U baltského pobřeží v Polsku

U baltského pobřeží v Polsku 1

Polsko jistě není země, která by byla spojována s plážemi – ale ani Středomoří není jedinou částí Evropy, kde se nachází písek, na kterém je radost se opalovat. Také na baltském pobřeží v Polsku naleznete bílé písečné pláže a řadu malebných přímořských městeček, která jakoby nikdy zcela neopustila 19. století. 

Příkladem je Kolobřeh (Kołobrzeg), polské město, které nabízí vše, co očekáváme od tradičního plážového letoviska: proutěné plážové „koše“ (křesla) k zapůjčení, lázeňské procedury a pivní zahrádky na venkovních pódiích rozmístěných po celém městě. Kromě toho je zde levněji než ve známějších rekreačních oblastech, což je jeden z důvodů, proč zde bývá plno rekreantů z Polska i z Německa.   

Navštivte Hel u Baltského moře

Historie konfliktů a jantaru

I přes poklidnou starosvětskou atmosféru prožilo město Kolobřeh (Kołobrzeg) v posledních pár staletích obtížné časy. Jako německé město Colberg leželo přímo na trase invazí řady armád, včetně Napoleonovy armády. Obrovská bitva o město mezi nacistickým Německem a sovětskou Rudou armádou na konci II. světové války zanechala město v troskách.    

Ale to je historie. V 21. století Kolobřeh znovu získal svoji podobu z 19. století ospalého, ale příjemného přímořského letoviska. V centru města dál od břehu přežily válku některé historické památky, které stojí za to si prohlédnout: patří k nim katedrála ze 14. století, masivní stará radnice, historické muzeum a překvapivě zajímavé vojenské muzeum. Kromě toho se zde nachází Prašná věž, pozoruhodný zbytek původních hradeb města z 15. století, kde se občas koná středověký trh.   

Jedná se však o přímořské město a nic pro něj není typičtější, než promenáda vedoucí nad pískem zaplněná stánky nabízejícími nejrůznější levné cetky procházejícím turistům.   

V nabídce je také spousta jantaru, který se prodává jak v surové podobě (kousky), tak pečlivě zpracovaný do šperků. Je to vhodné místo, kde si můžete prohlížet tuto zkamenělou pryskyřici, která se podobá drahokamům, protože většina jantaru na světě je nasbírána právě na pobřeží Baltského moře. Ať už se jedná o jeho bílou nebo zlatou variantu, představuje oblíbený nepravý drahokam používaný v módních doplňcích.   

U baltského pobřeží v Polsku 2

Atrakce na písku

Skutečným pokladem je však zdejší pláž. Oproti obvykle představě cizinců o baltském pobřeží jako studeném a šedivém místě se však jedná o úsek nádherného písku, bílého a zářícího, když vysvitne slunce. V této části Polska není mnoho průmyslu, takže voda je jen málo znečištěná – i když popravdě, bývá zde příliš chladno na plavání až do července. Z přístavu pravidelně odváží replika vikinské lodi rekreanty na výletní plavby, což je jen slabá připomínka dávných dob, kdy skandinávské lodě na obzoru bývaly znamením blížícího se nájezdu.   

Teplo na opalování je zde však už od května, takže jsou pláže obsazeny nějakým typem lidí až do září. Místo jinde obvyklých plážových slunečníků zde v písku stojí řady (pro baltské pobřeží typických) proutěných plážových „košů“ na sezení, kdy obsluha vybírá menší poplatek za hodinu zapůjčení. „Koše“ jsou široké pro dvě osoby, každý má modrobílou pruhovanou stříšku a vysunovací opěrku pro nohy. 

 

Jídlo a suvenýry  

I když je zdejší atmosféra tak poklidná, naleznete zde také němé připomínky minulosti, jako je maják z červených cihel na západním konci promenády. Přestože shlíží na pouťovou scénu se stánky prodávajícími suvenýry a dárkové předměty a s pouličními muzikanty hrajícími na saxofon a harmoniku, nachází se zde také ponurý nápis týkající se obětí za II. světové války. Je to připomínka minulosti, ale také důkaz, nakolik se Polsko od těch temných dob změnilo.

Dobrým způsobem, jak zakončit návštěvu zdejší pláže, je vyhledat shluk restaurací ležící kousek cesty zpět od majáku po ulici Towarowa. Dobrou volbou je Restauracja Pod Winogronami, v jejímž interiéru ve venkovském stylu naleznete zdobené sloupy, dlaždice a zábradlí. I jídlo je zde dobré, menu zahrnuje také pokrmy mezinárodní kuchyně a řadu pokrmů z ryb. Jako všude v Polsku se v menu nachází spousta vepřového masa, k nejoblíbenějším volbám prý patří „lovecká kotleta s houbovou smetanovou omáčkou se sýrem“. Asi to nebude zrovna nejzdravější jídlo, ale když jste na dovolené, proč ho nezkusit?    

Vilnius v Litvě 

Jak se tam dostat  

Město Kolobřeh je vzdáleno 2 hodiny cesty vlakem z města Goleniów. Kromě toho probíhá pravidelné vlakové spojení mezi Kolobřehem a Gdaňskem, kde se mj. nachází letiště. Jízdní řády a ceny jízdného zjistíte na stránkách rozklad-pkp.pl.    

Co dělat při návštěvě Polska