13 hlavních atrakcí francouzského Montpellieru

13 hlavních atrakcí francouzského Montpellieru 1

V době jeho slávy ve středověku byl Montpellier kosmopolitním centrem obchodu a učení s vlivy z arabského, židovského a křesťanského světa. Do 80. let 20. století se dostal mimo běžné turistické trasy, pak se ale proměnil z ospalého města v jedno z nejrychleji rostoucích ve Francii. Přišli noví lidé ze severu koupit si svůj kousek slunečného pobřeží a kultura technické inovace a univerzit z Montpellieru učinila jedno z nejoblíbenějších měst pro život v zemi.

Prosté radosti stylového jihofrancouzského Montpellieru Vám umožní se oddat pohodovému středomořskému způsobu života, ať už se jedná o trávení času an terasách kaváren a barů, ponoření se do dynamické scény hudby a umění, poznávání středověké historie nebo užívání si moře. Zde uvádíme některé z nejlepších aktivit, kterým se můžete věnovat v Montpellieru. 

 

Poznejte mnoho tváří Montpellieru

Nejlepší způsob, jak začít poznávat Montpellier, je pěšky. Abyste poznali něco z bohaté minulosti Montpellieru, procházejte se čtvrtí Ecusson, kde i místní mohou zabloudit v úzkých ulicích s vápencovými zdmi v barvě medu, s ozdobnými balkony a mramorovou výzdobou z období secese. Obdivujte architekturu katedrály Svatého Petra a na rušné ulici Rue de l’Université. Mezi vší historií můžete v ulicích Montpellieru také najít pozoruhodný streetart. Nenechte si ujít iluzorní umění (trompe l’oeil) na nám. Place Edouard Adam. Pro ty, kdo si chtějí skutečně prohlédnout desítky graffiti muralů, jízdní kola vyčnívající ze zdi a mozaiky útočících mimozemšťanů, pořádá turistická kanceláře komentované prohlídky Pokud se budete chtít podívat na moderní Montpellier, vydejte se kolem imitací řecké architektury ve čtvrti Antigone a pak po břehu řeky Lez. Všimněte si dramatické skulptury muže a koně Zuřivý Roland od exilového katalánského sochaře Apellese Fenosy. Dále můžete obdivovat oslnivě bílý bytový dům Arbre Blanc a eko okrsek Parc Marianne.

 

Seznamte se s historií nejstarší lékařské fakulty v Evropě 

13 hlavních atrakcí francouzského Montpellieru 2
Tour des Pins

Ve středověku se Montpellier proslavil svou lékařskou fakultou, což je dnes jedna z nejstarších stále fungujících lékařských fakult v Evropě umístěná v impozantním benediktinském klášteře a stará více jak 800 let. Můžete si ji prohlédnout při komentované prohlídce, kde se dozvíte více o historii medicíny a učení. Ve vstupním sále můžete obdivovat portréty nejslavnějších profesorů za poslední staletí. Dopřejte sluchu informacím o slavných lidech, kteří zde studovali; patřil k nim básník Rabelais v roce 1537 (předchůdce prokletých básníků), G. Rondelet (který vytvořil první anatomické divadlo, kde předváděl pitvy) a Nostradamus (vyhozený za neposlušnost). Užívejte zi dnešní živé studentské atmosféry a působivé architektury a pak si prohlédněte Anatomické muzeum (Musée et conservatoire d’anatomie) s 5000 anatomickými kusy a vosky ukazujícími pokrok v medicíně za posledních 200 let.

Odbočka: Ti, které zaujaly Nostradamovy předpovědi, by měli navštívit věž Tour des Pins, jednu ze dvou dochovaných opevněných věží z 12. století. Podle pověstí na vrcholu věže nedaleko lékařské fakulty vyrostly 2 borovice a Nostradamus předpověděl, že v den, kdy tyto borovice umřou, se totéž stane městu Montpellier. Stromy už nejsou, ale Montpellier naštěstí stále existuje. Věž také sloužila jako útočiště pro katolíky prchající před protestanty v 16. století a jako vězení během Francouzské revoluce v roce 1789.

 

Dopřejte si kávu a slunce na náměstí

Místní lidé často tráví celé hodiny na terase v některém z mnoha náměstí rozesetých po městě. Každé náměstí má svůj vlastní charakter a odlišnou klientelu, takže jsou ideální pro pozorování lidí pod širým nebem. Pokud Vám jde o náměstí plné energie, vyberte si některou z kaváren na nám. Place de la Comédie. Pozorujte nakupující a zevlouny u fontány Tří Grácií. Když zvednete hlavu, uvidíte haussmannovskou architekturu a fasádu kina Gaumont zdobenou symboly vinné révy (zdroj bohatství Montpellieru v 19. století). Klidnější možnost, kde si dát kávu, představuje nám. Place de la Canourgue ve stínu vysokých stromů, kde místní lidé beze spěchu posedávají a čtou si ranní noviny. Něco z každodenního života místních uvidíte v kavárně Les Salins hned u Plan Cabanes, kde můžete vidět lidi spěchající na kole do práce a nakupující na místním trhu přímo na chodníku.

Poznejte severoafrickou kulturu

Montpellier je už od 60. let domovem velké muslimské komunity, takže můžete vstoupit do bubliny, kde si budete na okamžik připadat, jako byste se ocitli v severní Africe, a to přímo v centru Montpellieru. Když půjdete po ul. Cours Gambetta, budete míjet obchody prodávající různá koření a hliněné nádobí na přípravu tagine. Nakoupit si vynikající baklavu a datlové makrouty můžete v v pekařství Delices de Carthage a pak si dát mátový čaj na sluníčku v některé z mnoha kaváren kolem Plan Cabanes. Když nastane doba oběda, dopřejte si tagine v restauraci Table du Maroc. Během měsíce ramadánu se procházejte ulicemi ve čtvrti Figuerolles, kde můžete cítit vůni kořeněných jídel na provizorních stolech na ulici. S  přistěhovalci přišla z Maroka také tradiční hudba gnawa. Kapely specializující se na tuto hypnotickou hudbu najdete v kavárně Délirium na Place Salengro. Budete-li chtít vidět ještě více, vydejte se tramvají na konec linky a navštivte okrsek Mosson, kde se konají rušné trhy vždy v úterý, pátek a sobotu + proslulý bleší trh v neděli.

 

Ochutnejte nejlepší místní potraviny na trhu Arceaux

Trh Marché des Arceaux, který je otevřený každé úterý a sobotu ráno, je největší trh s potravinami v Montpellieru a instituce pro místní, kteří sem přicházejí pro nejčerstvější plodiny z regionu, ale také se setkat s přáteli a popovídat si s nimi na chodníku. Trh se nachází pod působivým akvaduktem St-Clément z 18. století a je zde stále rušno, včetně pouličních muzikantů a prodavačů mátového čaje, kteří projíždějí s mobilním stánkem s čajem mezi davem. Něco ze středomořské kuchyně můžete ochutnat prostřednictvím tielle, koláče s chobotnicí z nedalekého městečka Sète, nebo brandade, což je zapečená směs sušené tresky, olivového oleje a brambor. Dále můžete okusit ústřice pocházející z nedaleké laguny Etang de Thau, a také pelardon, zdejší krémový kozí sýr.

Tip: V létě bývá na trhu plno, takže se sem vydejte brzy. Přitom si můžete dopřát piknik v nedaleké kavárně Bar La Cigale nebo na trávě na Promenade du Peyrou.

 

Vydejte se na kole na pláž a vykoupejte se

Vypůjčete si kolo v některé ze stanic s jízdními koly Vélomagg a vydejte se na nedaleké pláže. Začněte v okrsku Port Marianne a pokračujte 12 km až k pláži Palavas – je to skvělá cesta (téměř rovná) po cyklostezce kolem řeky Lez. Poslední úsek se nachází vedle lesknoucí se laguny Étang de Méjean, kde můžete obdivovat růžové brodící se plameňáky. Můžete si vybrat mezi plážemi na obou stranách samotné Palavas, anebo pokračovat dalších 5 km na divočejší pláž Prévost mezi obcemi Palavas a Villeneuve-lès-Maguelone. První část pláže je převážně nudistická, ale dále mohou lidé být v plavkách i bez nich.  

Tip: V létě je dobré se vydat na pláž na kole nebo tramvají, protože pláže jsou velmi oblíbené a parkování omezené. Pokud pak budete unaveni, můžete vzít kolo zpátky tramvají. Pozor na dny se silným větrem, kdy bývá jízda na kole obtížnější.

 

Relaxujte v Jardin des Plantes, nejstarší botanické zahradě Francie

Procházejte se po stezkách v Jardin des Plantes (5 ha), prostoru vytvořeném v roce 1593 jako vědecká zahrada pro výzkumné účely lékařské fakulty. Jedná se o oblíbené místo botaniků, studentů, milenců, vědců a cestovatelů, které je krásné ve všech ročních obdobích. Když budete procházet vzrostlým bambusovým hájem, meditovat u jezírka s lotosy nebo obdivovat obrovský kaktus, snadno zapomenete, že jste přímo v centru města. Všimněte si také „stromu přání“ s kousky papíru, kam lidé zapisují své sny.

 

Pozorujte západ slunce na Place Royale du Peyrou

13 hlavních atrakcí francouzského Montpellieru 3

Tato veřejná zahrada a esplanáda patří k nejoblíbenějším místům pro místní i turisty v kterékoli denní době. Ale nejlepší doba pro jeho návštěvu je večer, když jsou stavby zalité zlatým světlem a vzduch je plný zvuků, jak studenti hrají na kytary, klikají koule na pétanque, rodiny s dětmi podnikají večerní procházku, kolem projíždějí skateboardisté a zní hudba ve stylu capoeira. Z Peyrou se podívejte severním směrem až k tajemným kopcům Cévennes a linii impozantních staveb dole, včetně vysoké sochy Ludvíka XIV. na koni. Projděte branami lemovanými sochami lvů a andělů a ocitnete se pod Porte du Peyrou, zdejší verzí Triumfálního oblouku, která vede směrem k centru města.

 

Shlédněte zdejší hudební, taneční a cirkusové show

Přestože se nejedná o velkoměsto, Montpellier nabízí atraktivní scénu živého umění s desítkami zařízení a výběrem několika koncertů a programů každý večer. Dva operní domy v centru nabízejí představení pro milovníky opery a klasické hudby. Nové nadějné místní kapely hrají v neokázalých barech, jako je Black Out nebo hlučnější a chaotičtější Délirium, zatímco na koncert jazzu a world music se můžete vydat do hudební školy Jam. Kavárna Gazette Café s útulnou atmosférou přináší každý večer v týdnu živou hudbu, včetně swingu ve čtvrtek. Ti, kdo hledají vystoupení DJ dlouho do noci, by měli navštívit koncertní sál Rockstore. Kulturní centrum La Halle Tropisme kombinuje konferenční centrum s coworkingem, kuchařskými experimenty, food trucky, klubovou scénou, debatami a firemními akcemi. V Montpellieru a jeho okolí najdete také živou scénu neo-okcitánské hudby s skupinami, které zpívají okcitánsky, aby podporovali a udržovali tento románský jazyk při životě. Příkladem mohou být hudebníci Lo Barrut a L’Âne Solo. Francie nabízí širokou škálu cirkusových show, které najdete hned na 8 místech v Montpellieru, především v divadle Théâtre Jean Vilar and Domaine d’O. Milovníci se mohou podívat na program festivalu Montpellier Danse, kde vystupují mezinárodní účastníci. Aktuality se dozvíte z výtisku Mama Sound, což je průvodce všemi koncerty, nebo se můžete podívat na program online.

