Co dělat a kam se podívat v Tanzanii

Co dělat a kam se podívat v Tanzanii 1

Vydejte se na túru korunami deštného pralesa v Národním parku Lake Manyara 

I když pozorování divokých zvířat v NP Lake Manyara bledne na významu ve srovnání s tím, co nabízí nedaleké parky Tarangire, Ngorongoro a Serengeti, tento park představuje atrakci pro turisty nejen jako úvod do dalšího safari v zemi, ale také kvůli svým slavným obyvatelům, lvům lezoucím na stromy (i zahlédnout je bývá stále vzácnější). Proč tito lvi vlastně na stromy lezou, zůstává předmětem debaty, ale spatřit některého, jak odpočívá na akácii, stojí za vynaloženou námahu. Jezero Manyara, které zabírá třetinu parku, hostí během období dešťů miliony plameňáků. V lese kolem jezera Manyara také najdete první stezku korunami stromů v zemi, Treetop Walkway, která je zároveň jedna z nejdelších v Africe. Treetop Walkway začíná krátkým úsekem chodníku z dřevěných desek, který se postupně zvedá od země do korun stromů. Když půjdete po sérii zavěšených mostů s hustým síťovím po stranách, můžete očekávat nedotčenou přírodu a živočichy z jedinečné perspektivy.

Ubytování: &Beyond Lake Manyara Tree Lodge 5*

Pozorujte slony v Národním parku Tarangire

NP Tarangire, považovaný za jeden z nedoceněných afrických parků, je pěkný tichý park na severu Tanzanie ležící trochu mimo hlavní safari okruh. Většina turistů ho při své safari dovolené vynechává nebo ho navštíví jen na pár hodin. Přesto NP Tarangire zasluhuje mnohem více pozornosti a neměl by si ho nechat ujít žádný návštěvník Serengeti ze dvou důvodů. Zaprvé, nejenže se Tarangire může chlubit rozmanitou divokou zvěří stejně exotickou, jako je jeho krajina, ale také zde žije největší populace afrických slonů v Tanzanii. Zadruhé, Tarangire je jedním z mála míst na světě (vedle Madagaskaru, Austrálie a pár dalších míst v Africe), kde naleznete spoustu baobabů; druh, který roste v Tanzanii, se nazývá Adansonia digitata a je největší z 8 existujících druhů. Když budete v Tarangire, pamatujte na to, že i když pozorování zvířat je v suchém období (od června do října) fantastické, po zbytek roku většina zvířat migruje pryč z parku.

 

Vydejte se zpátky v čase na ostrově Mafia

I když se ostrov Zanzibar stal oblíbenou resortovou destinací, ostrov Mafia ležící jen 160 km jižně odtud většinou zůstává mimo pozornost turistů a je nedotčený turismem.  Dříve zde byla špatná komunikace s pevninou a byl mnohem méně známý než Zanzibar, takže si Mafia uchoval více původní podobu, ačkoli vytrvalý slabý příliv návštěvníků jednotně chválí jeho přednosti. Téměř polovina pobřeží Mafie byla tanzanskou vádlou prohlášena za mořský park. Do dnešního dne bylo zaznamenáno 50 rodů korálů, více jak 460 druhů ryb a 5 různých druhů želv ve vodách kolem zátoky Chole Bay na ostrově Mafia. Přírodní vegetace na Mafii sahá od přílivových mangrovových houštin a křovinatého pobřežního vřesoviště až po travnaté pláně s palmami a nížinný prales. Vynikají zde nádherné baobaby spolu s domorodým druhem stromu Albizia. Zatímco Mafia představuje ideální cíl pro dovolenou pro ty, kdo se zajímají o přírodu a outdoorové aktivity, velkou atrakcí pro mnoho návštěvníků představuje skutečnost, že si ostrov uchovává podobu místa, kde se zastavil čas na počátku 20. století.

