18 hlavních atrakcí Los Angeles

18 hlavních atrakcí Los Angeles 1

Rozsáhlá aglomerace tvořící Los Angeles v jižní Kalifornii je známá mezinárodně díky filmovému a zábavnímu průmyslu, především Hollywoodu, který přitahuje aspirující herce a herečky z celé země už více jak sto let. Dnes je LA kulturně pestré město s pověstí kreativního centra Ameriky. Návštěvníci zde najdou vzkvétající kulinářskou scénu, fantastické nakupování, vynikající muzea  a rodinné atrakce. Milovníci slunce přicházející za teplým klimatem a plážemi zde mají spoustu možností aktivit a zajímavé okrsky, kam se vydat. Díky nedávnému vylepšení sítě veřejné dopravy a projektu Metro Bike Share v centru LA je cestování po městě a prohlídka pamětihodností jednodušší než kdy dříve. Pro rodiny s dětmi představuje Disneyland a Universal Studios klíčové destinace, kam se jistě budou opakovaně vracet.   

 

Universal Studios Hollywood 

18 hlavních atrakcí Los Angeles 2

Tematický park Universal Studios je známý svými dechberoucími atrakcemi založenými na filmových trhácích, ale také je to fungující filmové studio a místo, kterou může navštívit každý. Hlavním lákadlem je pro většinu lidí měnící se nabídka atrakcí, od simulátorů po horské dráhy. K nejoblíbenějším patří Kouzelnický svět Harryho Pottera, Živí mrtví (The Walking Dead), Simpsonovi, Transformers, Jurský svět–Jízda a Despicable Me Minion Mayhem. Abyste ušetřili čas strávený čekáním v dlouhých frontách, můžete si zakoupit předem vstupenku pro přednostní vstup. Ta Vám poskytne jednorázový rychlý vstup na každou z atrakcí a show v parku, a také přístup „za scénu“ některých atrakcí. Až budete mít dost atrakcí, můžete se podívat do CityWalk, což je zábavní oblast tvořená třemi bloky s nakupováním, restauracemi a divadly. Další možností je komentovaná prohlídka filmových studií, kde se můžete podívat z blízka na některé z nejslavnějších filmových scén od Universal. VIP Experience pak skýtá příležitost se podívat na scény a místa, která nejsou běžně přístupná veřejnosti.

Adresa: 100 Universal City Plaza, Universal City, California, USA

Prohlídky filmových studií v Los Angeles

Griffith Park a Griffith Observatory

Griffith Park ve východní části pohoří Santa Monica Mountains s rozlohou 4210 akrů je největší státní park v Kalifornii. Nachází se zde Los Angeles Zoo, Griffith Observatory, řecké divadlo, jezdecké centrum vytvořené pro Olympiádu 1984, golfová hřiště, tenisové kurty, pěší stezky a další atrakce. Pěší turistické stezky a vyhlídkové silnice přes hory nabízejí výhledy na město a ještě dále. Hvězdárna Griffith Observatory je jednou z nejzajímavějších atrakcí se vstupem zdarma v LA a najdete zde expozice a teleskopy. Nejzajímavější zážitek však představuje pohled teleskopem Zeiss, kterým se pozoruje měsíc a planety. Teleskopy jsou k dispozici každý večer, když je zařízení otevřené. Najdete zde také solární teleskopy pro pozorování slunce. Park a observatoř byly pojmenovány po průmyslníkovi Griffith J. Griffith, který daroval městu v roce 1896 velkou část parku a odkázal fondy na vytvoření observatoře.

.

