Nejlepší národní parky v Botswaně

Nejlepší národní parky v Botswaně 1

Národní parky v Botswaně zapůsobí na každého: nabízejí nejhustší populaci slonů na světě, kriticky ohrožené psy hyenovité, bohatství ptactva a nejdelší migraci savců v Africe.

Téměř polovina území Botswany byla prohlášena za chráněnou divočinu, takže zdejší příroda a jedinečné ekosystémy oplývají hojností zvířat. Botswana má čtyři národní parky, které představují mimořádný cíl pro safari dovolenou. Ať už se rozhodnete pro spousty lovné zvěře v Chobe, působivou scenérii a terén v Kalahari, rozmanité prostředí v Makgadikgadi nebo je všechny spojíte do jedné velké expedice, Botswana je sázka na jistotu.

Nejlepší národní parky v Botswaně 2

Národní park Chobe– nejlepší na safari ve člunu a pozorování divokých zvířat zblízka

NP Chobe, první založený v Botswaně, je stále hlavním místem pro velkolepé setkání s divokými zvířaty. Nejlepší čas pro návštěvu je suché období (od června do konce října), protože zvířata závislá na vodě, především sloni, se shromažďují kolem stejnojmenné řeky. V severní Botswaně žije největší koncentrace slonů na Zemi a safari výlety ve člunu skýtají strhující panoramatické výhledy na spousty tlustokožců. Park je rovněž domovem pozoruhodného bohatství dalších zvířat a ptáků, od obřích krokodýlů přes hrochy pasoucí se u vody až po žirafy, antilopy vodušky a lvy lovící staré buvoly na březích. Většina ubytování se nachází mimo park ve městě Kasane, takže návštěvníci na jednodenních výletech jsou omezeni na nejvýše ležící region Riverfront (nejlepší je rezervovat si ubytování v chatě, která stojí nejblíže bráně parku). Díky tomu je nejpřístupnější park v Botswaně také ten nejrušnější. Ale najdete zde tichá místa (a období), kde můžete uniknout davům. Zelené období bylo nazváno podle toho, že zelená buš se obnoví po deštích, které spadly listopadu do března. Typicky tohle období bývá tišší a levnější dobou pro návštěvu Chobe Riverfront. Návštěvníci zde nenajdou obří shluky stád, zato budou odměněni oslnivým množstvím ptactva (450 druhů) a roztomilými mláďaty. NP Chobe zahrnuje dvě významné přírodní oblasti: Chobe Riverfront u řeky a bažiny Savuti. Savuti Marshes leží na odlehlém západním okraji a je přední lokalitou pro pozorování predátorů. Když se odvážíte do tohoto odlehlejšího regionu, budete mít šanci zahlédnout vzácného psa hyenového (ve svém přirozeném prostředí zůstává už jen asi 1400 dospělých jedinců), gepardy a proslulé obrovské lvy, které znáte z dokumentů o přírodě. Savuti Camp 4*

 

Národní park Makgadikgadi – nejlepší na klid a ticho

Snadno si je můžete splést, ale Makgadikgadi Salt Pans a NP Makgadikgadi nabízejí výrazně odlišné zážitky. Národní park zahrnuje jen málo ikonických širých plání pokrytých suchou solí, které často spatříte na fotografiích, protože ty bývají foceny mimo park; aktivity, jako jsou výlety na čtyřkolce a návštěva surikat, také leží mimo jeho hranice v oblastech soukromých koncesí. Park se sice nemůže chlubit typickou solnou pánví ani možnostmi spatření Velké 5, je však tichým místem ideálním pro ty, kdo hledají klid a chtějí obdivovat scenérie. NP Makgadikgadi pokrývají zvlněné travnaté plochy, lesy tvořené sošnými palmami a hustá říční vegetace lemující skutečnou hlavní atrakci: řeku Boteti. Jedná se o sezónní tok a zdroj života v poušti Kalahari, kde je v suchém období (květen-říjen) běžně možné zahlédnout velká stáda slonů, zeber, pakoní a dalších býložravců (za nimiž následují dravci). V určitých ročních obdobích, když jsou povodňové vody v deltě Okavanga skutečně silné, se vody dostávají až k městu Maun a řeka je natolik hluboká, že je možné fotografovat zvířata při safari na člunu. V hranicích parku leží dva kempy se základním vybavením, zatímco na jeho okraji najdete pár chat. Patří k nim Boteti River Camp nebo Leroo La Tau 4*, které nabízejí aktivity s průvodcem.

 