 

Vydejte se za šimpanzi v Národním parku Gombe Stream

Gombe Stream, prohlášený za zvířecí rezervaci v roce 1943 a povýšený na národní park v roce 1968, leží na březích jezera Tanganika na západě Tanzanie. I když se Gombe Stream nachází mimo obvyklé turistické trasy a je to nejmenší národní park Tanzanie, je celosvětově známý díky tomu, že zde působila bioložka Jane Goodall, průkopnice výzkumu chování šimpanzů s patrně nejdéle probíhající studií primátů na světě. Hlavní atrakcí Gombe je více jak stovka zdejších šimpanzů, kteří žijí a jsou dobře navyklí. I když pěší turistika v deštném pralese v Gombe Stream může být obtížná a zahrnuje překračování strmých kopců a údolí, spatření šimpanzů je téměř zaručené, pokud vyrazíte brzy ráno. Kromě pozorování šimpanzů nabízí tropický prales také mnoho dalších druhů primátů, jako jsou kočkodani červenozelení, kočkodani colobus a paviáni. Návštěvníci se mohou vydat do pralesa pozorovat primáty, ale také plavat a šnorchlovat v jezeře Tanganika s téměř 100 druhy barevných vzrubozubcovitých ryb. 

Nejlepší safari rezervace v Africe

Kráter Ngorongoro 

Co dělat a kam se podívat v Tanzanii 2

Chráněná oblast Ngorongoro je chráněná oblast na seznamu UNESCO ležící západně od tanzanského města Arusha. Klenotem Chráněné oblasti Ngorongoro je kráter Ngorongoro, největší neporušený a nezaplněný kráter vyhaslé sopky na světě vytvořený před asi 3 miliony lety při tom, jak obří sopka (vysoká jako hora Kilimandžáro) vybuchla a zřítila se. Kráter Ngorongoro spadá do hloubky 610 m a jeho dno zabírá rozlohu 260 km². V kráteru žijí tisíce velkých zvířat včetně ohroženého nosorožce dvourohého (černého) a stád divokých zvířat, zeber a gazel Thomsonových. V kráteru se také vyskytuje nejhustší známá populace lvů, kterých je více jak 60. O něco výše v deštných pralesích na okraji kráteru žijí levharti, velcí sloni, antilopy bahnivci horští, buvoli, hyeny skvrnité, vzácní divocí psi a gepardi. Kromě hlavní kaldery Ngorongoro zahrnuje také dva další vulkanické krátery: Olmoti a Empakai, kdy první z nich je znám svými krásnými vodopády a druhý obsahuje hluboké jezero a má bujně zelené stěny.

Ubytování: &Beyond Ngorongoro Crater Lodge 4*

Relaxujte na nádherných plážích v Zanzibaru 

Co dělat a kam se podívat v Tanzanii 3

Zanzibar je jedinečné souostroví tvořené asi 50 korálovými ostrovy a ležící v Indickém oceánu jen kousek od Tanzanie. Hlavní ostrovy se jmenují Pemba a Unguja, kdy druhý z nich je častěji nazýván Zanzibar. Zanzibar byl nezávislá země až do roku 1964, kdy byl za prezidenta Julia Nyerere spojen s pevninskou Tanganikou, čímž vznikla Tanzanie. V současnosti má svého vlastního prezidenta a určitý stupeň autonomie. Pemba i Unguja jsou významné rekreační destinace známé svými nádhernými plážemi s jemným bílým pískem, které patří k nejlepším na světě, s proměnlivým příbojem, který závisí na tom, na které straně ostrova se nacházíte. Pemba i Unguja jsou lemovány dlouhými úseky pláží s bílým pískem, kokosovými palmami, teplým tyrkysovým mořem, mangrovy a korálovými útesy a skýtají mimořádné možnosti pro idylickou plážovou dovolenou a vodní sporty. Nejlepší pláže se nacházejí na východním pobřeží, v blízkosti městečka Nungwi na severním výběžku ostrova Unguja, a v exkluzivní soukromé enklávě na ostrově Mnemba.

Co dělat a kam se podívat v Tanzanii 4

Ubytování: &Beyond Mnemba Island 5*

Vydejte se mimo obvyklé trasy v Přírodním parku Selous

Selousova rezervace je nejstarší a největší zvířecí rezervace v Africe a jedna z posledních velkých oblastí divočiny. Má dvojnásobnou rozlohu, co Švýcarsko, je to největší chráněná přírodní rezervace v Africe a je uznávána jako nejpůvodnější divočina (UNESCO). Je známá tím, že má více divokých psů, slonů, lvů, hrochů a buvolů než jiné zvířecí rezervace na světě. K běžně pozorovaným druhům patří lesoni jižní, chocholatky červené a modré, antilopy losí, buvolci stepní, hyeny, skálolezi skákaví, impaly, žirafy, přímorožci, bahnivci, vodušky velké a zebry. Také ptactvo je v Selousově rezervaci rozsáhlé, kdy k 400 zaznamenaným druhů patří globálně ohrožení jeřáb bradavičnatý a chřástal polní. Černí nosorožci mají blízko k vyhynutí, ale občas je zde možné nějakého spatřit. Topografie rezervace sahá od zvlněných savanových lesů až po travnaté pláně se skalnatými výčnělky, a protínají ji široké řeky Rufiji a Ruaha. Hlavním lákadlem rezervace je její relativní klid bez davů turistů ve srovnání s parky na severu Tanzanie. Po většinu času budete mít přírodu jen sami pro sebe.

Ubytování:

.

Poznávejte metropoli Stone Town

Během posledních 2000 let byl ostrov Zanzibar v kontaktu s Persií, Indií, Arábií a pobřežím východní Afriky, což vedlo k pestré historii, která je patrná v historickém centru metropole Stone Town (UNESCO). Příběh Stone Town se píše od konce 15. století, kdy na ostrov připluli Portugalci. Zůstali zde až do konce 17. století a vystřídali je ománští Arabi. Vrcholné období přišlo na počátku 19. století, když sultán z Maskatu přesunul svůj dvůr do Stone Townu: rozvinulo se pěstování koření (především hřebíčku) a obchod s otroky. Na svém vrcholu byl Stone Town nejvýznamnějším městem a přístavem ve východní Africe. Dnes jsou obchodníci pryč, ale metropole si uchovává svoji městskou strukturu a krajinu. Klikatící se uličky a rušná tržiště ve Stone Townu jsou lemovány historickými ománskými paláci a plné bohatého aroma koření, parfémů a místních řemeslných výrobků.

Ubytování:  Park Hyatt Zanzibar 5* – akční nabídka zde

Slunečné ostrovy u Zanzibaru

Vystupte na horu Kilimandžáro 

Co dělat a kam se podívat v Tanzanii 5

Jedna z nejnavštěvovanějších částí Tanzanie, Národní park Mount Kilimanjaro, zahrnuje nejvyšší horu Afriky, která měří asi 4900 m od základny k vrcholu nacházejícímu se 5895 m nad mořem. Kilimandžáro je také nejvyšší samostatně stojící hora světa; stojí zde zcela osamoceně na pláni a není součástí žádného pohoří. Na rozdíl od jiných národních parků a zvířecích rezervací v Tanzanii navštěvují cestovatelé NP Kilimandžáro ne kvůli divokým zvířatům, ale aby mohli v úžasu hledět na tuto majestátní horu s vrcholem pokrytým sněhem, mnozí také kvůli výstupu na vrchol. I když nemusíte být zkušený lezec, abyste horu zdolali (stačí dobrá kondice), neměli byste vyčerpávající výstup, který zabere minimálně 5 dní, brát na lehkou váhu. Na Kilimandžáro vede několik tras, které se liší délkou a obtížností; nejlepší doba pro výstup je v nejsušších měsících roku, především v lednu a únoru (krátké suché období) a červenec-září (dlouhé suché období).

 

Pozorujte Velkou migraci divokých zvířat v Serengeti

Národní park Serengeti nabízí nejdramatičtější úsek klasického afrického safari během Velké migrace, což je 2000 km dlouhý každoroční přesun asi 1,5 milionu divokých zvířat a 200 000 zeber, které se vydávají za deštěm a čerstvými pastvinami, zatímco je pronásleduje řada predátorů. Vše se odehrává v jedinečném prostředí holých travnatých plání bez stromů, posetých skalnatými výčnělky a s občasnou řekou nebo lesnatým úsekem. V Serengeti se také odehrává jedna z největších a nejrozmanitějších interakcí mezi predátory a kořistí, což skýtá obzvlášť působivý zážitek za předpokladu, že zde budete v pravou chvíli. Nejlepší doba pro pozorování migrace v Serengeti je patrně únor a březen, kdy se divoká zvířata a zebry sdružují a rodí mláďata (na začátku období dešťů v Serengeti). Můžete vidět nejen mláďata, ale také nejvíce predátorů na lovu. V červnu a červenci se Velká migrace přesune do rezervace Masai Mara v Keni, kde můžete vidět přechod přes řeku Grumeti s krokodýly čekajícími na svou kořist (ačkoli předpovědět přesný čas této události bývá obtížné).

Ubytování: