New Orleans na americkém Jihu

New Orleans na americkém Jihu 1

New Orleans ležící v ústí mohutné řeky Mississippi je jedním z největších kulturních tavicích kotlů v Americe. Je trochu francouzský, trochu španělsko-kreolský, trochu karibský, ale především je to New Orleans, který nemá obdobu ani na americkém Jihu.

Město leží mezi řekou Mississippi a jezerem Pontchartrain na bažinatých nížinách se záplavovými oblasti, které v zálivu chrání obrovské hráze (které se protrhly s ničivými následky v roce 2005, když se z moře přivalil hurikán Katrina). Dobrou zprávou však je, že se mnoho okrsků vrátilo zpět od života a v místech navštěvovaných turisty zůstalo jen velmi málo připomínek neštěstí – ačkoli nedostatek a zločin stále postihují život v některých čtvrtích (především v 9. okrsku/ 9th Ward).

New Orleans, který je znám také jako „Město Půlměsíc“ kvůli zahnutému toku Mississippi protékající městem, je skutečně kosmopolitním místem. Noví osídlenci z Francie, Španělska, Afriky a Karibské oblasti sem připluli v době největší slávy města, kdy bylo nejvýznamnějším přístavem amerického Jihu.

Každá skupina pak do tavicího kotlíku něčím přispěla: Francouzi jazykem, Španělé okázalou architekturu, Afričané svými rytmy, které daly vzniknout jazzu a blues, obyvatelé Karibiku svojí láskou k oslavám a trochu vúdú, zatímco francouzsky mluvící Kajunové dali všechny tyto vlivy dohromady a vytvořili kuchyni patřící k nejpestřejším v Americe.

Atrakce New Orleansu jsou stále tytéž, co kdysi: cestování rachotícími tramvajemi a trajekty Algiers, dupání do rytmu v jazzových a koloniálních kavárnách, hledání okultních relikvií na starých hřbitovech nebo obdivování majestátní architektury ve Francouzské čtvrti, ve čtvrti Faubourg Marigny a v okrscích Bywater a Tremé.

A pak je zde největší párty na světě, karneval Mardi Gras, který se koná na konci února nebo na začátku března. Pokud ho promeškáte, nic si z toho nedělejte: je jen pár týdnů v celém roce, kdy se tu nekoná nějaký festival, který zaplní ulice davy lidí a hudbou.  

 

Cestování do New Orleans

Nejsou k dispozici žádné přímé lety z Velké Británie do New Orleansu. K aeroliniím nabízejícím lety do New Orleansu přes centra v USA patří American Airlines, Delta, United a US Airways. Jedná se v podstatě o celoroční destinaci, takže může být obtížné sehnat levné letenky, i když můžete narazit na výhodné ceny mimo hlavní letní sezónu, kdy zde bývá horko a vlhko.

Doba cesty: z Londýna 12 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 3 hodiny 30 minut, z Los Angeles 3 hodiny 40 minut, z Toronta 5 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 19 hodin (včetně mezipřistání).

 

Některé atrakce New Orleansu:

  • St Louis Cemetery 1 – hřbitov
  • Francouzská čtvrť
  • Cabildo – historická budova a někdejší sídlo španělské koloniální vlády
  • Katedrála St Louis
  • Presbytère – historické budova, dnes muzeum všeho, co souvisí s Mardi Gras
  • Dům Hermann-Grima – historická budova
  • Stará americká mincovna
  • Zahradní okrsek – historická čtvrť
  • Muzeum umění New Orleansu (New Orleans Museum of Art – NOMA)
  • Národní muzeum II. světové války

 Festivaly v New Orleans