Tokio – co dělat a na co se podívat

Tokio - co dělat a na co se podívat 1

V japonské metropoli Tokiu najdete Císařský palác, sídlo vlády i parlamentu. Tokio leží na ostrově Honšú, největším z hlavních japonských ostrovů, je hustě osídlené a poslouží Vám jako základna, odkud se můžete vydávat poznávat další části země. Jedná se o jedno z nejmodernějších měst světa, pokud jde o infrastrukturu a (za což vděčí především zemětřesení v roce 1923 a škodám za II. světové války), ale také nese titul nejdražší metropole světa pro život. Přitom ale nabízí snadné cestování díky vynikající síti vlaků a metra. Pokud jde o kulturní aktivity, Tokio skýtá řadu možností, k nimž patří muzea, festivaly japonské kuchyně a profesionální sportovní kluby, včetně fotbalového, baseballového a tradičních japonských sportů, jako je sumo. Najdete zde řadu programů, od japonského moderního drama přes symfonické orchestry a po popové a rockové koncerty. 

Prohlédněte si Císařský palác

Hlavní atrakcí tokijského okrsku Marunouchi je Císařský palác (Kōkyo) s krásnými parky ze 17. století obklopený hradbami a příkopy. Císařský palác je dodnes domovem císařské rodiny a stojí na místě, kde v roce 1457 pán Óta Dókan postavil první pevnost, ústřední bod, kolem kterého se postupně vytvářelo město Tokio (dříve Edo). Neméně slavný je most Nijubashi vedoucí do hradu, nazvaný v překladu „dvojitý most“ kvůli jeho odrazu na hladině. K dalším zajímavým prvkům patří 2 m silná hradba kolem paláce a jeho bran, z nichž jedna vede do Východní zahrady Higashi-Gyoen. K dispozici jsou prohlídky Císařského paláce (nutná rezervace předem), které zahrnují bránu Kikyo-mon, Someikan („Dům pro návštěvníky“), Fujimi-yagura (pevnost „Výhled na horu Fudži“), Východní zahrady a Vnitřní bránu, Železný most (Seimon-tetsubashi) a budovu Agentury pro císařskou domácnost (je ale potřeba plánovat předem). Další pevnost, kterou můžete navštívit, je hrad Edo (Chiyoda); postaven byl v roce 1457 a najdete ho v okrsku Chiyoda (Čijoda).

Adresa: 1-1 Chiyoda, Chiyoda City, Tokio 100-8111 

 

Nakupujte v okrsku Ginza

Ginza je nejrušnější nákupní okrsek v Tokiu a je pro město ikonická, tak jako třeba Times Square pro New Yorku, ale mnohem starší. Po celá staletí byla obchodním centrem země a místem, kde se setkávalo 5 starých silnic spojujících nejvýznamnější města Japonska. Okrsek Ginza je dnes lemován exkluzivními obchody a impozantními prodejnami připomínajícími paláce, takže stačí se zde pouze procházet. Můžete se posadit v některé z mnoha čajoven, kaváren a restaurací a pozorovat svět řítící se kolem. O víkendech, kdy je všude otevřeno, je okrsek rájem pro nakupování, protože doprava je pozastavena, takže vzniká jedna z největších pěších zón na světě. Když nastane noc, gigantické reklamní panely na mnoha budovách zalévají okrsek Ginza jasným neonovým světlem. Také zde najdete známé divadlo Kabuki-za (níže), kde se konají tradiční představení Kabuki, a divadlo Shinbashi Enbujō, kde dávají tance Azuma-odori a loutkové představení Bunraku.

 

Navštivte chrám Sensō-ji

Tokio - co dělat a na co se podívat 2

V okrsku Asakusa se nachází nádherný chrám Sensō-ji (Kinryū-zan Sensō-ji), nejslavnější svatyně ve městě, na konci dlouhé ulice s trhem, kde prodejci nabízejí masky, dřevořezby, hřebeny ze slonoviny a dřeva, hračky, kimona, tkaniny a luxusní výrobky z papíru. Chrám, který je zasvěcen buddhistické bohyni soucitu Kannon, byl zřízen už v roce 645 n.l. a uchoval si svoji původní podobu, přestože byl několikrát znovu postaven. K hlavním atrakcím patří brána Kaminari-mon s papírovou lucernou vysokou 3,3 m s nápisem „Brána hromu“, a také proslulý a velmi vyhledávaný kotel na nádvoří, kde se pálí kadidlo (Incense Vat), který prý odhání různé neduhy (uvidíte zde lidi, jak rukama nabírají kouř a nanášejí si ho na různé části těla, které potřebují vyléčit). Za zmínku stojí rovněž chrámové holubice, které mají být posvátnými posly bohyně Kannon. Nezapomeňte vhodit minci do některé ze skříněk Omikuji u vchodu, z nich si pak můžete vytáhnout kousek papíru, který Vám předpoví budoucnost. Poté si prohlédněte zbytek chrámového okrsku zabírajícího 50 akrů s jeho labyrintem uliček. Pokud budete moct, vydejte se do chrámu znovu v noci, protože návštěva v umělém osvětlení znamená úplně jiný zážitek – a mnohem menší davy.

Adresa: 2 Chome-3-1 Asakusa, Taito, Tokio 111-0032 

Japonsko pro milovníky jídla

Udělejte si zastávku v Národním muzeu přírodních věd

Národní muzeum přírodních věd (Kokuritsu Kagaku Hakubutsukan) se nachází v Ueno Parku, bylo otevřeno už v roce 1871 a je jedním z nejstarších muzeí v zemi. Dnes je kompletně zrenovované a modernizované, takže bývá považována také za jedno z nejrušnějších a největších, v němž je umístěna rozsáhlá sbírka asi 250 000 exponátů souvisejících s přírodní historií a vědou. Patří k nim mnoho zajímavých interaktivních expozic o vzniku vesmíru, jaderné energii a dopravě, které návštěvníkům skýtají jedinečný pohled na nejnovější vědecký a technologický pokrok. Japonská galerie (Nihonkan) nabízí řadu expozic o prehistorických tvorech a historii obyvatel Japonska, včetně tradičních zvyků a oděvů. V Globální galerii (Chikyūkan) spatříte mnoho vynikajících expozic týkajících se vědy a technologie, včetně robotiky a retro automobilů.

Adresa: 7-20 Uenokoen, Taito, Tokio 110-8718

 

Zavítejte do Ueno Parku a Ueno Zoo

Ueno Park (Ueno Kōen), rajská oáza zeleně v samém srdci rušného Tokia, je největší zelený prostor ve městě a jedna z jeho nejoblíbenějších turistických atrakcí. Kromě krásného areálu se park může chlubit řadou chrámů a muzeí. Parkem o rozloze 212 akrů procházejí stezky vysypané štěrkem a zahrnuje atrakce, jako je plavba na lodičce po jezeru Shinobazu s rákosím kolem malého chrámu Bentendo. Nenechte si ujít návštěvu svatyně Nikkó Tóšógú  (Nikkō Tōshō-gū) ze 17. století s 256 bronzovými a kamennými lucernami. Další významnou atrakcí je zdejší Ueno Zoo (Onshi Ueno Dōbutsuen), které bylo otevřeno už v roce 1882, je nejstarší v Japonsku a proslulé svými pandami darem z Číny. I když se jedná o velkou atrakci, která je domovem více jak 3000 zvířat zastupujících asi 400 druhů, cestování zdejší jednokolejkou spojující různé části Vám pomůže návštěvu zrychlit a zároveň zpříjemnit. Za návštěvu stojí rovněž Aqua-Zoo, jedno z největších akvárií v Asii, především pokud zde budete s dětmi.

Adresa: 9-83 Uenokoen, Taito City, Tokyo 

 

Prohlédněte si Národní muzeum v Tokiu

Národní muzeum v Tokiu (Tōkyō Kokuritsu Hakubutsukan) nabízí více jak 100 000 významných uměleckých prací z Japonska, Číny a Indie včetně více jak 100 předmětů patřících k národnímu pokladu. Otevřeno bylo v roce 1938 a zahrnuje atrakce, jako je mnoho buddhistických soch z Japonska a Číny od 6. století do současnosti, a také sbírky starých textilií, historických zbraní a vojenského vybavení. Za pozornost stojí velké sbírky historických japonských oděvů, asijské keramiky a hrnčířských výrobků. Pokud jde o umění, spatřit zde můžete japonské malby od 7. do 14. staletí, a především nádherné sbírky japonských a čínských mistrovských prací-výrobků z lakovaného dřeva z různých staletí, včetně vyřezávaného laku, zlatého laku a laku s perletí. K vidění jsou také pěkné ukázky kaligrafie. K dispozici jsou komentované prohlídky v angličtině. Za návštěvu stojí také tradiční japonská zahrada s 3 pavilony, včetně tradiční čajovny (Rokuso-an) ze 17. století a nedalekého Muzea umění východní Asie s 15 expozičními galeriemi.

