Období zkoušek se blíží. Takto si zlepšíte paměť

Období zkoušek se blíží. Takto si zlepšíte paměť 1

Období maturit a zkoušek se neúprosně blíží a většina studentů by zřejmě chtěla dosáhnout co nejlepších výsledků. Bez dobré paměti ale můžete o úspěchu jen snít, a právě proto vám přinášíme návod, jak dosáhnout opravdu špičkovou paměť.

1. Zůstaňte mentálně aktivní
Stejně jako fyzická aktivita pomáhá udržet tělo v kondici těla, udržují aktivity stimulující psychiku v kondici mozek. Stačí luštit křížovky, přečíst si část novin, kterou běžně přeskakujete či docházet do školy či práce různými cestami.

2. Socializujte se
Sociální interakce pomáhá zahnat deprese a stres, které mohou přispět ke ztrátě paměti. Pokuste se udržovat co nejaktivněji kontakty se svými přáteli, známými a rodinou, a to zejména v případě, pokud žijete samotě. Když vás někdo pozve na oběd či večírek, jděte. Pomůže vám to víc než celodenní vysedávání nad knihami.

3. Udělejte si pořádek
Na věci zapomínáte častěji, pokud je váš domov přeplněný a máte poznámky v nepořádku. Zapište si úkoly, schůzky a další akce v speciálního poznámek, kalendáře nebo elektronického plánovače. Můžete si dokonce při zapisování opakovat každou položku nahlas, díky čemuž si ji zapamatujete ještě snadněji. Totéž platí i při učení se na zkoušky. Ještě doporučujeme, abyste se nesnažili soustředit na příliš mnoho věcí najednou.

 
1205702131

4. Spěte dostatečně dlouho
Spánek hraje důležitou roli v utřídění vzpomínek. Pokud nebudete spát dostatečně dlouho, těžko budete celý den sedět nad knihami. Před důležitými zkouškami je dobré spát alespoň sedm hodin, aby měli mozek i tělo možnost si odpočinout.

5. Jezte zdravě
Zdravá strava je stejně důležitá pro mozek, tak i pro srdce. Jezte ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky. Vyberte si nízkotučné zdroje bílkovin, jako jsou ryby, libové maso a drůbež. Nezapomínejte také na dostatečný příjem tekutin, samozřejmě v nealkoholické podobě.

6. Zahrňte fyzickou aktivitu do své každodenní rutiny
Fyzická aktivita zvyšuje průtok krve v celém těle včetně mozku. To vám pomůže udržet paměť ve střehu. Zdravý člověk by měl týdně věnovat alespoň 140 minut aerobním aktivitám (například rychlé chůzi), nebo 75 minut intenzivním aerobním aktivitám (jako je běhání). Na uchování dobré paměti vám tedy stačí přibližně každodenní 20 minutová procházka.