Zápasící cholity v Bolívii

Zápasící cholity v Bolívii 1

V Bolívii ženské zápasnice známé jako cholity boří stereotypy prostřednictvím svých teatrálních vystoupení.

Zápasící cholity, se svými nabíranými sukněmi, buřinkami a pečlivě nacvičenými show, se stávají jednou z atrakcí, které byste si při návštěvě Bolívie neměli nechat ujít. Jejich okázalá představení nejen že přitahují davy, ale také představují úspěch domorodých obyvatel země po letech let ústrků a útlaku. 

 

Kdo to jsou cholity

„Chola“ nebo „cholita“ bylo původně hanlivé označení pro ženu domorodého původu. Po celá staletí byli obyvatelé aymarského a kečuánského původu otevřeně diskriminováni. Před národní revolucí v Bolívii v roce 1952 měli domorodí obyvatelé odepřenu možnost volit, vlastnit půdu nebo se procházet po centrálním náměstí v La Paz, administrativní metropoli Bolívie. I když po roce 1952 došlo ke zlepšením, mnozí nadále trpěli a měli mnimální přístup k základním službám, jako je vzdělání, zdravotní péče, ale i kanalizace. V roce 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Evo Morales, který a zavedl další ekonomické a politické reformy, aby vymýtil diskriminaci a nespravedlnost. Přitom domorodé ženy použily termín, který je měl ponížit, takže „cholo“, „chola“ a „cholita“ se staly symbolem hrdosti, statečnosti a odolnost. Cholitas tradičně nosí přehozy, několik vrstev sukní s barevnými spodničkami a dlouhé vlasy spletené na zádech, ale nejtypičtější jsou pro ně jejich klobouky – buřinky. Proč buřinky? Existuje mnoho příběhů objasňujících původ tohoto původně evropského doplňku, ale většina lidí souhlasí s tím, že vše začalo dodávkou klobouků určených pro muže pracující u dráhy, které se ukázaly buď příliš malé, nebo měly nesprávnou barvu. Poté, co se neúspěšně snažili přesvědčit místní muže, aby nosili buřinky, obrátili dovozci klobouků pozornost k domorodým ženám – a setkali se s mohutným úspěchem. Buřinky, z nichž některé lze získat i za několik stovek USD, se od té doby staly žádoucí součástí kostýmu cholity. Umístění klobouku na hlavě přitom může označovat manželský stav nositelky: pokud je rovně, je žena vdaná, a pokud nakřivo, je svobodná. Během zápasů cholity buřinky nenosí, ale mají na sobě své objemné skládané sukně (la pollera). Ve skutečnosti čím je sukně plnější, tím lépe, protože díky ní jsou boky zaoblenější, což znamená zdraví a plodnost.

 

Stručná historie zápasů cholit

Inscenovaný wrestling má velký úspěch v USA a v některých částech Evropy už od 19. století. Na této tradici stavějí zápasníci v Mexiku, kteří přidávají pestré masky a kostýmy, čímž vytvářejí spojení wrestlingu a pop kultury známé jako lucha libre. V druhé polovině 20. století se trend rychle rozšířil v celé Latinské Americe. Do 60. let měla Bolívie několik organizací lucha libre, jako je Luchadores Independientes de Enorme Riesgo („Nezávislí zápasníci obrovského rizika“), Lucha Fuerza Extrema („Zápas extrémní síly“), Titanes del Ring („Titáni ringu“) a Super Catch („Super úlovek“). Ale až po roce 2000 se připojily také ženy. Hnutí, z něhož se zrodily zápasící cholity, vzniklo s chvályhodným cílem pomáhat ženám postiženým domácím násilím. Začalo tím, že se pravidleně scházel malý okruh žen, které používaly wrestling jako způsob úlevy od stresu a obnovy sil pro oběti domácího násilí. Skupinu zaznamenal promotér ligy Titanes del Ring, který se domníval, že ženy-zápasnice mohou získat větší pozornost a podpořit prodej vstupenek. A fungovalo to lépe, než si představoval. Poté, co vyměnily přiléhavé elastické oblečení a masky typické pro lucha libre za tradiční oděv cholity, přitahují zápasící cholity mezinárodní publicitu a získaly srdce wrestlingového publika.

Zápasící cholity v Bolívii 2
lucha libre

Co očekávat na zápase

Zápasy cholit jsou založeny na klasickém mexickém lucha libre, což je částečně teatrální souboj a částečně moralizující hra. Obvykle bývají 2 účastníci: jeden dobrý bojující čistou technikou a druhý zlý používající técnica ruda, který si přizpůsobuje pravidla a posouvá hranice. Dvojice se utká v choreografickém zápase, který zahrnuje řadu pozoruhodných akrobatických prvků, jako jsou kotrmelce a další ukázky atletické zdatnosti. I když jsou souboje zinscenovány, neznamená to, že nevyvolávají velké emoce: uchopení za hlavu, tahání za vlasy, údery a kopání používají obě strany. Přitom se snaží vyvolat řev davu, ukazují nezkrotné sebevědomí a převahu nad svým protivníkem nebo zuřivě hledí do publika s vyvalenýma očima, což se setkává s jásotem nebo s pískáním.  Některé cholity do svého vystoupení přidávají také trochu legrace a humorné prvky. Mohou se navzájem pronásledovat davem, a přitom krást pití a polibky. Souboje obvykle trvají 2-3 hodiny, ale většina návštěvníků přichází a odchází, jak se jim zlíbí.

 

Boj proti domácímu násilí

Podle OSN třetina všech žen ve světě zažívá v některém období svého života fyzické a/nebo sexuální násilí. V Bolívii přináší zakořeněná kultura machismu (chlapskosti) ještě více obětí. V červenci 2019 uváděla zpráva agentury Reuters 73 vražd žen usmrcených muži kvůli jejich pohlaví jen v první polovině roku 2019 v Bolívii. To znamená, že každé 2 dny zde byla zavražděna 1 žena. S tímto pozadím násilí je snadnější pochopit, proč mnoho místních považuje zápasy cholit, které vždy končí dobrou técnica vítězící nad zlou (ruda técnica), za akt posílení postavení žen. Kromě toho, že symbolicky vystupují proti domácímu násilí, některé zápasící cholity rovněž pomáhají místním ženám tím, že jim dávají improvizované lekce sebeobrany nebo otevřeně mluví o prevenci.

 

Kde se podívat na zápasící cholity

Město El Alto sousedící s metropolí La Paz je považováno za kolébku zápasů cholit, kde se na několika místech konají zápasy vždy v úterý, čtvrtek a neděli. El Alto a La Paz jsou spojeny lanovkou Mi Teleférico, která má má 10 protínajících se linek a nabízí návštěvníkům fantastické výhledy. I když je možné si rezervovat vstupenky na zápas nezávisle, pamatujte na to, že El Alto nepatří k nejbezpečnějším místům, kde byste měli večer chodit po venku, především sami. Měli byste si proto raději vstupenky rezervovat prostřednictvím turistické agentury – k dispozici je spousta agentur prodávajících vstupenky a všechny nabízejí také dobrou pozemní dopravu spolu s občerstvením, plechovkou nealko nápoje a suvenýrem. Některé agentury zahrnují wrestlingový zápas v ceně výletu za jinými atrakcemi v El Alto i v La Paz. Pokud neovládáte plynule španělsky, vyberte si agenturu, která nabízí průvodce hovořícího Vámi preferovaným jazykem.