Adresa: 13-9 Uenokoen, Taito City, Tokyo

 

Zastavte se v Národním muzeu západního umění  

Národní muzeum západního umění (Kokuritsu Seiyō Bijutsukan) se nachází v Ueno Parku jen 3 minuty chůze od nádraží Ueno Station. Zbudováno bylo v roce 1959 podle plánů slavného švýcarského architekta Le Corbusiera. Expozice tvořené především pracemi od významných francouzských umělců pocházejí převážně se sbírek japonského obchodníka a sběratele umění Kojiro Matsukata, které nashromáždil během svých návštěv Evropy na počátku 20. století. Ve dvoře spatříte díla francouzského sochaře Auguste Rodina, zatímco k nejzajímavějším pracem uvnitř patří plátna od impresionistů Paula Cézanne, Claude Moneta, Edouarda Maneta a Edgara Degase. Muzeum se rovněž může chlubit vynikající restaurací s výhledy na dvůr se sochami.

Adresa: 7-7 Uenokoen, Taito City, Tokyo

 

Příroda a umění ve svatyni Meiji

Stavba nádherné svatyně Meiji (Meiji Jingū) zasvěcené císaři Meidži a jeho choti císařovně Šóken započala v roce 1915 a dokončena byla v roce 1926. Původní stavba sice byla zničena za II. světové války, byla však vybudována znova v roce 1958 a dodnes patří k nejvýznamnějším náboženským lokalitám v Tokiu. Obklopuje ji 175 akrů stálezeleného lesa s asi 120 000 stromy zastupujícími druhy z celého Japonska, a také zde najdete „strom přání“, na který návštěvníci mohou pověsit své největší přání napsané na papírku. K nejzajímavějším částem svatyně patří vnitřní okrsek (Naien) s muzeem s císařskými poklady a vnější okrsek (Gaien). Ve vnějším okrsku najdete vzpomínkovou galerii Meiji s vynikající sbírkou nástěnných maleb souvisejících se životem císaře a císařovny. Nenechte si ujít návštěvu přilehlé vnitřní zahrady svatyně Meiji (Yoyogi Gyoen), atraktivní veřejné zahrady s čajovnou, kosatcovou zahradou a příjemným altánkem.

Adresa: 1-1 Yoyogikamizonocho, Shibuya City, Tokyo

Nejkrásnější japonské zahrady

Navštivte muzea Miraikan a Edo-Tokio Museum

Jedno z novějších tokijských muzeí, impozantní Národní muzeum rozvíjející se vědy a inovací Miraikan (Nippon Kagaku Mirai-kan), nabízí pozoruhodný pohled na vedoucí roli Japonska na poli technologie. Supermoderní účelově postavené zařízení vytvořené japonskou Agenturou pro vědu a technologii zahrnuje mnoho interaktivních expozic zabývajících se vším od zemětřesení přes počasí až po obnovitelnou energii a robotiku. K hlavním atrakcím patří expozice související s moderní dopravou, jako je vynikající model vlaku Maglev (používající tzv. magnetickou levitaci) a expozice z robotiky. Za návštěvu stojí rovněž Edo-Tokyo Museum. Dokončeno bylo v roce 1993 a jeho expozice se zabývají bohatou minulostí oblasti, ale také její přítomností a budoucností. Za pozornost stojí model mostu vedoucí k imitacím obydlí původního starého města Edo.

Adresa: 2-3-6 Aomi, Koto City, Tokio

 

Výhled z věže Tokyo Skytree

Těžko byste přehlédli Tokyo Skytree (Tōkyō Sukaitsurī). Komunikační a vyhlídková věž vysoká 634 m se tyčí ve zvláštním okrsku Minato jako obrovská raketa. Nejvyšší stavba v zemi (a nejvyšší samostatně stojící věž na světě) Tokyo Skytree byla otevřena v roce 2012 a rychle se stala jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí města díky fantastickým panoramatickým výhledům z její restaurace a vyhlídkových teras. Věž se základnou v podobě mohutného stativu má sérii válcových vyhlídkových úrovní včetně jedné u značky 350 m a druhé ve výšce 450 m; druhá z nich zahrnuje jedinečný prosklený spirálový chodník vedoucí na ještě vyšší vyhlídku s prosklenou podlahou pro ty, kdo dobře snášejí výšky. Podívejte se však také na menší a mnohem starší věž Tokyo Tower (úvodní foto) zbudovanou v roce 1958 a kdysi nejvyšší stavbu města.