Disneyland Resort 

18 hlavních atrakcí Los Angeles 3

Hned vedle Los Angeles se nachází Disneyland, přední rekreační destinace v Kalifornii pro rodiny s dětmi, která láká návštěvníky už od 50. let 20. století. Disneyland Park s atrakcemi a zážitky v okázalém tematickém prostředí jsou tím, co si většina lidí představí, když je řeč o Disneylandu. Disneyland California Adventure Park, vytvořený během jedné fáze rozšiřování, má ještě více akčních a dobrodružných aktivit se 7„zeměmi“ založenými na filmových tématech. Relativně nových na scéně je několik atrakcí na téma Star Wars. Patří k nim Star Wars Rise of Resistance a Millennium Falcon: Smuggler’s Run; nacházejí se v nové části Star Wars Galaxy Edge, která je plná obchodů a restaurací, které vypadají jako Black Spire Outpost na planetě Batuu. Kromě atrakcí a Disneyho postaviček procházejících ulicemi resort rovněž skýtá kompletní nabídku prvků a služeb pro rodinnou dovolenou. V Disneyland Resort najdete hotely, restaurace, nakupování a všechny možné druhy zábavy.

.

Hollywood

Losangeleské předměstí Hollywood je destinace sám o sobě, s vlastní jedinečnou historií a ikonickými místy. Atrakce v Hollywoodu jsou úzce spojeny s filmovým průmyslem a leskem stříbrného plátna. Nápis „Hollywood“ na svahu (úvodní foto), Hollywood Boulevard a Chinese Theatre patří k hlavním pamětihodnostem, které chce každý návštěvník vidět. Budete-li mít štěstí, možná zahlédnete nějakou celebritu při nakupování na Rodeo Drive. Oblíbenou aktivitou pro rodiny s dětmi je hledání hvězd mezi více jak 2500 jmény na Hollywoodském chodníku slávy.

.

Gettyho centrum

Na kopci v pohoří Santa Monica Mountains leží Getty Center od architekta Richarda Meiera, obrovský komplex dlouhý 1,2 km a zabírající 110 akrů. Originální budova a krásný areál skýtají dokonalé prostředí pro impozantní muzeum. Jeho sbírky zahrnují evropskou malbu, kresbu, sochařství a dekorativní umění, a také fotografii 19. a 20. století. Výhledy z muzea na Los Angeles jsou fantastické. Když si rezervujete stůl v The Restaurant, můžete si dát neformální oběd a přitom obdivovat scenérii. Getty Center je jedním ze dvou míst spadajících pod J. Paul Getty Museum, které nechal vytvořit ropný magnát J. Paul Getty. Druhým z nich je Gettyho vila, rekonstrukce římské venkovské vily vystavující umění od doby kamenné po konec římské říše.

Adresa: 1200 Getty Center Drive, Los Angeles, California, USA

.

Automobilové muzeum Petersen

Milovníci aut by si neměli nechat ujít fantastickou přehlídku vozidel v Automobilovém muzeu Petersen (Petersen Automotive Museum). Na celkem čtyřech patrech jsou rozmístěny permanentní i dočasné expozice s více než 300 automobily a motocykly, od perfektně zachovalých kusů počínaje rokem 1886 až po koncepty pro 21. století. Muzeum prošlo velkou renovací a dnes je to jedna z nejmodernějších institucí svého druhu. Jeho venkovní fasáda je poutavé architektonické mistrovské dílo. Za příplatek (nutná rezervace, trvání 90 nebo 120 minut) se můžete vydat na komentovanou prohlídku Vault („Trezor“), která skýtá další pohledy na vzácné a neobvyklé automobily. V muzeu se dále koná série speciálních výstav nových, starých a nezvyklých vozů z minulosti spolu s těmi, které možná uvidíte v budoucnosti.  Na stránkách muzea najdete nejnovější informace.

Adresa: 6060 Wilshire Blvd., Los Angeles, California, USA

.

