Filipínský ostrov Luzon

Filipínský ostrov Luzon 1

Luzon je největší a nejlidnatější ostrov Filipín. Nachází se v nejsevernější části souostroví a je ekonomickým i politickým centrem země, kde se nachází také metropole Manila. Jeho obyvatelstvo v roce 2010 čítalo 48 milionů osob, takže se jedná o čtvrtý nejlidnatější ostrov světa (po Jávě, Honšú a Velké Británii); žije na něm asi polovina všech obyvatel Filipín.   

Luzon označuje také jednu ze tří hlavních skupin ostrovů, ze kterých se Filipíny skládají. Tu tvoří samotný ostrov Luzon, ostrovní skupiny Batanes a Babuyan na severu, ostrovy Polillo na východě a odlehlé samostatné ostrovy Catanduanes, Marinduque, Masbate, Romblon, Mindoro, Palawan a další na jihu. Rozloha Luzonu činí 109 965 km². Na západě ho ohraničuje Jihočínské moře (Luzonské moře ve filipínských teritoriálních vodách), na východě Filipínské moře a na severu Luzonská úžina tvořená kanály Babuyan a Balintang. Má protáhlý tvar a vyčnívá z něj dlouhý poloostrov Bicol jihovýchodním směrem.

 

Odlehlejší ostrovy

Za součást ostrovní skupiny Luzon je také považováno několik vzdálenějších ostrovů: největší z nich je ostrov Palawan, Mindoro, Masbate, Catanduanes, Marinduque, Romblon a Polillo.

Filipínský ostrov Luzon 2

Luzon je jednou ze tří skupin ostrovů, které tvoří Filipíny, kdy dalšími dvěma jsou Visayas a ostrovní skupina Mindanao. Jedná se o skupinu ostrovů, která se skládá ze samotného ostrova Luzon, ze souostroví Batanes a Babuyan a z hlavních a odlehlejších jednotlivých ostrovů Catanduanes, Marinduque, Masbate, Romblon a Mindoro. Na samotném Luzonu leží filipínské hlavní město Manila a 8 ze 17 administrativních oblastí Filipín. Podle sčítání z roku 2010 činilo obyvatelstvo ostrova Luzon 48 520 774 osob. Ostrov Luzon je 17. největším a 4. nejlidnatějším ostrovem světa. Je ohraničen Jihočínským mořem na západě, Filipínským mořem na východě a Luzonskou úžinou, skládající se z kanálů Babuyan a Balintang, na severu. Hlavní část ostrova má téměř obdélníkový tvar s dlouhým poloostrovem Bicol vyčnívajícím jihovýchodním směrem. Na Luzonu se rovněž nachází řada sopek, k nim patří Mayon v zálivu Albay, Taal a Pinatubo, která se proslavila svou obří erupcí v roce 1991. Luzon je osídlen několika etnolingvistickými skupinami: ilocano, pangasinense, kapampangan, tagalog, bicolano aj. Hlavními jazyky na Luzonu jsou tagalog, ilocano, kapampangan, bicol a pangasinense; kromě toho zde mnoho lidí hovoří také anglicky. Užívání španělštiny jako oficiálního jazyka upadlo v důsledku americké okupace Filipín. Přestože se španělsky mezi běžnou populací téměř nemluví, dodnes španělštinu používají někteří starší lidé z důvodu tradice.   

Díky nedávné imigraci jsou v městských oblastech přítomni také hinduisté, lidé moros a Číňané. Kromě toho zde žijí lidé španělského, amerického, japonského, korejského a indického (desi) původu a filipínští míšenci. Většina Američanů se usadila v Angeles City a Olongapo City z důvodu někdejší přítomnosti amerických vzdušných a námořních základen v centrálním Luzonu. Převažujícím náboženstvím na ostrově je křesťanství (římskokatolické), přítomny jsou však rovněž domorodé tradice a rituály. Kromě toho v metropoli Manile žijí komunity hinduistů, buddhistů a muslimů, a v dalších především městských oblastech díky imigrací také lidé moro a Číňané.  Ekonomika ostrova se soustřeďuje kolem metropole Manily s jejím hlavním ekonomickým a politickým centrem v oblasti Makati. Dalšími obchodními oblastmi je Ortigas a Bonifacio Global City. Průmysl se soustřeďuje v metropoli Manile a v jejím okolí, zatímco v dalších oblastech ostrova převládá zemědělství. Hlavní plodiny ostrova jsou rýže, banány, mango, kokosové ořechy, ananas a káva. Dalšími sektory je pak chov dobytka, turistika, důlní těžba a rybolov.  

Na ostrově Luzonu se nachází hojnost turistických atrakcí. Mnohé provincie jsou vzdálené jen pár hodin jízdy od metropole a představují ideální víkendová útočiště. V severní část ostrova se nachází horské středisko Baguio a také úžasné rýžové terasy Banaue přezdívané „osmý div světa”. Severní pobřeží lemují provincie La Union s klikatícími se plážemi a Pangasinan s úžasným Stem ostrovů. Dalšími pozoruhodnými destinacemi je ostrovní pevnost Corregidor, pohoří Tagaytay s výhledem na sopku Taal, která je nejmenší aktivní sopkou světa, Mořská rezervace Tubataha a Vigan s barokními kostely, koňskými povozy a s „antilskými“ domy ve španělském stylu.

Další filipínské ostrovy: