Očkování mění předpovědi úmrtnosti na covid-19

Očkování mění předpovědi úmrtnosti na covid-19 1

Brazilská studie zjistila, že očkování proti covidu-19 změnilo profil lidí, kteří na tuto nemoc umírají. Studie provedená ve městě  São José do Rio Preto a zveřejněná v Journal of Infection se snažila identifikovat charakteristiky spojené se zvýšeným rizikem úmrtí u očkovaných jedinců.

Retrospektivní průřezová studie využívala data z databáze SIVEP-Gripe, databáze stavu imunizace proti covid-19 a z místních lékařských systémů hlášení. Primárním sledovaným výsledkem bylo úmrtí související s covid-19 u pacientů s příznaky objevujícími se 15 nebo více dní po dokončení série vakcín. Po přijetí do nemocnice s potvrzenou diagnózou covid-19 byli pacienti rozděleni do 2 skupin podle toho, zda byli očkovaní (s průlomovou infekcí) nebo neočkovaní. Výzkumníci konkrétně hledali séropozitivitu vůči covid-19 u jedinců s diabetem, chronickým srdečním onemocněním, chronickým onemocněním jater, těžkým astmatem, morbidní obezitou nebo lidí jinak imunosuprimovaných, kteří dostali 1 nebo 2 dávky vakcíny proti covid-19. Pomocí binární logistické regrese výzkumníci identifikovali proměnné, které by mohly předpovídat klinické výsledky. Provedli diskriminační analýzu s p<0,1, odhadnutou Raovým skóre testem a analyzovanou pomocí softwaru SPSS verze 25. Od 5. ledna do 12. září 2021 bylo do studie zařazeno 2777 pacientů. Neočkovaní pacienti byli většinou muži (56,6 %) a průměrný věk osob zařazených do studie byl 51,08 let. 71,5 % pacientů mělo 1 nebo více komorbidit, což je profil, který je v souladu s předchozími studiemi hospitalizovaných pacientů s covid-19. Mezi očkovanou kohortou byl průměrný věk významně vyšší, 73,64 let, a 95,4 % mělo komorbidity. Souvislost mezi kompletním očkováním, komorbiditami a pokročilým věkem byla očekávána a výzkumníci zdůraznili, že: „Hodnoty Spearmanova koeficientu pořadové korelace potvrdily pozorování, jakmile byly negativně korelovány s kompletními vakcinačními sériemi při kontrole věku a komorbidit (ρ=- 0,005; p=0,777).“

U neočkovaných pacientů s covid-19 byl prediktorem úmrtnosti věk nad 60 let, přítomnost komorbidit, kardiopatie, jaterní poruchy, diabetes, neurologické poruchy, imunokompromitovaný stav, pneumopatie a onemocnění ledvin. Očkovaní pacienti měli velmi odlišný profil úmrtnosti. Pouze věk nad 59 let a již existující poruchy ledvin předpovídaly v této kohortě úmrtí, výsledky, které zůstaly robustní jak v jednorozměrné, tak v multivariační analýze.

„To je jasný důkaz, že očkování je účinné jako ochrana a že zachraňuje životy,“ řekl Maurício Lacerda Nogueira, profesor lékařské fakulty v São José do Rio Preto a odpovídající autor článku. Výzkumníci zdůraznili důležitost pochopení profilu pacientů s rizikem těžkého nebo smrtelného onemocnění covid-19, a to i po plném očkování.

Naše zjištění ukazují, jak očkování a nefarmaceutické intervence změnily profil covid-19 v naší populaci, zejména pokud jde o prediktory úmrtí u hospitalizovaných pacientů. Mnoho komorbidit spojených s vyšším rizikem v běžné populaci již není u očkovaných lidí považováno za rizikové faktory.“