Santa Monica 

18 hlavních atrakcí Los Angeles 4

Santa Monica je jedinečná destinace, stylová a poklidná zároveň, kde mezi obyvateli najdete surfaře, skateboardisty a vyznavače jógy, tak jako technomily a obchodníky. Krásný úsek zlatavého písku kolem pobřeží a slavné molo Santa Monica Pier s ikonickým obřím kolem jsou tím, kvůli čemu se sem většina turistů vydává, ale plážové město hned vedle LA skýtá také řadu zážitků. Milovníci nakupování zde najdou spoustu možností, od osobitých retro obchodů až po luxusní butiky. Aktivitu pak nabízí cyklostezka dlouhá 42 km kolem pobřeží nebo procházka po Third Street Promenade, kde uvidíte pouliční baviče, můžete nakupovat a pozorovat lidi. Dostat se do Santa Moniky je dnes mnohem jednodušší díky otevření nové trati Expo Metro spojující downtown LA se Santa Monicou.

K dopravě ve městě dnes přispívá také systém Metro Bike Share.

.

Muzeum přírodní historie oblasti Los Angeles

Muzeum přírodní historie (Natural History Museum of Los Angeles County) má řadu galerií a rozsáhlou permanentní sbírku pokrývající řadu témat, ale je známé především svojí sbírkou dinosaurů. Sál Dinosaur Hall o rozloze 1300 m² nabízí skvělou přehlídku koster dinosaurů, včetně série fosílií tyrannosaura rexe známou jako „růstová řada“ se 3 kompletními kostrami od mláděte po dospělého. Vystaven je také triceratops a stegosaurus. Muzeum se zabývá přírodní historií Kalifornie a dalších oblastí z celého světa. Expozice Becoming Los Angeles, které se věnuje posledním 500 letům historie jižní Kalifornie, je další expozice, kterou si nesmíte nechat ujít. Discovery Center a Insect Zoo nabízejí interaktivní zážitky a jsou zajímavé především pro mladší návštěvníky.

Adresa: 900 Exposition Boulevard, Los Angeles, California, USA

.

Kalifornské centrum vědy  

V Kalifornském centru vědy (California Science Center), které má vstup zdarma, můžete spatřit raketoplán Endeavour a další velké expozice. V současnosti je k vidění Mission 26: The Big Endeavour v Pavilonu Samuela Oschina, zatímco probíhá stavba nového Samuel Oschin Air and Space Center. Centrum vystavuje raketoplán a artefakty z vesmírné mise a seznamuje se vším, co se týká jí a lidí, kteří se jí zúčastnili. Další expozice v Centru se zabývají tématy, jako je živý svět, technologie a ekosystémy. Expozice Ekosystémy představuje působivou nádrž s chaluhami (více jak 7100 hl), dále živé rostliny, zvířata a ryby. Kromě permanentních expozic Centrum nabízí také speciální výstavy a stále se měnící výběr témat.

Adresa: 700 Exposition Park Drive, Los Angeles, California, USA

 

The Broad – muzeum umění

The Broad bylo otevřeno na konci roku 2015 a ihned zaznamenalo obrovský úspěch, který si udržuje. Muzeum se zaměřuje na současné a poválečné umění v podobě několika velkých a dramatických instalací. Více jak 2000 uměleckých prací je vystaveno v jedinečné budově s architektonickým konceptem „veil-and-vault“. Za vstupenky se neplatí, ale vstup je potřeba si je rezervovat předem. Pohotovostní lístky v den vstupu jsou na principu „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, ale na ty je obvykle potřeba čekat ve frontě, především o víkendech. Vstup na některé mimořádné akce však podléhá vstupnému. Muzeum založili Eli a Edythe Broad, dlouhodobí sběratelé poválečného a současného umění.

