Rybolov ve Francii

Rybolov ve Francii 1

Rybářské vášně a právní předpisy jsou věčným tancem mezi svobodou a regulací, a ve Francii tento vztah přináší zajímavé možnosti pro milovníky rybolovu. Pro začátek, proces získání rybářské povolenky v této zemi je překvapivě bezbolestný. Není třeba ztrácet čas v nekonečných frontách či navigovat složitými webovými portály. Stačí se jednoduše vypravit do nejbližšího obchodu s rybářskými potřebami, které jsou rozmístěny strategicky po celé Francii, a často najdete jedno takové místo přímo ve městě, ve kterém se nacházíte.

Cenová politika povolenek může na první pohled působit jako záhada. Týdenní licenci lze pořídit za 33 eur, což se může zdát jako rozumná cena za sedm dní rybářského dobrodružství. Pokud však plánujete strávit na francouzských řekách a jezerech více času, roční povolenka za 100 eur je výrazně výhodnější. Tato matematika může vzbuzovat otázky, ale realita rybářského života je taková, že větší investice často přináší větší výhody. A tato roční povolenka je opravdu vstupenkou do světa rybolovu – platí pro téměř celou Francii, s výjimkou pouhých čtyř regionů z devadesáti. A to nejen na obyčejných vodách, ale i na těch, které jsou domovem pro pstruhy, těch vznešených tvorů sladkovodních hlubin.

Pro ty, kteří mají zájem o rybolov v těchto specifických regionech, je řešení jednoduché. Přikoupení speciální známky za dvacet eur, kterou nalepíte do své povolenky, odstraní veškeré překážky. Tato známka vám umožní svobodně lovit i v těchto exkluzivních oblastech, například v malebných regionech Alp, kde se voda zrcadlí v horských štítech a každý zátah prutu může znamenat setkání s opravdovým obrem.

Co se týče pravidel lovu, francouzská legislativa se jeví jako velkorysý hostitel. V České republice může být rybářský řád vnímán jako přísnější, ale ve Francii můžete rozložit až čtyři pruty, což vám dává svobodu experimentovat s různými technikami a strategiemi. Dravé ryby mohou být loveny až do konce ledna, což dává rybářům šanci vychutnat si chladnější měsíce u vody, a sezóna se opět otevírá v květnu, kdy se příroda probouzí k životu po zimním spánku.

Noční rybolov, ten tajemný čas, kdy se svět tiše uzavírá a voda se stává zrcadlem hvězd, je ve Francii povolen, ale pouze na vybraných místech. Kapři, ti tichí obyvatelé hlubin, mohou být loveni v noci na určitých jezerech a říčních úsecích, což dodává rybolovu zvláštní půvab. Na druhou stranu, dravci, ti hrdí samotáři vodní říše, jsou chráněni před nočními lovci, což odráží snahu o udržitelnost a respekt k přírodě.

Zajímavostí je, že lovit sumce v noci můžete, ale pouze pomocí určitých metod. Například použití rousnic nebo sumčích pelet je povoleno, zatímco tradiční metody, jako je lov na živou nebo mrtvou rybu, jsou tabu. Tato pravidla se mohou zdát jako labyrint, ale každé má svůj význam v ochraně rybí populace. A pak jsou tu rybáři, ti dobrodruzi, kteří v době hájení dravců loví sumce na nekonvenční nástrahy jako kuřata či párky – vždy s ohledem na pravidla, která zakazují lov na přívlač a živou či mrtvou rybu.

Sumcový program ve Francii je příběhem o adaptaci a inovaci. Jako průvodce, který své klienty zavádí do světa sumců, jsem svědkem, jak rybáři s vášní a trpělivostí loví tyto mohutné tvory jak z břehu, tak z lodi. Lov ze břehu se řídí pravidly, která chrání plavební dráhy – šňůry zde nesmí být vedeny vzduchem. Mezi nejoblíbenější techniky patří použití podvodních a koncových splávků, které se v místních podmínkách osvědčily jako velmi účinné. Lov z lodi pak přináší další rozměr, kdy sonar slouží jako oči pod hladinou, odhalující skryté tajemství řek a jezer, a umožňuje rybářům přizpůsobit své metody v reálném čase, aby dosáhli toho nejlepšího úlovku.