Toyota FCV-R: vodíkové auto v prodeji od prosince

Toyota FCV-R: vodíkové auto v prodeji od prosince 1

Pokud bydlíte v USA, přemýšlíte nad koupí nového auta a peníze nehrají v tom případě žádnou roli, zvyšte pozornost!

Už v prosinci by měl přijít na trh model prvního sériově vyráběného vozu, jehož pohonnou jednotkou je vodík. Automobil bude vyrábět automobilka Toyota. Model nese název: FCV- R.

Původně se  měl model prodávat až od příštího roku, ale testy automobilu, které byly pro obrovské nebezpečí ze strany pohonu velmi náročné, prokázaly, že v jakémkoli případě by „nebezpečí nemělo hrozit.“ Testy, zaměřené hlavně na nádrž z uhlíkových vláken, zahrnovaly i ostřelování kulometem, ovšem na nádrži se objevila jen mírná promáčknutí.

V případě, že by se nádrž přece jen proděravěla, měl by se její obsah velmi rychle vypustit. Vodíkový pohon přesto vyvolává v očích představitelů jiných automobilek pochybnosti i nedůvěru vůči vozidlu. Automobil se začne prodávat v Kalifornii, protože zde probíhaly všechny testy vozidla. Výrobce slibuje dojezd 483 km na plnou nádrž (5 kilogramů vodíku). „Tankování“ by mělo trvat asi pět minut.

Pod kapotou by se mělo ukrývat okolo 135 koní. Pro tankování se zatím vytvoří infrastruktura jen v Kalifornii. Do roku 2015 by zde mělo být kolem 20 míst na tankování a do roku 2024 by jich mělo být až 100. Investice bude představovat částku 200 milionů dolarů. Cena samotného automobilu se odhaduje na $ 50.000 dolarů.