Národní park Nxai Pans – nejlepší na fotografování a baobaby 

Nejlepší národní parky v Botswaně 3

Málo navštěvovaný NP Nxai Pans je skrytou hvězdou pouštních safari v Botswaně. Nxai Pan, což je technicky rozšíření Makgadikgadi Salt Pan, leží v nejsevernějším úseku těchto pánví, ale je suchá delší dobu, takže zde zakořenilo více vegetace. Doba od prosince do dubna přináší velké bouře, zelenou krajinu, mláďata, vzkvétající ptactvo a krásné divoké květiny do krajiny jindy v khaki odstínu. Jedná se o slavné spojení fotografování a sledování velkolepé migrace zeber, což je nejdelší migrace savců na jihu Afriky. Tráva bývá natolik bohatá a výživná, že přiláká pakoně žíhané a zebry stepní ze vzdálenosti až 500 km, a ti se pohybují v tisících mezi NP Chobe a Nxai Pan. Tyto pánve a travnaté pláně vysychají během suchého období (červen-říjen), takže migrující zvířata odcházejí pryč a zanechávají za sebou pouze pouštní druhy, které zde přečkají zimu. V parku se pohybují lvi černohříví (kapští) a gepardi, spolu s žirafami, antilopami kudu a impala, antilopami skákavými, šakaly a řadou menších druhů, včetně nejmenší hyeny, pozoruhodné hyenky hřivnaté. Mnoho zvířat je závislých na dvou umělých nádržích na vodu, takže v křovinách číhají predátoři čekající na svou kořist. Atrakcí v kterékoli roční době bývá lokalita Baine´s Baobabs. Vydejte se po stopách viktoriánských objevitelů, jako byl David Livingstone či malíř Thomas Baines, a navštivte lokalitu se stromy, které po staletí hlídkují na okraji pánví pokrytých vrstvou soli. Na baobaby se můžete podívat při jednodenním výletu z městečka Gweta nebo Maun, ale nejlepší je strávit noc v parku, a tím maximalizovat šance na spatření zvířat. Místní společnost Kwando Safaris provozuje jedinou stálou chatu v parku, zatímco jednoduché kempy najdete u Jižní brány (u nádrže s vodou) a u Baines Baobabs. Významná výhoda cestování během migrace zeber spočívá v tom, že nejdramatičtěji působí v období nízké turistiky v Botswaně, která navíc přináší nižší sazby za ubytování v chatách a méně safari vozidel. South Camp Nxai

Nejlepší národní parky v Botswaně 4

Přeshraniční národní park Kgalagadi – nejlepší pro neohrožené cestovatele

Na rozdíl od parků daleko na severu nenajdete slony, hrochy a buvoly, kteří jsou závislí na vodě, a mnoho lidí v Přeshraničním NP Kgalagadi. Odvážní cestovatelé zde spatří zajímavé pouštní živočichy, jako je čilá antilopa skákavá, plachá hyena čabraková a čiperní snovači stavějící si společná hnízda. Park vznikl po sloučení NP Kalahari Gemsbok v JAR a NP Gemsbok v Botswaně a coby pouštní atrakce byl otevřen v roce 2000 jako první formálně vyhlášený přeshraniční park v Africe. Botswanská část parku nenabízí žádné luxusní safari chaty, pouze základně vybavené kempy a lákadlo v podobě písčitého terénu. Musíte být plně soběstační pro pohyb v  naprosté divočině, kde je možné cestovat jedině vozidlem 4WD. Také je nutné si přivézt vodu, dřevo na topení, palivo a jídlo na cestu. Kempy se nacházejí v Mabuasehube, Mpayathutlwa, Khiding a Lesholoago Pans. Některé nabízejí jednoduché dřevěné přístřešky ve tvaru „A“, kam se můžete ukrýt před poledním sluncem, ale je třeba být přitom opatrní, protože predátoři je vyhledávají též. Není nic neobvyklého rozepnout stan a vidět opodál lva černohřívého. Tak jako v dalších národních parcích v Botswaně je pozorování divokých zvířat vynikající během suchých měsíců, kdy zvířatům nezbývá než pít ze spolehlivých zdrojů vody.

Nejlepší safari rezervace v Africe 

Rezervace divokých zvířat v Botswaně a delta Okavanga

K vyhrazeným přírodním oblastem zemi patří 4 národní parky, oblasti soukromých koncesí a další rezervace pro zvířata, jako je oslavovaná Rezervace zvířat Moremi (Moremi Game Reserve) v deltě Okavanga. Ale jaký je rozdíl mezi národními parky a státem řízenými rezervacemi zvířat v Botswaně? Dnes už minimální, protože jak národní park, tak zvířecí rezervace jsou území patřící státu a spravovná Správou národních parků a divoké zvěře. Tituly souvisejí s historickými kořeny v 30. letech 20. století. Obecně řečeno, v národních parcích dnes typicky nežijí lidé, a velké úseky země, jako je region Chobe, mohou podléhat zákazu lovu. Na druhé straně rezervace zvířat byly původně zemí označovanou za kmenové rezervace. Chráněné přírodní zóny, jako je Rezervace zvířat Moremi, byly kdysi majetkem jednotlivých kmenů a vytvářel je náčelník (dikgosi), který stanovil lokalitu určenou výhradě pro lov. Podle této praxe získal své jméno známý Chief’s Island („Náčelníkův ostrov“) uprostřed delty Okavanga, který byl vyhrazen jako loviště náčelníků kmene Tawanů kvůli zdejšímu bohatství zvěře.

Nejluxusnější chaty se nacházejí v soukromých rezervacích zvířat. Tyto soukromé oblasti koncese leží kolem rezervací zvířat a národních parků a nabízejí stejné prostředí s volně žijícími zvířaty. Vybrat si soukromou rezervaci má určitě své výhody, ale zaplatíte za to velké peníze. Privilegium safari s průvodcem zahrnuje jízdy mimo silnice pro bližší setkání se zvířaty a fantastické fotografování, sledování kočkovitých šelem, pěší safari a a sledování nočních živočichů při noční jízdě. Tyto aktivity jsou přitom zakázány v prostoru národních parků a rezervací zvířat.

Akční nabídka ubytování

Kasane:

Maun: