přišlo Guggenheimovo muzeum. Slavné muzeum umění vybudované na dříve zchátralém nábřeží neproměnilo jen Bilbao, ale celý svět. Dnes je každý pokus revitalizovat město pomocí špičkové architektury či umění označován termínem guggenheim efekt/bilbao efekt coby pocta neočekávané revoluci, kterou budova Franka Gehryho městu přinesla. Je to něco mezi Operou v Sydney a vesmírnou lodí, takže Bilbao stojí za návštěvu už kvůli muzeu samotnému. Úspěch budovy inspiroval další výdaje ve městě, např. stanice metra navrhla firma Norman Foster, zatímco most Zubizuri vytvořil prominentní architekt Santiago Calatrava. Přesto Bilbao nezpomaluje a už započaly práce na ambiciozních plánech revitalizace ponurého okrsku Zorrotzaurre. Pro návštěvníky však srdce města zůstává ve středověkých ulicích starého města. Místní ho nazývají Las Siete Calles („Sedm ulic“) a úzké kamenné pěší ulice zde vedou ke katedrále Santiago ze 14. století v samém srdci, přičemž okrsek ohraničuje krytá tržnice. Zde si návštěvníci pochutnávají na vynikajícím pintxos (druh tapas), které jsou podle místních stejně dobré jako v San Sebastianu. Bilbao nabízí krásné pláže na dosah, slušný příboj na surfování na baskickém pobřeží a vzkvétající scénu umění v okrscích (barrios) San Francisco a La Vieja, takže už nemusíte hledat dál. 

Turistická kancelář: Bilbao Turismo, která má svoji kancelář také v Guggenheimově muzeu.

Turistický pas: Bilbao Bizkaia Card je k dostání v turistických kancelářích, nabízí neomezené cestování veřejnou dopravou, a také vstup zdarma do více jak 25 atrakcí.

Navštivte španělské Bilbao 2

Jak se tam dostat

Letecky

K aeroliniím provozujícím lety do Bilbaa z Velké Británie patří easyJet, British Airways a Vueling Airlines. Lety bývají obvykle poměrně levné, ale měli byste si letenky rezervovat s předstihem, abyste se vyhnuli nárůstům cen během velkých svátků, jako jsou Vánoce. Levnější lety nabízí alternativní trasa do nedalekého města Santander (s Ryanair), odkud dojedete do Bilbaa autobusem či vlakem.

Doba letu: z Londýna 2 hodiny, New Yorku 10 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), Los Angeles 13 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), Toronta 11 hodin 15 minut (včetně mezipřistání), Sydney 28 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Doprava v zemi jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Rychlost je omezena na 120 km/h na dálnicích, 100 km/h na hlavních silnicích a 50 km/h ve městech, pokud není uvedeno jinak. Pro řízení ve Španělsku je třeba mít platný ŘP a pojištění třetí strany. Přijímán je ŘP ze zemí EU, řidičům se však doporučuje mezinárodní ŘP. Návštěvníkům se také velmi doporučuje mít Zelenou kartu, není však povinná, pokud přijedete svým autem z jiné země EU. Informace o řízení a dopravě poskytuje Real Automóvil Club de España, tak jako poruchovou službu.  

Trasy: v Bilbau se sbíhá síť silnic a dálnic. Do města se dostanete po silnici A8, která město spojuje se San Sebastianem a francouzskou hranicí u města Irun, po A68, která ho spojuje s Barcelonou a po A7 kolem pobřeží Středozemního moře. Bilbao je spojeno s městem Burgos silnicí A68 a s Valladolidem dálnicí Autovía de Castilla (A-62). Odtud vede Autovia del Norte (A-1) do Madridu. Se Santanderem je město spojeno dálnicí Autovía del Cantábrico (A-8).

Autobusy: hlavní autobusové nádraží v Bilbau je Termibús hned vedle přestupní stanice San Mamés. Termibús se proto nachází v blízkosti stanice metra, tramvaje a krátkých železničních spojů od Renfe. Společnost ALSA jezdí do většiny měst ve Španělsku a obsluhuje trasy mezi Bilbaem a mnoha velkými městy v celé Evropě. PESA provozuje autobusové spojení mezi Bilbaem a San Sebastianem, zatímco La Union obsluhuje trasy z/do měst Vitoria, Pamplona a Logroño. Bizkaibus je autobusová síť spojující Bilbao s okresy v Biskajsku (Vizcaya).

Doba cesty: ze San Sebastiánu 1 hodina 10 minut, Santanderu 1 hodina 10 minut, Burgosu 1 hodina 40 minut, Valladolidu 2 hodiny 45 minut, Madridu 4 hodiny, Barcelony 5 hodin 45 minut.

Vlakem

Bilbao má dobré spojení s dalšími městy ve Španělsku díky rozsáhlé síti vlaků, které jsou pravidelné, spolehlivé a moderní. Ve městě jsou 3 vlaková nádraží: Abando na Plaza Circular 2, La Concordia na Calle Bailén 2 a Atxuri na Calle Atxuri 6-8; všechna jsou přímo ve městě a pěšky dostupná ze starých i nových částí města. Španělská národní železniční společnost Renfe nabízí spoje z nádraží Abando do řady destinací včetně Madridu, Barcelony, Zaragozy a Valladolidu. Součástí Renfe je také dřívější síť Ferrocarriles Españoles de Vía Estrecha (FEVE), tj. španělské úzkorozchodné železnice, která jezdí z nádraží Concordia do Santanderu a Leónu. Společnost Euskotren, kterou provozuje baskická vláda, nabízí spoje z nádraží Atxuri do měst Durango, San Sebastian a přes města Guernica a Bermeo až na biskajské pobřeží.   Metro v Bilbau

Doba cesty: z Barcelony 6 hodin 50 minut, Madridu 4 hodiny 55 minut, Valladolidu 3 hodin 45 minut, Zaragozy 4 hodiny 30 minut.

