Pro barevné rodiny v USA představuje pandemie velký finanční zásah

Pro barevné rodiny v USA představuje pandemie velký finanční zásah 1

Ekonomický propad, který s sebou přinesla pandemie, postihuje mnoho lidí, především barevných. Nejvíce zasáhl sektor služeb, oblast péče o dítě a systémový rozdíl v bohatství.

Ekonomický propad vlivem pandemie koronaviru zasahuje v USA nejvíce barevné rodiny. Velká většina (86 %) hispánských domácností s dětmi a 66 % afroamerických domácností s dětmi hlásilo během pandemie vážné finanční problémy, včetně čerpání úspor, potíží se splácením kreditních karet a dalších dluhů, a finanční dostupnosti zdravotní péče, jak zjistila v září nezisková organizace NPR, nadace Robert Wood Johnson Foundation a univerzita veřejného zdraví Harvard T.H. Chan. Přitom 51 % bílých domácností s dětmi hlásilo totéž. Samostatný výzkum vedený těmito organizacemi zjistil, že také 55 % domácností domorodých Američanů čelí vážným finančním problémům.

„Je to drsná připomínka, že barevní obyvatelé země stále čelí systemickým problémům s penězi,“ řekla certifikovaná finanční plánovačka Lazetta Rainey Braxton, spoluzakladatelka a spoluředitelka konzultační firmy 2050 Wealth Partners se základnou v New Yorku.

 „Ve hře jsou rozdíly v bohatství i mzdové rozdíly, takže každý otřes afroamerickou komunitu vážně zasáhne, protože její výchozí situace je mnohem horší než u většiny ostatních v zemi,“ říká Braxton, která je rovněž předsedkyní Asociace afroamerických finančních poradců a členkou Rady finančních poradců CNBC

Co se týče nezaměstnanosti, její míra u Afroameričanů v říjnu dosahovala 10,8 %, u Hispánců 8,8 %, u Asiatů 7,6 % a u bílých 6 % (podle amerického Úřadu statistiky práce). Pro mnoho barevných občanů to přitom může znamenat dramatický posun v jejich životním stylu a rodinné dynamice. 

Stálý strach

Nicole Bailey (39) je nezaměstnaná od doby, kdy letos v březnu skončila v zaměstnání. Coby pomocná ošetřovatelka pracovala na covidové jednotce v Los Angeles, takže byla potenciálně vystavená viru. Její testy byly negativní, ale uvědomovala si, že nemůže stále riskovat zdraví své nebo své matky, které je 65 let. Obě žijí společně a trpí vysokým krevním tlakem. Matka přináší domů peníze, kdy pracuje jako soukromá domácí zdravotní asistentka, ale Nicole Bailey podstatně omezila své výdaje a obává se okamžiku, až jí vyprší podpora v nezaměstnanosti. Dalších 13 týdnů podpory, které navrhuje zvláštní program CARES Act přidat k tradičním 26 týdnům, vyprší teď v prosinci, pokud nezasáhne Kongres. Takže strach přetrvává.

Nicole Bailey už sáhla do úspor, která začala vytvářet z peněz za přesčasy a byly určeny na zřízení vlastního bydlení. Teď jsou to její nouzové úspory. Dluhy na kreditních kartách, které splatila částí svých úspor v době, když pandemie udeřila, se pomalu začínají vracet se zpět. „Mám pocit, že jsem na místě a nedělám vůbec žádný pokrok.” 

 

„Pandemie do jisté míry zpomalí pokrok, který byl učiněn ve snaze zmenšit rasové rozdíly v bohatství,“ říká Tiffany Aliche, finanční lektorka a zakladatelka The Budgetnista, finančního hnutí zaměřeného na ženy. Před krizí v roce 2017 se předpovídalo, že medián bohatství černých domácností dosáhne do roku 2053 nuly, říká zpráva Prosperity Now a Institutu politických studií.  

Osobně se obávám, že pandemie to může uspíšit už do roku 2043. Práci ztratilo mnoho lidí, kteří si to nemohou dovolit“

Také asijsko-americké podniky a firmy byly vážně zasaženy, a to jak kvůli přerušení provozu, tak kvůli xenofobii. V únoru, když strach z viru vzrostl, zaznamenaly tyto firmy markantní sestup. Míra nezaměstnanosti u Američanů asijského původu vyskočila v době od února do června 2020 o 450 %, říkají analýzy firmy McKinsey & Company a Amerického úřadu pro statistiku práce. To byl větší nárůst než ten u jiných rasových skupin.

