V BERLÍNĚ POSTAVILI NEJLUXUSNĚJŠÍ BYTOVÝ VĚŽÁK. NACHÁZÍ SE V NĚKDEJŠÍ ZÓNĚ SMRTI

V BERLÍNĚ POSTAVILI NEJLUXUSNĚJŠÍ BYTOVÝ VĚŽÁK. NACHÁZÍ SE V NĚKDEJŠÍ ZÓNĚ SMRTI 1

V Německu postavili od roku 1989 první bytový věžák metropole. Living Levels je situován na břehu Sprévy a místě kdysi přezdívaném pás smrti.

Jde o budovu ze skla a hliníku, která je uložena na sokly bez velkých zásahů do okolí. Pojménovávají ji i Bílý solitér, a to právě kvůli reliéfnímu tvaru z naskládaných rotujících bloků s vystupujícími a vyhloubenými částmi. Zároveň je to ultraluxusný bytový dům, ve kterém se ceny pohybují přibližně od 14 000 € za metr čtvereční.

Mírně opožděný je komplex Wave, který má vyrůst v jeho sousedství. Podmínkou developera bylo transparentní bydlení, a proto je dokonalý výhled řešen zasklením v celé světlé výšce. Ani jeden byt přitom nepostrádá balkon. Součástí skelných zábradlí je jemná linie nerezavějící oceli, ale při pohledu z bytu jsou téměř neviditelné.

Budova disponuje 56-ti byty, které jsou rozloženy na 14-ti patrech. Rozloha bytů se pohybuje v rozmezí od 54 po 434 metrů čtverečních.

Budova stojí v oblasti bývalého východoberlínského Friedrichshaine. Po válce byl ponechána přibližně tisíc tři-sta metrová hraniční zeď, kde v roce 1989 vznikla galerie umělců. Kvůli průchodu na staveniště bylo však nutné vybourat přibližně šest metrů, kudy se dnes vchází na nábřeží.

Living Levels dnes stojí na kdysi hlídaném místě, které přezdívali pás smrti. I díky této stavbě se neatraktivní nábřeží velmi rychle mění.