 

Vydejte se na skleničku (apéro) do rušného baru

Co může být více francouzského než apéro (sklenička, aperitiv) na konci dne? To platí především v Montpellieru – díky velkému počtu studentů zde můžete kterýkoli večer v týdnu najít rušný bar, který odpovídá Vašim chutím. Abyste se cítili jako místní, zamiřte do úzkých ulic čtvrti Ecusson do baru Palace, který se nachází hned vedle pizzerie, nebo do okrsku ve stylu Beaux Arts, kde neokázalý Bar du Marché podává tapas. V Montpellieru se také silně projevil trend řemeslného piva: Le Discopathe jich nabízi široký výběr stylovým mladým lidem, kteří posedávají na lavičkách na ulici, zatímco útulný bar Hopulus Brewpub vaří své pivo přímo za pultem. Můžete pít v hlučném studentském prostředí v barech na nám. Place Candolles, pod stromy v hospodě Rebuffy nebo v rušné restauraci Broc Café, která se vyhřívá ve večerním slunci hned vedle botanické zahrady Jardin des Plantes a je známá také svými nenákladnými burgery a daiquiri s bazalkou a růžovým pepřem.

Odbočka: za ochutnávkou vína ve venkovském prostředí se můžete vydat do Terre Mégère, typického vinařství s vinicí v regionu. Nabízí ochutnávky vína a food truck vždy v úterý; pokud se sem vydáte o víkendu o něco dříve, možná uvidíte hru tambourin, což je tradiční místní hra trochu připomínající tenis nebo squash.

 

Ponořte se do současného umění v nových muzeích v Montpellieru

Pro milovníky současného umění je tu MO.CO.  (Montpellier Contemporain) nacházející se na dvou místech. MO.CO. La Panacée v okrsku Ecusson představuje centrum současného uměnní věnované vynořujícím se dílům, které má navíc restauraci a kavárnu s tichou zenovou zahradou. Část MO.CO. nedaleko vlakového nádraží byla otevřena v roce 2019 a nabízí stále se měnící program výstav moderního umění z celého světa. K nedávným dočasným expozicím/výstavám patřily sbírky umění a díla po roce 2000 z největších soukromých sbírek v Evropě. Pobočka zahrnuje kavárnu a restauraci v Zahradě 5 kontinentů s rostlinami z celého světa.

Pokud jde o více tradiční umění, zamiřte do Musée Fabre, kde najdete jednu z největších veřejných sbírek ve Francii. Když budete procházet jeho místnostmi, uvidíte vývoj umění od renesance dále. Spatřit můžete obrazy jednoho nejslavnějších realistů Gustava Courbeta (včetně okamžiku, kdy poprve spatřil nedalekou pláž Palavas) a nenechte si ujít dílo místního impresionisty Frédérica Bazillea, který zachycoval scény z krajiny kolem Montpellieru, např. lidi koupající se v řece Lez. Milovníci fotografie by pak měli zamířit do Pavillonu Populaire, malé galerie s dočasnými výstavami zaměřenými na sociální a kulturní dějiny.

 

Vyplujte na okolní laguny nebo se ponořte pod hladinu

13 hlavních atrakcí francouzského Montpellieru 4

Jižně od Montpellieru leží lesknoucí se modré laguna Etang de Thau o rozloze 5000 ha, která je ideální pro milovníky outdoorových sportů, protože je mělká, krytá a začátečníci nemohou být odneseni na moře. Lekce windsurfingu a windsurfingu nabízejí místní společnosti, jako je Tramontana. Laguny rovněž skýtají vysokou biodiverzitu a jsou proslulé svými mořskými koníky. Cestovatelům, kteří se zajímají o život pod hladinou, nabízejí různé společnosti výlety se šnorchlováním či potápěním s pozorováním mořských koníků a dalších druhů.

Tip: Šnorchlování v lagunách představuje zaručený úspěch. Musí však být správné podmínky z hlediska počasí, v předchozích dnech bez větru či deště, které by rozvířily vodu. 

 

Pozorujte ptactvo v přírodní rezervaci Méjean

Návštěvníci se snadno dostanou do míst, kde mohou pozorovat divoké ptáky, což je pro město ve Francii neobvyklé. Pouze 8 km od centra Montpellieru leží přírodní rezervace Méjean (220 ha), mozaika lagun a pevné země dostupná také na kole či vlakem. Začněte v budově Maison de la Nature („Dům přírody“), kde najdete panely identifikující druhy ptáků. Pak můžete sedět v pozorovacích úkrytech nebo se procházet po stezkách a snažit zahlédnout stěhovavé ptáky nebo hlučné čápy v hnízdech.

 

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte sem nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.