TAKÉ  SEVERNÍ KOREA MÁ SVOU CELEBRITU PRVNÍ VELIKOSTI

TAKÉ  SEVERNÍ KOREA MÁ SVOU CELEBRITU PRVNÍ VELIKOSTI 1

Následující článek bude pojednávat o opravdové celebritě. A ne tak ledajaké! Jde o Ri Chun-hee, hlasatelka, jejíž jméno můžete najít na internetu v hned několika verzích. Ve své vlasti, Severni Koreji, jde o váženou a dlouholetou stálici televizních obrazovek. Co na tom, že ve skutečnosti je to jen loutka komunistického režimu, místní si ji nemohou vynachválit. Diváky, nucených sledovat pouze jednu televizi, pravidelně informuje o poměrně běžných událostech – testech nukleárních zbraní, úmrtí zbožňovaných vůdců či ďábelských plánech úpadkového Západu.

Ačkoli její věk zůstává utajený, říká se, že má „něco po sedmdesátce“ a její oblíbenou barvou je růžová. Přesně v takovém odstínu Chima jeogori, tradičního korejského oděvu, nejčastěji hlásí zprávy. Běžný divák by zřejmě během sledování jejího výstupů nedokázal potlačit smích, protože Ri Chun-hee se od našich moderátorek / hlasatelek odlišuje především ve způsobu projevu. V přímém přenosu dokáže afektovaně křičet, plakat, smát se zda recitovat dlouhé monology. Tato „mediální královna“ žije v Pchjongjangu, kde je její tvář vyobrazena na billboardech či velkoplošných obrazovkách a lidé ji uctívají jako bohyni.

Podle zahraničních agentur zemřeli kvůli nedostatku jídla v této zemi od začátku 90.let přes 2 miliony obyvatel, ale podle jistých zdrojů Chun-hee navštěvuje ty nejluxusnější restaurace ve městě a patří mezi smetánku. Režim jí dokonce opatřil drahý automobil a dokáže mít přístup k výrobkům, o kterých se běžnému občanovi může pouze snít. Ne že by nás to překvapilo.