Nové Mexiko – tajemný jih Spojených států

Nové Mexiko - tajemný jih Spojených států 1

Fantastické západy slunce, rozsáhlé pouště a širé otevřené pláně; impozantní pohoří, zelené lesy a obří jeskyně; historická města a pověsti o kontaktu s UFO: to je stát New Mexico. Přezdívá se mu „země okouzlení” a pověstně vysoké ceny bydlení zde kompenzuje mimořádná krajina a pozoruhodné kulturní dědictví. Domorodé kultury Indiánů Pueblo a Navajo zde žijí do dnešního dne a spolu se silným hispánským rodokmenem spoluurčují charakter státu. Historické národní parky Nového Mexika zahrnují působivé jeskyně Carlsbad Caverns (odkud při západu slunce vylétají malí mexičtí netopýři), okouzlující krásu Národního parku White Sands („Bílé písky“), fantastický skalní suk Shiprock (který připomíná loď nebo katedrálu) v zemi Navahů a pozoruhodná skalní obydlí a sídla Indiánů Pueblo v Bandelier National Monument. Největší město státu Albuquerque je petrá metropole, kterou proslavil TV seriál Perníkový táta (2008). Stylové město s živou scénou umění a hudby, půvabné staré město a hojnost kulturních atrakcí spolu se zajímavou polohou na řece Rio Grande z něj činí oblíbenou destinací nejen pro Američany. Město Santa Fe se svojí zemitou architekturou adobe je nejstarší metropole v USA proslulá zdejší uměleckou komunitou. Můžete zde zahlédnout nejstarší kostel v zemi, zakoupit místní umění a tkané výrobky Navahů na Indiánských trzích, nebo jen tak vnímat příjemné prostředí ve městě. V jihovýchodním rohu státu leží Roswell, relativně neznámé město až do roku 1947, kdy se zde údajně zřítilo UFO. Do dnešního dne míří návštěvníci do tohoto koutu Nového Mexika nasávat „mimozemské prostředí“ a prohlédnout si muzeum věnované této události.

Turistická kancelář: New Mexico Tourism Department

Nové Mexiko - tajemný jih Spojených států 2
Santa Fe

Jak se tam dostat

Letecky

Hlavní letiště: Mezinárodní letiště Albuquerque Sunport; Městské letiště Santa Fe

Vlakem

Společnost Amtrak obsluhuje Nové Mexiko na dvou tratích: Southwest Chief spojující Chicago s Los Angeles a Sunset Limited spojující Orlando a New Orleans s Los Angeles.

Nové Mexiko - tajemný jih Spojených států 3
White Sands

Co dělat a na co se podívat

 • Carlsbad Caverns – sestupte do hloubky 250 m do jeskyní Carlsbad po strmé kluzké stezce a prohlédněte si řadu komor a chodeb; od prvního průzkumu v roce 1922 zde bylo objeveno už více jak 300 jeskyní.
 • Cliff’s Amusement Park – navštivte zábavní park v Albuquerque s adrenalinovými atrakcemi a jízdami.
 • Coronado State Monument – poznejte historii v někdejším indiánském pueblu, kde španělský dobyvatel Coronado se svými muži přebýval, když hledal legendárních 7 zlatých měst.
 • let horkovzdušným balonem – podnikněte let balonem pod jasným modrým nebem a při mírných teplotách a pak si prohlédněte Mezinárodní muzeum balonů v Albuquerque. Největší festival horkovzdušných balónů na světě probíhá každý říjen v Albuquerque, kdy oblohu zaplní více jak 700 pestrých balonů.
 • Indian Pueblo Cultural Center – navštivte kulturní centrum Indiánů Navaho mapující historii 19 domorodých amerických komunit Pueblo. Prohlédněte si současné práce řemeslníků a umělců této kultury a shlédněte sezónní představení tradičních tanců.
 • Muzeum Nového Mexika a Muzeum amerických Indiánů Wheelwright –  navštivte tato muzea v Santa Fe, která vystavují šperky, tkané výrobky, keramiku a malby domorodých Indiánů.
 • Navahové – navštivite největší indiánskou rezervaci c USA, kde dnes žijí Navahové, kteří jsou známí svými krásnými stříbrnými a tyrkysovými šperky, malováním pískem a dalšími tradičními řemesly.
 • lanovka Sandia Peak Aerial Tramway – vydejte se 4,3 km nad kaňony u Albuquerque kabinkovou lanovkou, nejdelší na světě s jedním rozpětím.
 • Santa Fe (úvodní obrázek) prohlédněte si „Město Svaté Víry“ na americkém Jihozápadě s  budovami ve stylu adobe a stylovým náměstím plným galerií s řemeslnými výrobky a šperky domorodých Indiánů. Je to nejstarší a nejvýše položená metropole státu v USA a může se chlubit více jak 150 galeriemi umění. 
Nové Mexiko - tajemný jih Spojených států 4
Loretto Chapel a Zázračné schodiště
 • Santa Fe Trail – vydejte se po trase Santa Fe Trail a navštivte misijní kostel San Miguel Mission, jeden z nejstarších v zemi, a kostel Loretto Chapel s jeho Zázračným schodištěm, které se tak nazývá, protože prvky jeho designu matou odborníky dodnes.
 • lyžování a snowboarding – vyjeďte na lyžích nebo na snowboardu po čerstvém prachovém sněhu v některé z 9 hlavních lyžařských oblastech ve státě; kombinace vysokých hor a suchého vzduchu nabízí skvělé podmínky pro sjezdové i cross-country lyžování.
 • Město Taos – poznejte starý Západ v Taosu v domě Kita Carsona, průkopníka z 19. století (když byl v nedalekém domě zavražděn Carsonův švagr a guvernér Teritoria Nové Mexiko, jeho žena a děti unikli tak, že prokopali hliněnou stěnu domu pomocí kuchyňských potřeb)
 • Traditions Festival Marketplace – navštivte tradiční trhy věnované prodeji výrobků a služeb z Nového Mexika; představení a výstavy ve venkovním prostoru a v chatě představí kulturu tohoto státu.
 • chytání pstruhů – rybařit můžete v řekách Animas a San Juan, které jsou známé skvělým chytáním pstruhů.
 • vydejte se přes opuštěná hornická města na Tyrkysové stezce; města Madrid a Golden byla opuštěna, když zde došly zásoby zlata, tyrkysu a uhlí.
 • rafting na divoké řece – vydejte se na raftu po peřejích řek Rio Grande nebo po klidnějších vodách Rio Chama regulované přehradou. 
 • Památník hranice čtyř států 
Nové Mexiko - tajemný jih Spojených států 5
Památník dobyvatele Dona Juana de Oňate v Albuquerque

Akční nabídka ubytování zde