Lodí

Přístav Puerto de Bilbao leží 21 km severozápadně od města v malém rybářském městečku Santurtzi.

Navštivte španělské Bilbao 3

Na co se podívat

Guggenheimovo muzeum je nepochybně hlavní turistickou atrakcí města. Navrhl ho architekt Frank Gehry a rozsáhlá stavba obložená titanem v centru Bilbaa má 19 galerií a výstavní prostor o rozloze 11 000 m². Muzeum vystavuje práce některých nejvlivnějších umělců druhé poloviny 20. století včetně P. Picassa, R. Motherwella, R. Rauschenberg,a C. Stilla, A. Tàpiese, A. Warhola, Y. Kleina a W. de Kooniga.

Staré město (Casco Viejo) v Bilbau je známé jako Las Siete Calles („Sedm ulic“), protože právě tolik kamenných ulic původně tvořilo centrum za starými městskými hradbami. Do 19. století však bylo rozšířeno severním směrem k nám. Plaza Nueva. V téhle části města obvykle návštěvníci stráví většinu času, ať už prohlížením historických kostelů, katedrály a náměstíček nebo (spolu s místními sborovými spolky) vymetáním taveren a oddávání se největším vášním obyvatel Bilbaa: ochutnávání pintxos (tapas na špejlích), pití vína a zpěvu.

Muzeum výtvarného umění v Bilbau (Bienvenida al Museo de Bellas Artes de Bilbao) založené v roce 1908 vystavuje mimořádně pestrý výběr uměleckých prací od 12. století do současnosti. Sbírka zahrnuje více jak 6000 prací, od obrazů, kreseb a soch po rytiny a dekorativní předměty. Je rozděleno do 3 částí: klasické evropské umění (např. El Greco, Murillo, Goya, van Dyck), současné umění (P. Gauguin, F. Bacon, E. Chillida, M. Barceló) a baskické umění (D. Regoyos, I. Zuloaga, J. Echevarría, F. Iturrino, A. Arteta).

Katedrála sv. Jakuba (Catedral de Bilbao) nejstarší kostel v Bilbau byl původně pouze zastávkou na poutní cestě do Santiaga de Compostela západně odtud. Vznikl v roce 1379 a dokončen byl v impozantním gotickém stylu v roce 1643. Kromě apoštola sv. Jakuba (španělsky Santiago), po němž byl kostel nazván, vzdává rovněž hold místnímu obchodu podobiznami vážených kupců vytesanými do hlavní klenby. Katedrálou se stal v roce 1950.

Kolejová lanovka Artxanda Bilbao se nachází na dně údolí, což je dobrá zpráva pro ty, kdo chtějí pohyb při výstupu do strmých kopců na všech stranách. Pokud však po takové aktivitě netoužíte, kolejová lanovka skýtá příjemný způsob, jak se dostat na vrchol Arxanda. Vybudovala ji v roce 1915 švýcarská společnost, jezdí rychlostí 5 m/s a najednou může přepravit 70 cestujících.

Budova Alhóndiga – do roku 2010 byla Alhóndiga působivé, ale chátrající skladiště vína z 19. století. Poté bylo předáno francouzskému designérovi Phillipe Starckovi, který odvedl skvělou práci a proměnil ho v mimořádné centrum umění. Spatřit zde můžete zaoblené výstředně zdobené pilíře, osvětlené lavičky a především plavecký bazén s proskleným dnem umístěný 3 patra nad velkým foyer.

Muzeum baskické archeologie, etnografie a historie v Bilbau (Museo Arqueológico, Etnográfico e Histórico Vasco) určitě stojí za návštěvu, kdy vystavuje exponáty z prehistorie, archeologie, etnografie a historie Baskicka. Trvalá sbírka umožňuje návštěvníkům se seznámit s tématy, jako je pravěk oblasti Biskajsko a mořeplavectví v regionu, stejně tak jako rybolov a obchod, pastevectví, hrnčířství, výroba řemeslných textilií, zbraně a nábytek.

Palác Euskalduna je považován za jeden z nejvýznamnějších současných architektonických počinů španělských architektů; navrhli ho Federico Soriano a Dolores Palacios a představuje poslední loď postavenou ve starých loděnicích Euskalduna. Obří multifunkční komplex vybudovaný v roce 1999 v centru města představuje symbolické ztvárnění průmyslového dědictví Bilbaa a zahrnuje renomované konferenční centrum a velký sál. Komentované prohlídky probíhají každou sobota v poledne.  

Námořní muzeum Ría de Bilbao (Museo Marítimo Ría de Bilbao) se nachází v docích ve staré loděnici Euskalduna ve čtvrti Abandoibarra a je věnováno všemu souvisejícímu s mořem a mořeplavectvím. Interiérová část zahrnuje expozice, mediální archiv, sál, obchod a kavárnu. Venku mohou hosté navštívit loděnice Euskalduna, kde najdou čerpací stanici, která kdysi sloužila k odčerpávání vody z doků, a jasně červený jeřáb Carola vysoký 60 m, který se stal symbolem rekonstrukce města.

Park Etxebarria – jen málo co symbolizuje moderní Bilbao lépe než tento park. Kdysi se na jeho místě nacházela ocelárna a rozvoj lokality v polovině 80. let ukázal, co se stane také s přístavem, když byla proměněna v nejoblíbenější zelený prostor ve městě. Park skýtá výhledy na staré město, zatímco jeden ponechaný komín představuje připomínku toho, jak vypadalo Bilbao dříve.

Akční nabídka ubytování zde