Adresa: 1 Chome-1-2 Oshiage, Sumida City, Tokio

 

Prohlédněte si sbírky v Národním centru umění

Další špičkové tokijské muzeum, Národní centrum umění (Kokuritsu Shin-Bijutsukan), je umístěno v pozoruhodné zaoblené prosklené budově v okrsku Roppongi. Instituce byla otevřena teprve v roce 2007, ale od té doby už získala zaslouženou pověst díky permanentní sbírce s více jak 600 obrazy, většinou z 20. století. Patří k nim mnoho významných prací moderního umění a pravidelné hostující výstavy. Za návštěvu stojí rovněž Muzeum umění Mori (Mori Bijutsukan) v horních patrech sousední věže Roppongi Hills Mori Tower. Podívejte se na rozpis jeho pravidelných výstav současného umění z celého světa.

Adresa: 7-22-2 Roppongi Minato City, Tokio

 

Shlédněte představení v divadle Kabuki-za, Ginza

V Tokiu se nachází řada vynikajících divadel, z nichž nejznámější je historické Kabuki-za v rušném okrsku Ginza, kde se konají tradiční představení Kabuki. Jsou založena na středověké vysoce kvalifikované a často burleskní divadelní formě včetně písní a tanců a jsou oblíbené u místních i turistů. Drama i komedie jsou snadno pochopitelné díky jejich bohaté vizuální stránce a teatrálnosti. Interiér divadla s kapacitou 2000 diváků (obvykle bývá plno) vždy působí důvěrně a podobá se spíše velkému rodinnému setkání než představení na divadelnímu představení, především díky skutečnosti, že diváci si přinášejí jídlo s sebou nebo si ho kupují v  restauracích kolem hlediště (doporučujeme bento box). Představení může trvat mnoho hodin a diváci se zdrží tak dlouho, jak chtějí (nebo kolik snesou); nikdo se neurazí, když lidé přicházejí a odcházejí, ani když hlasitě reagují na to, co vidí.

Adresa: 4 Chome-12-15 Ginza, Chuo City, Tokio 104-0061 

Kam se podívat v Japonsku

***

Tokio - co dělat a na co se podívat 3
chrámová stezka

KDE SE UBYTOVAT

Pokud bude Vašim hlavním zájmem prohlídka pamětihodností, měli byste se ubytovat v centru Tokia v docházkové vzdálenosti od hlavních atrakcí, jako je Císařský palác, a blízko nádraží Tokyo Station s přístupem k veřejné dopravě a rychlému železničnímu spojení. Následující hotely mají výborné hodnocení.

