Lipsi a Ios – řecké ostrovy

Lipsi a Ios - řecké ostrovy 1

Lipsi (Leipsoi)

Ostrůvek Lipsi v souostroví Dodekany leží mezi ostrovy Patmos a Leros. Díky své malé rozloze a velké vzdálenosti od Athén není příliš turisticky rozvinutý a zůstává poklidnou alternativní destinací. Nachází se zde pár zařízení pro turisty, která se mohou postarat pouze o omezený počet návštěvníků. Panenská příroda, křišťálové pláže a poklidná atmosféra ostrova však láká turisty toužící po naprostém soukromí. Lipsi je proto oblíbenou destinací pro lidi vyhledávající volné táboření, vyznavače naturismu a/nebo pěší turistiky, protože na mnohé pláže se dostanete pouze pěšky. Dovolenou na Lipsi je možné spojit s návštěvou ostrova Leros, protože mezi oběma ostrovy funguje časté trajektové spojení.  Denně míří lodě také na sousední ostrov Thymaina, který ideálním místem pro naturisty a nabízí naprosté soukromí.  

 

Co dělat a na co se podívat

Ve městě Lipsi jsou soustředěny všechny aktivity a také je hlavním přístavem ostrova, kam míří trajekty z Piraea (na řecké pevnině) i z jiných dodekanéských ostrovů. Ve městě Lipsi naleznete většinu institucí a zařízení, včetně těch, co nabízejí ubytování, dále taverny, kavárny, banky, obchody, zdravotní centra a pár půjčoven. Odtud také míří veřejné autobusy na pláže po celém ostrově. Město Lipsi je vzdáleno jen kousek cesty pěšky od oblíbených pláží Lientou a Kambos, kde rovněž můžete nalézt ubytování pro turisty. Pro pláže je charakteristické křišťálově čisté moře, klidná atmosféra a krásná příroda. Jsou písečné i oblázkové a většina z nich není organizovaná, s výjimkou pláží v blízkost města Lipsi, kde najdete také pár pokojů k pronájmu a přímořské taverny. Ostatní pláže jsou zcela izolované a dostanete se k nim pouze pěšky nebo malým veřejným autobusem. Všeobecně je potřeba během Vaší dovolené na Lipsi počítat s dlouhým chozením.  

 

Hlavní atrakce ostrova Lipsi: 

město Lipsi; pláže Kambos, Kohlakoura; kostel Panagia Harou

 

Ubytování

Většina hotelů na Lipsi se nachází ve městě Lipsi, jediné vesnici na ostrově. Ubytování je jednoduché, ale nabízí nezbytné zařízení pro Vaši dovolenou. Hotely, pronajímané pokoje a apartmány lemují dlouhou promenádu kolem přístavu a mají dobrý přístup k  nedaleké malé pláži a rybím tavernám. Pěkné apartmány naleznete také na plážích v blízkosti města, jako jsou pláže Lientou a Kambos.

Akční nabídka ubytování:

Jak si vybrat správný řecký ostrov

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý 

Ios 

Lipsi a Ios - řecké ostrovy 2

Ios je součástí Kykladských ostrovů a je znám především svými úžasnými plážemi, malebnou vesnicí Chora, a také čilým nočním životem, který přitahuje davy především mladých lidí. Plážové párty začínají už v poledne a trvají až do časných ranních hodin v letovisku Mylopotas, které je oblíbeným cílem mládeže. Ostrov však může nabídnout nejen zábavu a párty. Naleznete zde také skvělá místa pro relaxaci mimo davy a všechen hluk a na pobřeží ostrova nádherné pláže s jemným pískem a smaragdovým mořem. Dovolená na ostrově Ios může být poklidná i intenzivní, což závisí jen na Vašich preferencích.  Naleznete zde místa, kde mohou rodiny s dětmi strávit poklidnou dovolenou, ale také letoviska s plážovými bary a vodními sporty. Centrem aktivit je však Chora, kde se nachází mnoho obchodů, hotelů a barů.  

 

Co dělat a na co se podívat

Metropolí ostrova je Chora/Hora, malebná kykladská vesnice s ulicemi dlážděnými kameny a nabílenými domy, která je v létě centrem aktivit díky svým nočním barům, restauracím a obchodům. Ostrov obklopují idylické pláže se zlatým pískem a čistým smaragdovým mořem. Většina pláží je téměř pustá a bez turistického zařízení, které by narušovalo jejich divokou krásu. Nejoblíbenější turisticky organizované pláže jsou Mylopotas, Gialos a MaganariNa ostrově Ios je jen málo pamětihodností, za návštěvu však stojí amfiteátr Odysseus Elytis nad Chorou nabízející úžasný výhled na moře, a pak kostel Panagia Gremiotissa s malebnou architekturou. Ostrov Ios se nachází v blízkosti ostrovů Santorini a Folegandros, takže svůj pobyt můžete spojit s návštěvou dalších řeckých ostrovů.  

 

Hlavní atrakce ostrova Ios:

Chora/Hora – hlavní vesnice; pláže Mylopatos, Manganari; kostel Panagia Gremiotissa; zábava a párty; windsurfing

 

Ubytování

Většina hotelů na ostrově Ios je soustředěna ve vesnici Chora a na pláži u Mylopotasu, přičemž mají dobrý přístup k řadě restaurací, barů a klubů. Téměř všechny apartmány a pronajímané pokoje jsou v tradičním kykladském stylu. Možnosti pohodlného ubytování naleznete také kolem přístavu. Protože je Ios velmi kosmopolitní místo, budete mít k dispozici na výběr z řady luxusního a moderního ubytování, jako jsou lázeňská letoviska, butikové hotely, apartmány a vily.

Akční nabídka ubytování: