Nejlepší pláže v Belize

Nejlepší pláže v Belize 1

Klidné Karibské moře chráněné druhým největším bariérovým útesem na světě, stále teplé počasí, které si říká o smočení ve vodě, a dlouhý seznam pobřežních městeček, z nichž každé má vlastní přímořský půvab. Belize má v podstatě vše, co si může milovník pláží přát.

Kromě spousty pláží. Přinejmenším jeho pobřeží netvoří jeden dlouhý úsek bílého písku a řada malých ostrůvků (caye) kolem pobřeží bývá častěji obklopena místními mangrovy, které chrání ostrůvky před sezonními hurikány, takže se nejedná o klasickou plážovou destinaci. Přestože má Belize své pláže, jsou vzácné a jedinečné, takže stojí za to znát jejich polohu předem, abyste nepřicestovali a nemysleli si, že všude najdete to, co hledáte. V některých částech země najdete více pláží než jinde, takže pokud je pro Vás čas strávený na pláži prioritou, budete vědět, kam zamířit. Tak jako kultura v zemi a ostatní přírodní krajina jsou také pláže v Belize rozmanité, takže na jedné můžete bořit chodidla do bílého písku a na jiné našlapovat na kameny. I když v zemi nejsou resorty typu all-inclusive jako v jiných karibských a latinskoamerických zemích, někdy je nejlepší možností pro milovníky pláží si rezervovat ubytování v hotelu, který má vlastní vybudovanou pláž. Zde uvádíme sedm nejlepších pláží, které Belize nabízí. 

 

Secret Beach, Ambergris Caye

San Pedro na Ambergris Caye je přední turistická destinace v zemi, ale až do nedávna neměl takový typ pláže, jakými je Karibik proslulý. V průběhu posledních let prošla dřívější lokalita místních na závětrné straně ostrova nazývaná Secret Beach („Tajná pláž“) rozvojem v řádnou plážovou destinaci, a i když určitě už dávno není tajná, nabízí více zábavy a lepší přístupnost než kdy dříve. Vypůjčit si golfový vozík je nejlepší způsob, jak se dostat na Secret Beach, která leží 7,2 km severně od San Pedra. Až zdoláte rozbitou cestu, která se vine přes bažinu, pokračujte za zvukem hudby vpravo, kde najdete oblíbené místo pro konání párty. Obsaďte židli a dejte si pińa coladu v Pirate’s Not-So-Secret Beach Bar & Grill nebo v kterémkoli jiném z barů kolem pláže. Návštěva Secret Beach je zdarma, ale ne už použití různého zařízení na pláži. Voda je klidná, čistá a mělká; je skvělá na šnorchlování a další vodní aktivity.

Tip: Protože je to jediná řádná veřejná pláž na Ambergris Caye, vyhnout se davům můžete jen tak, že vyrazíte na místo už před svítáním. Pláž může být místy trochu kamenitá a rejnoci se skrývají v mořské trávě všude v Belize, takže si vezměte boty do vody.

Nejlepší pláže v Belize 2
Belizský bariérový útes

Placencia Beach

Placencia Beach (úvodní foto) sahá od obecního mola městečka dál kolem poloostrova, kde řada resortů využívá přístup, který skýtá svým hostům. Velká část pláže se nachází na konci známého chodníku z dřevěných desek na Placencia, kolem něhož uvidíte pestrobarevné obchody, restaurace a bary. K nejlepším patří Tipsy Tuna Sports Bar a Barefoot Beach Bar umístěné přímo na pláži; dostanete se k nim buď po chodníku, nebo přímo z písku pláže. Během dne je to místo vhodné pro rodiny s dětmi a plné místních, se sítí volejbal, kterou stále někdo používá. Pokud si přinesete ručník nebo lehátko, je skvělým místem pro relaxaci a pozorování rybářů, kteří přicházejí, odcházejí a noří se do vody.  Jedná se o veřejnou pláž s volným vstupem pro každého, a přestože nedaleké hotely mají vlastní kousek písku s přístupem do vody, stojí za to se vydat tam, co místní, abyste poznali, jaký druh lidí zde žije. Městečko Placencia nabízí hodně také pokud jde o kulturu, takže stojí za průzkum.

Tip: Hledáte-li spíše pláž v soukromém resortu, zamiřte kousek dál na poloostrov a rezervuje si pokoj v Turtle Inn (který je ve vlastnictví amerického režiséra Francise Forda Coppoly), promyšleném luxusním zařízení s vlastní krásnou pláži.

