TOTO VÁS MŮŽE PŘIPRAVIT O PŘÁTELE! JAK SE BRÁNIT?

TOTO VÁS MŮŽE PŘIPRAVIT O PŘÁTELE! JAK SE BRÁNIT? 1

Přátelé si nezávidí – toto pravidlo by platilo v ideálním světě. My však víme, že každému člověku občas v hlavě hlodá červík jménem žárlivost. Pokud mu dovolíte vyhrát, bude to první krok ke ztrátě dobrých vztahů. Poradíme vám, jak takové situaci můžete předejít.

Ne, žárlivost z vás nedělá špatného člověka. Je to přirozená lidská vlastnost, a pokud nejste zvláštní druh inteligentního robota, nachází se i ve vás. Musíte si ji však držet na uzdě. Velmi pevné a velmi krátké. Mohlo by se totiž stát, že vás převálcuje a spolu s vámi i přátelství.

Uvědomte si priority

Na jedné straně imaginárních vah stojí váš vztah s blízkou osobou, která dosáhla úspěchu. Jsou tam všechny společné dny, měsíce, roky, všechny šťastné chvíle, všechny opilecké řeči, následné vzpamatování  se z těžkých večerů, trapasy, hádky a převyprávěné noci. Na druhé misce leží to, co ta osoba dosáhla a co vám nedá spát. Je tam její úspěch v osobním nebo kariérním životě a mezitím něco, po čem sami toužíte. Je jen na vás, která strana převáží tu druhou, protože jen vy můžete rozhodnout k jaké misce se vaše vlastní pomyslné váhy přikloní.

Následky budou nepříjemné

Pokud se rozhodnete ponechat zelené příšeře volnou cestu, musíte očekávat těžké časy. Neustále vás bude provázet špatná nálada a neodbytné myšlenky. Od žárlivosti je navíc jen skok k negativnímu vnímání daného člověka. Budete na něm hledat jakékoliv chyby jen proto, abyste vy vypadali lépe. Možná si budete namlouvat, že si úspěch ani nezaslouží nebo jej získal podvodem. Reakce přítele či přítelkyně na změnu vašeho postoje bude také negativní a samozřejmě nepříjemná. Dostanete se tak do bludného kruhu, ze kterého vede ven jen jedna cesta.

Inspirujte se

Vezměte celou situaci z opačného konce a začněte přímo od sebe. Závist je totiž výborným zdrojem motivace. Všechno začíná v hlavě a vy si tu svou musíte nastavit na změnu postoje. Namísto „tys to dokázal a já jsem nic“ si řekněte „tys to dokázal a já to dokážu také“. K tomu přidejte ještě dávku snahy a optimismu. Úspěch může dosáhnout každý člověk, musí však zbourat bariéry ve své mysli a přestat sám sobě bránit.