Adresa: 221 S. Grand Avenue, Los Angeles, California, USA

 

Původní Farmářský trh

Los Angeles Farmers Market se poprvé konal v roce 1934 a byla to velmi skromná záležitost vzešlá z útrap Velké hospodářské krize. Na vrcholu krizového období se sešlo 18 farmářů a postavilo si stoly na otevřeném trávníku nedaleko Wilshire Boulevard, aby prodali něco ze své produkce přímo zákazníkům. Experiment byl natolik úspěšný, že se trh začal rozšiřovat. V té době to byl skutečně obchod s ovocem a zeleninou, ale v průběhu času se rozrostl a své místo na něm našli také další prodejci. Na tržišti najdete stánky se zeleninou a dalšími potravinami, ale také restaurace a specializované obchody. Dnes se tu prodává vše od šperků a svíček po kuchyňské potřeby a hračky. Pokud byste hledali možnosti, kam se v LA vydat večer, tržiště nabízí spoustu možností zábavy včetně bezplatných večerních koncertů v létě v pátek večer.

Adresa: 6333 West 3rd Street, Los Angeles, California, USA

 

Losangeleské muzeum umění (LACMA)

Losangeleské muzeum umění (LACMA) (Los Angeles County Museum of Art) tvrdí, že je největším muzeem umění na západě USA s téměř 130 000 díly od starověku až po moderní dobu. Za pozornost stojí především vynikající sbírka asijského, latinskoamerického a islámského umění. Obrovský komplex je tvořen řadou oddělených budov, které byly v průběhu let získány a zrenovovány. Nejnovější rozšíření známé jako Transformation znamenalo několik nových budov v západní polovině kampusu, navržených architektonickým studiem Renzo Piana. Muzeum LACMA se nachází vedle La Brea Tar Pits.

Adresa: 5905 Wilshire Boulevard, Los Angeles, California, USA

 

Čtvrť Venice Beach 

18 hlavních atrakcí Los Angeles 5

Venice Beach si zasluhuje svoji pověst místa, kam lidé chodí, aby „viděli a byli viděni“, takže je to ideální místo pro pozorování lidí, ačkoli lokalita má vlastní jedinečnou atmosféru. Úsek zlatavého písku a chodník Venice Beach Boardwalk jsou stále zaplaveny lidmi, kteří se procházejí, běhají, šlapou na kole nebo jedou na kolečkových bruslích. Cestu lemují různé obchody a pouliční baviči všeho druhu. Skatepark leží hned u pláže a navštěvují ho někteří nejlepší skateboardisté z oblasti a kolem najdete řadu kreativních uměleckých instalací. Na příhodně pojmenované Muscle Beach („Pláž svalů“) lidé zvedají činky pod horkým kalifornským sluncem. Stánky s jídlem nabízejí vše od ledové tříště po popcorn a koblihy, takže se můžete cítit jako v zábavním parku. Najdete zde také pár dobrých restaurací. Není to typická rodinná pláž, ale stojí na návštěvu.

 

La Brea Tar Pits – vykopávky fosilií 

18 hlavních atrakcí Los Angeles 6

V Hancock Parku najdete asfaltová jezírka La Brea Tar Pits nabízející jedinečnou příležitost vidět naživo vykopávky fosilií a dozvědět se více o tomto procesu. Asfaltová jezírka Tar Pits vznikla před 40 000 lety, když ropa prosákla horninou a pohltila zvířata, která uvízla ve vzniklé hmotě. Díky asfaltu se fosilie skvěle zachovaly, takže skýtají fantastický pohled do dávnověku. Muzeum na la Brea Tar Pits (dříve nazývané George C. Page Museum) ukazuje rekonstruované fosilie prehistorických zvířat nalezených na místě, a také proces jejich získávání. Můžete vidět, jak se ošetřují kosti, a dozvědět se o tom, co se odehrává „za scénou“ předtím, než je možné kostry vystavit. Muzeum vystavuje plně zrekonstruované fosilie řady savců včetně mamutů, šavlozubých šelem, pravlka obrovského a dalších zvířat, která pocházejí z doby před 40 000 až 10 000 lety. Venkovní prostor pak vystavuje repliky vyhynulých zvířat. V současnosti probíhají plány na renovace a nový design místa. Muzeum přírodní historie oblasti Los Angeles (výše) se zabývá plány od architektonických týmů v naději na vylepšení této jedinečné atrakce.

Adresa: 5801 Wilshire Boulevard, Los Angeles, California, USA

 

Muzeum bitevní loď Iowa

Battleship Iowa Museum je impozantní pamětihodnost na nábřeží blízko přístavu Port of Los Angeles a skvělá atrakce pro rodiny s dětmi. Můžete se procházet po mohutné bitevní lodi a podívat se, jak vypadal život na moři pro námořníky na palubě. Po zaplacení vstupného se můžete vydat na samostatnou prohlídku seznamující s historií lodi. K nejzajímavějším atrakcím bývá pohled na mohutná děla (16 palců). Děti si mohou zahrát na hledače pokladů a na lodi pátrat po „10 tajných místech Vicky“, lodního psa (k vidění je na plakátech nebo v rozšířené realitě AR). Pokud byste se chtěli skutečně podívat „za scénu“, za příplatek se můžete vydat na komentovanou prohlídku Full Steam Ahead Guided Tour (Plnou parou vpřed), při které se dostanete do vnitřních částí lodi, jako je strojovna, kotelna a centrum bojového nasazení, které jsou jinak nepřístupné. Pamatujte na to, že termíny i čas prohlídek jsou v tomto případě omezené, takže je potřeba si rezervovat místo s dostatečným předstihem.

Adresa: 250 S Harbor Blvd., Los Angeles, California, USA

 

Long Beach – město

Long Beach je další komunita v oblasti Los Angeles, kde můžete snadno strávit den. Hraničí s LA na jihu a leží asi 32 km od centra (downtown), přičemž se táhne kolem zátoky San Pedro Bay. K možnostem aktivit patří návštěva historické lodi Queen Mary, dnes proměněné v 3* hotel a muzeum, Tichomořského akvária (Aquarium of the Pacific) a originálních obchodů v Shoreline Village. Také se můžete z Long Beach vydat trajektem Catalina Express na ostrov Santa Catalina.

 

Nethercutt Collection – muzeum starých automobilů

Pokud jste fanoušky klasických aut a automobilových veteránů, tohle je místo pro Vás. Nethercutt Collection vystavuje skvělou přehlídku amerických a evropských automobilů od 90. let 18. století po 90. léta 20. století. Působivý je vynikající stav vozidel a šíře modelů. U vozidel je uvedena jejich historie a předchozí majitelé. V muzeu je rovněž možné spatřit sbírku starožitného nábytku a mechanických hudebních nástrojů. Venku pak najdete restaurovanou parní lokomotivu a železniční vagon.

Adresa: 15151 Bledsoe Street, Sylmar, California, USA

 

Muzeum současného umění MOCA

Muzeum současného umění (Museum of Contemporary Art) se skládá ze dvou samostatných míst (částí) a věnuje se pracem od 40. let 20. století. Vystavena jsou díla z trvalé sbírky a pravidelně se střídající expozice představují nové práce a nová média. MOCA Grand na Grand Avenue je hlavní část muzea s hlavní galerií, a také s největší muzejní prodejnou. Druhá část, MOCA Geffen, je ve čtvrti Little Tokyo v dřívějším skladu policejních aut. Double Negative je další místo patřící muzeu MOCA, které se nachází v poušti u města Moapa Valley na Mormon Mesa nedaleko Overtonu v Nevadě. Muzeum získalo tuto forma umění od Michaela Heizera a dnes ji můžete bezplatně navštívit.

18 hlavních atrakcí Los Angeles 7

KDE SE UBYTOVAT V LA

Santa Monica 

Díky obchodům, skvělým restauracím, písčitým plážím a slavnému molu Santa Monica Pier je magnetem pro turisty i místní; výhodou je navíc snadný přístup do Beverly Hills a na Rodeo Drive.  Hotel Viceroy 4* a ekologický butikový Shore Hotel 4* představují oblíbené možnosti spíše luxusního ubytování, zatímco stylový Shutters on the Beach 5* vyzařuje neformální eleganci rodinného plážového hotelu. Pokud hledáte fantastické ubytování u pláže, které Vás nezruinuje, vyhledejte Ocean View Hotel 3*.