Itz’ana Resort & Residences, Placencia, Belize

Turneffe Atoll Resort

V Belize najdete 3 ze 4 atolů v celém Karibském moři a Turneffe Atol z nich nabízí nejlepší pláže. Turneffe Atoll Resort je přední destinace pro milovníky rybaření a sportovního potápění, ale i zařízení samotné nabízí spoustu k poznávání včetně dlouhého úseku pláže na východní straně ostrova. Plavba lodí k resortu trvá několik hodin, ale jakmile budete na místě, pláž může být Vašim domovem, když zrovna nebudete na výletě. Táhne se od přístaviště až k poslednímu ubytovacímu zařízení a na jejím odlehlém konci v sezoně probíhá hnízdění ptáků (tehdy bývá uzavřen). Moci zblízka vidět životní cyklus mořských ptáků je mimořádný zážitek, hnízda však určitě pozorujte z vhodné vzdálenosti. Pláž má vynikající podmínky na plavání a kolem vody bývají rozmístěna lehátka a hamaky pro hosty. Jedná se o skvělé místo na relaxaci mezi potápěním k podmořskému útesu, rybařením nebo jídlem v restauraci resortu. Navíc je k dispozici na pláži bar hned vedle bazénu, takže si můžete dopřát míchaný drink, když budete chtít. S pláží se seznámíte ještě více, když posbíráte kokosové ořechy spadlé z palem a donesete je do prostoru baru; místní psi si s nimi rádi hrají.

 

Hopkins Village Beach

Asi 145 km jižně od Belize City leží ospalé přímořské městečko Hopkins, kde žije vzkvétající komunita Garifunů (potomků Indiánů a afrických otroků) a najdete zde některé z nejlepších pláží v zemi. Pláž Hopkins Village Beach se táhne kolem celého městečka, a i když některé soukromé hotely a podniky sahají až k moři, pláž je všude veřejná a bezplatná (to však neplatí pro lehátka a hamaky). Hopkins Village Beach je převážně písčitá, ale místy může strmě klesat do vody. Moře je tady teplé a osvěžující, i když trochu temné ve srovnání s křišťálovou průzračností u bariérového útesu. Bez ohledu na to, kde ulehnete, všude najdete zajímavé místní lidi, třeba už výborného jídla, a dostanete se do tempa tohoto tropického ráje.

 

The Split, Caye Caulker 

Nejlepší pláže v Belize 3

Caye Caulker je něco jako dobrodružství milující mladší sourozenec Ambergris Caye, oblíbený cíl baťůžkářů, kde je pomalý život pravidlem a způsobem života. Ostrov je rozdělen na dvě části kanálem nazývaným The Split, což je jedno z předních míst v zemi na bezplatné plavání a šnorchlování, ale také můžete jen tak relaxovat a dát si míchaný drink v baru restaurace The Lazy Lizard. Stále zde hraje hudba reggae a místní i návštěvníci se baví ve zdejším krásném moři. Vstup do vody je zdarma. Voda je čistá, za což vděčí z části skutečnosti, že na kanál působí příliv a odliv, takže určitě sledujte, jak silně se voda pohybuje, než do ní vstoupíte. Kanálem také proplouvají lodě, proto dávejte pozor na to, co se děje kolem. Jinak se zde ale můžete bavit a seznamovat po libosti.

 

Big Rock Falls, Cayo

Ne všechny lokality pro plavání v Belize najdete na pobřeží – ve skutečnosti je zde rovněž mnoho řek, cenot a různých dalších vodních útvarů s vlastními jedinečnými plážemi. Jedno z nejoblíbenějších míst se nachází hluboko v okrese Cayo District na západní hranici Belize v oblasti rezervace Mountain Pine Ridge. I když se nejedná o písčitou pláž, jezírko je napájeno obrovským vodopádem obklopeným obřími balvany ideálními pro relaxaci, pikniky a skákání do vody, až se budete chtít osvěžit. K vodopádu Big Rock Falls se dostanete autem, na koni či s turistickým operátorem, ale vyžaduje velmi strmý sestup po vratkých schodech. Až budete dole, je potřeba opatrně našlapovat na hladkých kamenech při hledání místa, kde si položíte ručník či deku. Často sem chodí turisté i místní, ale málokdy zde bývá plno, díky čemž je to jedna z nejfotogeničtějších pláží v Belize.

Tip: Déšť je v Belize k vidění prakticky denně, takže sledujte předpovědi počasí, ale nenechte se jimi odradit a nezůstávejte doma.

12 hlavních aktivit v Belize

South Water Caye

South Water Caye je ostrůvek u pobřeží a městeček Hopkins a Dangriga, který představuje dokonalé ztělesnění tropického ráje. Nabízí palmy, čisté tyrkysově modré moře a samozřejmě pláže s teplým pískem. Ostrov je na obou koncích ohraničen resorty, Pelican Beach Blue Marlin Lodge, z nichž každý má své vybavení a výhody. Ale všichni návštěvníci si mohou užívat tichého plážového prostředí, kterým je ostrůvek známý, včetně vyznavačů šnorchlování, kteří mohou chodit do vody, kdy se jim zamane.

Tip: Nebudete-li ubytování v některém ze dvou resortů, je možné se sem vydat při jednodenním výletu z Hopkinsu či Dangrigy a těšit se z klidu ostrůvku o rozloze 15 akrů. Plavba lodí trvá asi 40 minut a můžete si ji objednat prostřednictvím hotelu na břehu nebo soukromého turistického operátora.

Cayo Espanto – skutečný ráj v Belize

Akční nabídka ubytování: