Tělo se omladí samo

Tělo se omladí samo 1

Medicína dokáže bojovat se stárnutím revoluční metodou buněčné terapie.

Vlivem přibývajícího věku se z naší pokožky postupně vytrácí důležitý kolagen. Gravitace způsobuje, že ochablá pleť je tažena směrem k zemi. Nepomáháme si ani životním stylem. Příznaky stárnutí pleti vidět spíše u kuřáků, nevhodné je také nadměrné slunění se a konzumace alkoholu.

Buněčná terapie může znít jako sci-fi, ale dokáže navrátit ztracenou mládí, a to jedinečnými buňkami, které tělo neodmítne. Jsou totiž jemu vlastní. V estetické medicíně se za poslední roky mluví a píše velmi mnoho o různých omlazovacích kúrách, při kterých se využívají například kmenové buňky.

Ty mají omladit, ozdravit i zkrášlit místo, ve kterém jsou aplikovány. Je tu však jedno důležité ale … Buňky, které se v estetické medicíně označují za kmenové, jsou nejčastěji odebírány z tukové tkáně. Je sporné, zda právě takové nediferencované buňky dokáží nahradit v pokožce původní fibroplasty a fibrocity, tedy buňky kůže. Navíc aplikované buňky se své nové role nemusí zhostit a tělo je může začít odmítat.

    samo léčení těla

Antiaging medicína postupuje mílovými kroky i na Slovensku. Neustále se vyhledávají léčebné metody, jejichž výsledkem je co nejefektivnější způsob omlazování. Jednou z nich je buněčná terapie, která na omlazení pokožky využívá právě tělu vlastní kožní buňky.

V současnosti se problematice intenzivně věnuje Janka Holešovská, vedoucí lékařka medicínsko-estetického centra Medicor v Popradě. „Lidské tělo je dokonalý stroj, který se vlivem přibývajícího věku sice opotřebovává, ale zároveň poskytuje mnoho možností, jak stárnutí zpomalit, a to bez nepřirozeného zásahu.

Buněčná terapie je metodou autologní implantace. Jednoduše řečeno, buňky určené pro implantaci pocházejí z těla samotného pacienta, z jeho kůže a zpracovávají se za přísných podmínek v laboratoři in vitro, tedy ve zkumavkách, „vysvětluje Janka Holešovská.

Na rozdíl od nediferencovaných buněk, ze kterých se mají stát kmenové, tak jde o proceduru, která na omlazení pleti využívá vlastní buňky kůže. „Tělu přirozené aplikovány buňky z místa podání rovnoměrně migrují, přesouvají se a začínají tak produkovat kolagenová vlákna tvořící podkožní hmotu. Stimulací tvorby těchto proteinů se pleť opět napíná, čímž dochází ke korekci a vyhlazení vrásek. Mechanismus účinku je tak založen na biologických principech regenerace pokožky, „přibližuje podstatu metody lékařka.

   i příště

Buňky jsou uskladněny v tzv. buněčné bance ještě pět let po odebrání. V případě opakované aplikace v průběhu tohoto času není další odběr nutný.

Říká se, že věk člověk neoklame. Naše vlastní tělo to však elegantním a rafinovaným způsobem dokáže, stačí mu jen trochu pomoci.

   naše vlastní

Odběr buněk probíhá za přísných hygienických podmínek na operačním sále. „Nejde však o bolestivý ani strašidelný zákrok. Buňky jsou odebírány prostřednictvím malého vzorku kůže zpoza ucha. Celý proces netrvá více než 15 minut. V souladu se všemi legislativními úkony je vzorek následně uložena do připraveného transportního média.

Při teplotě mezi dvěma až osmi stupni Celsia ji do pár minut přepraví do špičkového laboratoře, vzdáleného pár desítek kilometrů od našeho centra, „popisuje vedoucí lékařka medicínsko-estetického centra Medicor.

Ze vzorku se za přísných podmínek vyselektují fibroplasty, tedy kožní buňky, které se v průběhu šesti až osmi týdnů kultivují. Po kultivaci se podrobí kontrole kvality a kontrole morfologie.

Teprve pak jsou transportovány na kliniku, kde se aplikují přímo do podkoží obličeje, krku, dekoltu či rukou. „Jedinečnost buněčné terapie spočívá i v tom, že první pozitivní výsledky se dostaví již po šesti týdnech od aplikace.

Navíc místo podání nejen omladí, ale mají velký význam i při hojivých a regeneračních procesech, tedy při minimalizaci jizev, akné i popálenin, „říká Janka Holešovská. Ideální je, pokud se terapie, která je vhodná pro obě pohlaví, opakuje dva až třikrát, v pravidelných intervalech.