Norsko: Trondheim a Severní mys

Norsko: Trondheim a Severní mys 1

Divoké a krásné severní Norsko je známé svým rychle se měnícím počasím a velkými vzdálenostmi, a také jako země polární záře, půlnočního slunce a polární noci. Je to region vysokých hor, ledovců, fjordů, ostrovů a skalnatého pobřeží. Ohřívá ho Golfský proud, takže se jedná o nejdelší nezamrzlé pobřeží v polárních oblastech. K nejoblíbenějším atrakcím v Norsku patří vyhřívání se na půlnočním slunci, kvůli kterému každoročně míří tisíce lidí na Nordkapp (Severní mys). Díky velkému počtu návštěvníků má severní Norsko dobře zaběhlé turistické kanceláře, které nabízejí vynikající mapy a literaturu o této oblasti.

 

Palác Stiftsgården

Stiftsgården vybudovaný v 70. letech 18. století je dnes oficiální norskou královskou rezidencí v Trondheimu. Architektura a interiér jsou pozdně barokní a ztělesňují vkus vyšší třídy 18. století. Komentované prohlídky (jediná možnost, jak se podívat dovnitř) nabízejí pohled na oslavy doprovázející korunovace a požehnání králům v katedrále.

Norsko: Trondheim a Severní mys 2
Trondheim Starý most

Katedrála Nidarosdomen

Katedrála v Trondheimu byla vybudována na hrobě krále Olafa II., který v roce 1024 formuloval křesťanský náboženský kodex pro Norsko. Město se rychle stalo cílem poutí pro křesťany z celé severní Evropy a Olaf II. byl v roce 1164 kanonizován. Stavba Nidarosdomen (Nidarovského dómu) započala v roce 1070, ale nejstarší existující části katedrály pocházejí z doby kolem roku 1150. Několikrát byla zpustošena ohněm a znovu vybudována, obvykle v gotickém stylu. V katedrále jsou od středověku korunování norští králové a vystaveny korunní klenoty. Komentované prohlídky (také v angličtině) trvají 45 minut a probíhají od poloviny června do poloviny srpna.

 

Folklorní muzeum Sverresborg Trøndelag

Nedaleko ruin středověkého hradu krále Sverre I. Sigurdssona se nachází historické muzeum pod širým nebem Sverresborg Trøndelag, které ukazuje každodenní život v oblasti Trøndelag v 18. a 19. století. Zdejší tradiční dřevěný kostel vybudovaný v 70. letech 12. století je nejsevernější zachovalý kostel tohoto typu v Norsku. Ve staré městě můžete navštívit pracovnu zubaře z počátku 20. století a starosvětský krámek prodávající sladkosti. V létě jsou na místě k vidění domácí zvířata a k dispozici řada aktivit pro děti. Kopie hlavního domu se nachází v zábavním parku Walt Disney World’s Epcot v pavilonu Norska.

Norsko: Trondheim a Severní mys 3
Severní mys

Ishavskatedralen – Arktická katedrála

Ikonickou stavbu města Tromsø navrhl architekt Jan Inge Hovig tak, aby připomínala stan domorodých Sámů, a také ledovec. Otevřena byla v roce 1965 a představuje severní norskou přírodu, kulturu a víru. Arktická katedrála (ve skutečnosti ne katedrála, ale pouze farní kostel) je ve světě uznávaná pro svoji zajímavou stavbu a to, jak se liší do katedrály v Tromsø, což je dřevěný kostel v centru města. Obrovské vitrážové okno zobrazuje Druhý příchod Krista a v kostele samotném může usednout asi 600 lidí. Skleněnou mozaiku na východní straně vytvořil norský malíř Victor Sparre v roce 1972. V roce 2005 získal kostel varhany od Grönlunds Orgelbyggeri. V létě se zde konají koncerty při půlnočním slunci, které začínají ve 23,30.

 

Isbjørnklubben

Isbjørnklubben (Královská a starobylá společnost ledních medvědů), kterou založili 2 obchodníci, jejichž cílem byl zprostředkovávat historii města coby centra lovu a obchodu, ukazuje dovednosti a odvahu potřebné k lovu ledních medvědů, tuleňů, rysů, papuchalků a vlků. Abyste se mohli podívat dovnitř, musíte být členem, takže je to velmi exkluzivní klub přístupný pouze těm, kdo navštívili nejsevernější město světa. Členové dostanou dokument podepsaný starostou a stříbrný a smaltovaný odznak ledního medvěda.

 

Lofotr Viking Museum 

Norsko: Trondheim a Severní mys 4

Jedna z předních historických lokalit v severní Evropě, Lofotr Viking Museum, leží 13 km od města Leknes a zobrazuje život a kulturu Vikingů prostřednictvím rekonstrukcí typických budov a lodí. Zrekonstruovaný „dlouhý dům“ vikinského náčelníka na základech skutečného domu náčelníka byl vybudován podle autentických metod včetně stěn z drnů, nosných tyčí a ohnišť. Uvnitř je rozdělen, tak jako originál, na předsíň, obytné části, velkou halu a stodolu. Kolem se nachází několik dalších zrekonstruovaných budov, jako je kovárna a loděnice, a také 3 lodě, do kterých je v létě možné nastoupit. Výstavní sál představuje další vikinské artefakty a promítá 12minutový film o historii a obyvatelích regionu. Na místě pracují řemeslníci a bývá příležitost ochutnat vikinské jídlo. K dispozici jsou také aktivity pro děti, takže muzeum představuje oblíbený cíl pro rodiny s dětmi.

 

Kjerringøy Handelssted

Mezi úzkými fjordy kolem poloostrova leží Stará obchodní stanice Kjerringøy s 15 dobře zachovalými budovami z 19. století, kde kdysi obchodník Erasmus Zahl dobře vydělával prodejem ryb. Sídlo si můžete prohlédnout při komentované prohlídce, kdy mnoho z původního vybavení zůstalo na místě. Najdete zde také kavárnu, kde si můžete dát čerstvou kávu a pečivo.

 

Hora Torghatten 

Norsko: Trondheim a Severní mys 5

Impozantní žulová hora zvedající se na ostrově Torget je propíchnuta obrovskou dírou. Představuje jeden ze symbolů Norska a jejího středu (který je téměř 76 m vysoký, 160 m dlouhý a 27 m napříč) se dostanete pěšky asi za 20 minut po dobře značené stezce. Ostrov Torget leží asi 14,5 km od centra města Brønnøysund a je spojen s pevninou mostem. Horu také uvidíte z pobřežního trajektu Hurtigruten plujícího jižním směrem.

Akční nabídka ubytování: