Opuštěné budovy východního bloku: vzpomínka na železnou oponu

Opuštěné budovy východního bloku: vzpomínka na železnou oponu 1

Časy před rokem 1989 po sobě zanechali množství opuštěných budov. V zemích východního bloku najednou ztratily využití a začaly chátrat. Pro mnohé lidi však mají nezaměnitelné kouzlo. Jedním z nich je i německý fotograf Christian Richter.

Když měl Christian 14 let, viděl živě pád Berlínské zdi. Někdy v té době začal zkoumat opuštěné budovy, kterých do dnešního dne navštívil přes tisíc. Někdy tak dělal s kamarády, jindy se zkoumání jejich interiérů věnoval sám. Fotografování se však začal věnovat až v roce 2007.

 
východní

Někdy v té době se přestal omezovat pouze na stavby v Německu, ale vydal se i do Polska a Česka. Jak tvrdí, někdy je náročné se do těchto budov dostat. Často musí procházet tunely či pomocí žebříku, lézt do interiérů okny. Jak však tvrdí, do žádné ze staveb se nikdy nedostával násilím.

Když se mu nepodaří najít vchod, je sice zklamaný, ale rozhodně kvůli honbě za fotografiemi nic neničí. Samozřejmě si uvědomuje nebezpečí, které mu v takových budovách hrozí. Někdy totiž mají narušenou statiku, případně je jejich střecha v takovém dezolátním stavu, že hrozí její zřícení. Zatím ale kromě několika škrábanců a vymknutí kotníku nepřišel k žádné újmě.