Nejlepší parky v portugalském Portu

Nejlepší parky v portugalském Portu 1

V portugalském Portu se zeleň proplétá s městským prostředím, ať už se jedná o botanickou zahradu, trávníky zdobené uměleckými díly nebo úseky lesa. Místní lidé i návštěvníci míří do mnoha parků za pikniky, cvičením nebo časem stráveným s dětmi. Jedinečná topografie Porta se spoustou svahů skýtá vynikající místa na pozorování západů slunce. Ať už hledáte park s aktivitami pro rodiny s dětmi nebo udržovaný prostor s květinami, v Portu je najdete

 

Parque de Serralves

Dřívější panství na okraji města bylo ve 30. letech 20. století proměněno v jeden z nejkrásnějších zelených prostorů v Portu. Dnes Parque de Serralves nabízí formální zahrady, stezky vedoucí lesem i otevřené trávníky, spolu s některým neobvyklými prvky, které v jiných parcích v Portu nenajdete. Můžete si prohlížet skulptury od umělců, jako je Claes Oldenburg a Richard Serra, nebo zažít trochu venkova díky zdejším kravám, kozám a oslům. Budete-li si přát jinou perspektivu, zamiřte na stezku korunami stromů, která skýtá pozoruhodné výhledy na biodiverzitu v parku, takže patří k nejlepším přírodním zážitkům v tomto portugalském městě. Většina lidí sem míří kvůli umění, protože v parku Serralves se nachází přední muzeum současného umění Fundação de Serralves. Park i muzeum přitáhnou pozornost vždy na začátku června během festivalu Festa em Serralves s nonstop výstavami, koncerty, tanečními představeními a dalšími uměleckými programy během jednoho dlouhého víkendu.

 

Parque da Cidade 

Největší park ve městě, Parque da Cidade („Městský park“) s rozlohou více jak 83 ha, nabízí velké travnaté úseky, různá hřiště a 10 km stezek. Místní lidé sem přicházejí se projet na kole nebo si ráno zaběhat, uspořádat piknik u jezera nebo se projít se psem v zalesněné části. Kromě přírody má Parque da Cidade také pár dalších atrakcí, jako je Pavilhão da Água („Vodní pavilon“) – interaktivní muzeum se zaměřením na vodní živočichy, vznik vln, tropické bouře a další témata související s vodou. Také můžete spojit návštěvu parku s časem stráveným na pláži: ze severní části sejdete dolů na širokou písčitou pláž Praia Internacional. V jiném případě můžete obdivovat výhledy na město a řeku z pevnosti Castelo de Queijo ze 17. století.

Víkend mezi pohádkovými paláci portugalské Sintry

Botanická zahrada v Portu

Botanická zahrada Jardim Botânico do Porto je sice malá velikostí, ale zato plná rozmanitých druhů rostlin. Úzké chodníky vedou kolem vonných růží, pichlavých kaktusů, pestrých kvetoucích rododendronů, malého arboreta a jezírka s lekníny. Pýchou zařízení jsou živé ploty z kamélií, z nichž mnohé pocházejí už z 19. století. Celkově zahrnuje zahrada více jak 1300 druhů rostlin, ale je potřeba ji navštívit na jaře nebo v létě, abyste ji viděli v celé její kráse. Na zahradu shlíží Casa Andresen, kdysi honosný dům obchodníka s portským vínem, kde je dnes umístěno malé, ale pozoruhodné dětské muzeum zabývající se biodiverzitou.  

 

Jardim do Morro 

Nejlepší parky v portugalském Portu 2

Jardim do Morro („Zahrada na kopci“) nabízí vynikající výhledy na Porto ze své vyvýšené polohy na jižní straně řeky. Kromě dětského hřiště a jezírka na protějších koncích nemá tato zahrada s palmami mnoho prvků. Hlavní aktivitou je zde posadit se na trávu a těšit se z panoramatického výhledu na město kolem řeky. Přijďte v době před západem slunce a nezapomeňte si přinést jídlo a pití na piknik. Dostat se sem je součástí zábavy, ať už pěšky nebo po mostě Ponte Dom Luís I (foto), lanovkou Teleférico de Gaia z vedlejšího města Vila Nova de Gaia nebo žlutou linkou (D) metra z centra města (která také vede nad zemí po mostě).

 

Jardins do Palácio de Cristal

Místní obyvatelé (Tripeiros) mají zvláštní zálibu v těchto zelených zahradách v okrsku Massarelos. Můžete se procházet po stinných cestičkách pod buky, vonnými cypřiši a obrovskými magnoliemi, kolem květinových záhonů, skulptur a fontán. Výhledy sahají přes střechy domů až k zákrutu řeky Douro. Když se budete procházet udržovanými elegantními zahradami, můžete si připadat, jako byste se přenesli do scény ze starého obrazu. K tomuto pocitu ještě přispívá návštěva budovy někdejšího panství Quinta da Macieirinha z 18. století (dnes je v něm muzeum). Během léta nabízí program moderních akcí, od bezplatných hodin jógy a pilates až po pravidelné koncerty na trávníku. Také můžete vyšplhat na vrchol budovy Rosa Mota Pavilion (s průvodcem), odkud se Vám naskytnou ještě lepší výhledy na město.

Hlavní turistické atrakce Portugalska

Parque São Roque

Parque São Roque, který leží na svahu kopce východně od centra města, evokuje zašlé časy díky svým prvkům, jako je umělá jeskyně (grotto), kaple a věž podobná minaretu s výhledem na vzdálený úsek řeky Douro. Děti mohou prozkoumávat park, především zelený labyrint nebo lézt po dřevěných překážkách na dětském hřišti. Když si budete potřebovat odpočinout od slunce, můžete se projít po stinných stezkách, které se vinou eukalyptovým lesem.

Akční nabídka ubytování: