Navštivte Hel u Baltského moře

Navštivte Hel u Baltského moře 1

Široké písčité pláže, pěkné městečko, krásný les, jedinečná poloha, pohodová atmosféra a některé zajímavé historicky památky – existuje mnoho důvodů pro návštěvu Helu. Tohle místo nikdy nezklame. Ať už hledáte pěkný jednodenní výlet z Gdaňsku nebo chcete strávit pár dní odpočinkem na pobřeží, Hel je skvělé místo, kam se vydat.

 

Kde je Hel

Městečko Hel se nachází na samém konci Polska, na špičce poloostrova Hel – na úzkém pásu země (kose) dlouhém asi 35 km severně od Gdaňsku. Je to symbolický začátek Polska, což dokládá i památník na pláži v Helu. Hel je však mimořádný především tím, že je ze tří stran obklopen Baltským mořem.

 

Jak se tam dostat

Do Helu se dostanete poměrně snadno a můžete si vybírat z řady možností. Nejlepší je vlakem – celoročně sem jezdí přímé vlaky z Gdyně (cesta trvá méně než 1,5 hodiny) a v létě také spoje z jiných měst Polsku. Vlaková trasa do Helu nabízí zajímavé výhledy, kdy vede krásnými lesy, ale občas můžete také zahlédnout Baltské moře, zátoku Pucka nebo obojí (v nejužším místě je poloostrov Hel široký pouze 200 m). Do Helu se rovněž můžete dostat lodí z Gdaňsku, Sopot nebo Gdyně. Také můžete je autobusem (včetně slavného autobusu č. 666) nebo jet autem, to ale může být noční můra v létě, kdy bývají časté dopravní zácpy. Takže doporučujeme nejlépe vlak.

 

Nejlepší doba pro návštěvu

V létě může být v Helu (tak jako v jiných oblíbených přímořských destinacích v Polsku)  skutečně plno, takže pokud se nestojíte o davy turistů, měli byste se mu v červenci a srpnu vyhnout. Pokud však hledáte typické letní šílenství se všemi atrakcemi, je to nejlepší doba pro návštěvu Helu. Doporučujeme nejlépe konec jara (květen-začátek června) nebo začátek podzimu (září-říjen). Počasí je v té době už/ještě dobré, ale počet turistů značně poklesne a Vy si můžete místo dostatečně užít. Ale Hel je krásný poc celý rok, i v zimě, především když je pláž pokrytá sněhem. Takže bez ohledu na to, kdy se do Hel vydáte, určitě najdete krásné místo.

Navštivte Hel u Baltského moře 2

Stručná historie Hel

První sídlo, tzv. Starý Hel, vznikl už v 9. století. V průběhu let se stal významným místem v regionu, především díky své poloze a rybolovu. Dokonce získal městská práva, ale po pár staletích, když vzrostl význam Gdaňsku, byla všechna privilegia stažena.  Starý Hel ležel asi 1,5 km od současného města, ale byl zničen požárem a postupným zaplavováním. Současné městečko bylo založeno, když Starý Hel ještě existoval, a později se tam přestěhovali jeho obyvatelé. Znovu začalo získávat na významu až na konci 19. století (kdy bylo pod německou nadvládou), kdy byl vybudován rybářský přístav. V té době také získal oblibu u turistů. Když byl Hel po I. světové válce vrácen Polsku, oblast se opět rychle rozvíjela, především poté, co zde v roce 1922 byla otevřena železnice. Poloostrov se změnil v opevněnou oblast v roce 1936, kdy v Helu vznikla jedna z dvou hlavních námořních základen polského námořnictva. Po nacistické invazi do Polska v září 1939 se Hel dokázal bránit déle jak měsíc. Až do konce II. světové války byl Hel okupován Německem, a pak byl opět vrácen Polsku.

 

Co dělat v Helu

Přestože je Hel malé městečko (má něco přes 3000 obyvatel), nabízí řadu atrakcí. Hlavní důvod pro návštěvu Helu je samozřejmě pobřeží. Na něm najdete některé z nejkrásnějších pláží v Polsku (nebo dokonce na pobřeží Baltského moře) – dlouhé, široké a písčité. V létě bývají plné turistů, ale pokud Vám nebude vadit jít kousek směrem k Juratě (dalšímu sídlu na poloostrově asi 10 km od Helu) snadno najdete méně obsazená místa. Donedávna byla samotná špička poloostrova Hel vojenskou oblastí nepřístupnou veřejnosti, ale dnes můžete jít až na samotný začátek (či konec) Polska. A je to skutečně krásné místo, které ze tří stran obklopuje rozlehlé moře. Hel byl silně militarizovanou oblastí, takže najdete spoustu pozůstatků váleční infrastruktury v lese i v městečku. Můžete si prohlédnout některé opuštěné bunkry a strážní věže nebo navštívit muzeum věnované obraně Helu. Když budete procházet lesem (a ten je skutečně krásný), nikdy nevíte, co objevíte. Centrum městečka je skutečně příjemné, se starými domy (některými z 19. století) na hlavní ulici nazývané Wiejska.  Také zde najdete řadu restaurací, kaváren a rychlého občerstvení, a také obchody se suvenýry. Nedaleko centra na straně u zátoky Pucka najdete přístav a možná největší ze všech zdejších atrakcí, rezervaci tuleňů. Oblíbené akvárium je součástí mořského institutu Gdaňské univerzity, která se zaměřuje na ochranu populace tuleňů v této části Baltského moře. Návštěvníci se rovněž mohou zúčastnit krmení tuleňů, což bývá legrace. Pokud byste se chtěli podívat shora na Baltské moře, Hel, poloostrov a dokonce i Gdaňsk, vystupte na vrchol majáku. Nachází se v lese při cestě z města na pláž a skýtá skvělé výhledy na okolní oblast. Maják samotný pochází z roku 1942, ale první stavba zde stála už v 17. století. A až si prohlédnete Hel, můžete se vydat na další příjemná místa na poloostrově: obce Jurata, Jastarnia, Kuźnica, Chałupy nebo Władysławowo. Dostanete se do nich vlakem nebo můžete jít pěšky po pláži.

Hel je určitě se jedno z nejlepších míst na polském pobřeží. Nabízí nejen krásnou přírodu, ale také spoustu atrakcí, především pro fanoušky vojenské historie. I když může být v létě poněkud zahlcující, vydejte se sem mimo hlavní sezónu a najdete mnohem klidnější prostředí. Hel stojí za návštěvu, i kdybyste se sem vydali pouze na jednodenní výlet z Gdaňsku.

 

Kde se ubytovat

Hel je oblíbená destinace, takže k dispozici je spousta možností ubytování pro každého. Přesto doporučujeme si rezervovat ubytování v Helu předem, hlavně v letní sezóně.

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com  ,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.