Luxusní hotely: výškový Mandarin Oriental Tokyo 5* na vrcholu kancelářské věže na okraji finančního okrsku nabízí skvělé výhledy na město. Apartmány a pokoje jsou luxusní, se stylovou výzdobou a pohodlnými postelemi. Na místě najdete 10 restaurací, spa, krytý bazén a fitness centrum. Skvělé výhledy tentokrát na Tokijský záliv nabízí Conrad Tokyo 5*. Jedná se o luxusní hotel oblíbený kvůli své blízkosti okrsku Ginza, kde najdete skvělé restaurace a možnosti nakupování. K zařízení v místě patří výborná kantonská restaurace, japonská restaurace s výhledy na záliv a další restaurace podávající kvalitní evropské pokrmy. V budově dále najdete stylové spa krytým bazénem a s tělocvičnou. Výhledy na město patřící k nejlepším budete mít ze zrekonstruovaného Palace Hotel Tokyo 5*. Pokud si budete přát romantické útočiště, rezervujte si luxusní pokoj s balkonem s výhledem na zahrady Císařského paláce. Pokud budete cestovat s dětmi, najdete zde také apartmány s kuchyní a s odděleným obytným prostorem. Na místě se nachází několik restaurací, krytý plavecký bazén a tělocvična. Masáž si pak můžete dopřát v luxusním spa.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: v blízkosti Císařského paláce a s výhledem na velkolepou budovu nádraží Tokyo Station z červených cihel se nachází Hotel Ryumeikan Tokyo 3*, který zároveň nabízí snadný přístup k nejlepším restauracím a možnostem nakupování ve městě. Hotel s dobrou hodnotou nabízí současné pokoje s automaty Nespresso a s mini-ledničkami; v některých najdete rohože tatami a futony. Nabídka hotelu zahrnuje několik restaurací a tradiční čajovnu. Další dobrá možnost střední třídy nedaleko veřejné dopravy a nakupování je Hotel Niwa Tokyo 3*. Nachází se severně od Císařského paláce a vedle baseballového stadionu Tokyo Dome. Nabízí čisté a pohodlné místnosti, z nichž některé mají vlastní vanu s vířivkou. Na místě naleznete 2 restaurace a tělocvičnu. Skvělou volbou pro rodiny s dětmi je Courtyard by Marriott Tokyo Ginza 4*  vzdálený jen 5 minut pěšky od nákupního okrsku Ginza. Pokoje nabízejí pohodlné postele a umění v japonském stylu. Apartmány mají oddělený obytný prostor, což je bonus pro rodiče s dětmi. Pokud jde o jídlo, na místě najdete 3 restaurace, včetně japonské restaurace s hosteskami v kimonu a s vlastním pultem tempura counter.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: jen pár minut od ikonické věže Tokyo Tower a Shiba Parku stojí Richmond Shiba Park Hotel, který nabízí ubytování za rozumné ceny. Oblíbený je především díky své blízkosti stanice dráhy Haneda Express Monorail, která nabízí přímé spojení s mezinárodním letištěm. K dispozici je bezplatné Wi-Fi a kavárna Starbucks. Další ekonomickou volbou nacházející se hned za silnicí od řeky Kanda a jen kousek pěšky od nejbližší stanice metra je Hotel Mystays Asakusabashi 3*. Nabízí upravené pokoje se základním vybavením a bezplatné Wi-Fi. Pokud byste si chtěli vařit, abyste ušetřili, můžete si rezervovat pokoj s kuchyňkou. K zařízení hotelu patří obchod se smíšeným zbožím a půjčovna jízdních kol. Pokud budete cestovat opravdu s omezeným rozpočtem, podívejte se na Hotel Yanagibashi 2*, který nabízí nenákladné sdílené pokoje ve stylu hostelu. K dispozici jsou rovněž levnější samostatné pokoje se společnou koupelnou a o něco dražší samostatné pokoje s vlastní koupelnou. Najdete zde společnou kuchyni, kde si můžete vařit, bezplatné Wi-Fi a zařízení prádelny.

Akční nabídka ubytování:

.

TIPY A VÝLETY

Prohlídka pamětihodností a nakupování: Tokio je velké město a přihlásit se na komentovanou prohlídku města představuje efektivní způsob, jak si prohlédnout hlavní pamětihodnosti a přitom se dozvědět související informace. Od všeho trochu (včetně času pro nakupování) nabízí jednodenní prohlídka Tokia, která zahrnuje svatyni Meiji a chrám Asakusa. Dále je zde možnost prohlídky s plavbou v Tokijském zálivu; trvá 8,5 hodiny a zahrnuje hlavní atrakce města včetně času na nakupování v okrscích Nakamise a Ginza.

Jednodenní výlet na horu Fudži: největší atrakce země spolu s dalšími oblíbenými místy a krásnou scenérií si můžete prohlédnout při výletu zahrnujícím horu Fudži, jezero Ashi a cestu rychlovlakem z Tokia. Jedná se o celodenný výlet, při kterém navštívíte horu Fudži, podniknete krátkou plavbu po jezeře Ashi, cestu lanovkou na horu Komagatake, a rychlovlakem se vrátíte do Tokia.

Jednodenní výlet do Národního parku Nikkó z Tokia nabízí návštěvníkům skvělou příležitost opustit rušnou metropoli. Celodenní komentovaný výlet Vás zavede na několik významných náboženských lokalit, včetně známé svatyně Nikkó Tóšógú, spolu s pohledem zblízka na pozoruhodný vodopád Kegon u jezera Chuzenji. V ceně je vstupné, vyzvednutí z hotelu a doprava, s možností tradičního japonského oběda.

Rychlovlakem do Kjóta: budete-li chtít navštívit dvě proslulá místa v Japonsku v jednom dni, vydejte se na výlet rychlovlakem z Tokia do Kjóta. Rychlovlakem se dostanete na místo za pouhé 2 hodiny, kdy pojedete kolem ikonické hory Fudži. Když budete v Kjótu, průvodce Vás zavede k nejlepším z řady historických atrakcí města, včetně svatyně Heian a chrámu Kioyomizu-dera (v ceně je oběd, cesta a vstupné, je možné si připlatit za cestování I. třídou ve vlaku).