Akční nabídka ubytování:

Beverly Hills 

Exkluzivní enkláva celebrit známá svými designérskými obchody na Rodeo Drive, nabízí některé luxusní hotely v tišším prostředí než je Hollywood, ale se snadným přístupem k atrakcím s filmovou tematikou. K předním hotelům patří slavný Beverly Hills Hotel na Sunset Boulevard, The Peninsula 5*, Beverly Wilshire 5* a Maybourne Beverly Hills 5*. Hledáte-li hvězdný lesk s nižšími sazbami, skvělou volbou je Beverly Terrace Hotel 3*. Dále na sever najdete Hotel Bel Air 5*, který hostům nabízí 12 akrů zahrad s květinami.

Akční nabídka ubytování:

Hollywood 

Fanoušci hvězd mířící na Hollywoodský chodník slávy, Hollywood Bowl a Universal Studios by se měli ubytovat přímo zde: Hollywood leží v blízkosti Beverly Hills a září leskem celebrit a luxusem. The Hollywood Roosevelt 4* a Hollywood Celebrity Hotel 2* jsou výborně hodnocené hotely v této oblasti.

Akční nabídka ubytování:

Anaheim 

Rodiny s dětmi mířící do tematických parků si obvykle udělají základnu v některém z hravých hotelů s Disneyho tématikou. K oblíbeným patří Disneyland Hotel 4*Disney’s Grand Californian Hotel & Spa 4*, z nichž se snadno pěšky dostanete k Disneyho zábavním parkům. Sonesta ES Suites Anaheim Resort Area 3* je cenově dostupnější možnost s pohodlným ubytováním ve stylu apartmánů.

Akční nabídka ubytování:

Downtown Los Angeles

Downtown (centrum) LA, plné nových restaurací a galerií umění mezi mrakodrapy, konečně nachází svoji duši. Sportovní fanoušci sledující zápas v aréně Crypto.com, hipsteři, gurmáni i obchodní cestující si zde často udělají základnu, protože seženou levnější ubytování než v typické turistické lokalitě. K oblíbeným kvalitním hotelům patří luxusní Omni Los Angeles at California Plaza 4* nedaleko Walt Disney Concert Hall, a Doubletree by Hilton 4* s mírnějšími cenami.

Akční nabídka ubytování:

 

TIPY A VÝLETY

Prohlídka pamětihodností: k nejlepším možnostem, jak si prohlédnout LA, patří prohlídka Los Angeles autobusem s mnoha zastávkami (hop-on hop-off), která nabízí zajímavý pohled na město a maximální flexibilitu. Můžete se těšit z panoramatických výhledů z otevřeného vyhlídkového autobusu a vystoupit na více jak 50 místech, jako je Beverly Hills, Hollywood, downtown LA a Santa Monica; vybrat si můžete mezi lístkem na 24 nebo na 48 hodin. Pokud hledáte komentovanou prohlídku, šestihodinová prohlídka LA představuje skvělou možnost. Od místního průvodce se dozvíte o významných adresách v LA, uvidíte domovy celebrit v Beverly Hills a navštívíte Hollywood Boulevard, Rodeo Drive, Sunset Strip a některé z nejslavnějších pláží v LA. Zahrnuto je vyzvednutí z hotelu a doprava zpátky.

Jak ušetřit: plánujete-li návštěvu mnoha atrakcí ve „Městě andělů“, skvělou úsporu nabízí Go Los Angeles Card. Mnohostranná karta Vám poskytne slevy na atrakcích, v mnoha restauracích i obchodech, včetně zábavního parku Six Flags Magic Mountain, Madame Tussauds Hollywood. Pokud si zakoupíte 3, 4, 5 či 7 denní Go Los Angeles Card, získáte také jeden vstup do Universal Studios.