Zatímco mnoho barevných rodin bojuje o přežití, brzy mohou také čelit hrozbě vystěhování ze svých domovů. Celonárodní moratorium na vystěhování vyprší na konci roku, ledaže by vláda vydala nová opatření. S tím, jak lidé projídají své úspory, a s vyčerpáním dluhu na kreditních kartách, se mnozí obracejí na bezohledné lichváře, řekl Andy Posner, zakladatel a generální ředitel organizace Capital Good Fund a Finanční instituce pro rozvoj komunity (CDFI) s ústředím v Rhode Island. Tyto organizace skýtají nízkopříjmovým komunitám přístup k finančním službám.

 „Uvidíme mnoho lidí s poškozeným úvěrem a mnoho lidí s bankrotem.“

 

Snahy vytvořit novou cestu

Sherlie Martinez, 31letá svobodná matka z Providence, Rhode Island, se kdysi obracela k půjčkám v den výplaty, ale od té doby přistála na nohou. V srpnu řekla televizi CNBC, že by ráda šla na vysokou školu a časem si otevřela vlastní kavárnu. Naštěstí Martinezová, která žije se svojí sestrou, 12letou neteří, 10letou dcerou a 4letým synovcem, stále pracuje jako recepční v právní firmě a dnes absolvuje online vzdělávací kurzy. Nedávno však použila svůj nouzový fond na zaplacení pohřbu svého otce. Začíná ho znovu budovat a cítí se jistá svojí schopností platit účty. Jejím snem je stát se majitelkou firmy, což je nyní mimo její dosah. „Spousta podniků s jídlem byla během pandemie vážně zasažena. Vlastní kavárna je můj největší sen. A pandemie ho posunuje dál a dál.“

 

Strategie pro řešení krize

Nejprve odstraňte veškeré výdaje navíc. Stanovte si to, co Aliche nazývá „nudlový rozpočet“ (pojmenovaný podle levných asijských nudlí), což je naprosto základní nouzový rozpočet. Pak, pokud máte ještě nějaký příjem, snažte se z něj ušetřit co nejvíce. Podle Aliche je tohle záležitost na dlouhou trať kvůli předpovědi Federálního rezervního systému, který chce udržet úrokovou míru na nule až do roku 2023. „Ekonomiku budeme udržovat při životě další 3 roky. To vypovídá hodně.“

Pokud jste v úzkých a nemůžete platit své účty a složenky, zaplaťte pouze náklady na zdraví a bezpečnost, radí Aliche. Je to lekce, kterou se naučila poté, co sama prošla finančními problémy. Zaplatila tehdy všem bez rozdílu a pak zjistila, že i když má zaplacený účet za telefon, nemá dost prostředků na léky. Také byste měli vědět, kde máte své zdroje pro případ, že nebudete moct splácet. Snažte se nesahat do úspor na stáří, říká L.R. Braxton.

„Pokud máte úspory pro případ nouze, odkud byste čerpali potom?“

Pak si stanovte cíl tyto peníze doplnit, i když zatím nevíte, kdy k tomu dojde. Nenechte se odradit, pokud to nemůžete udělat hned.

„Snažíte se přežít právě teď. Buďte k sobě hodní, protože existuje mnoho věcí, které jsou mimo naši moc.“

Pamatujte na komunikaci s rodinou a vysvětlete situaci, co nejlépe dovedete, svým dětem způsobem odpovídajícím jejich věku. Pochopí tak současný stres a je dobré, když mají co nejvíce faktů.

 „Snadno se dostanete do stresu a přestanete komunikovat. To se projeví na Vašich financích i vztazích.“

A nakonec, nebojte se požádat o pomoc, ať už se jedná o hledání práce nebo o hlídání dětí, zatímco budete v práci.

Musíme se teď chovat trochu jako ze staré školy a přilnout k rodině a přátelům,“ říká Aliche. „Přilněte ke svému podpůrnému systému.“

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, protože dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol, sportovních oddílů apod.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/