V SAUDSKÉ ARÁBII VZNIKLO SVĚTOVÉ CENTRUM KULTURY S NETRADIČNÍ ARCHITEKTUROU

V SAUDSKÉ ARÁBII VZNIKLO SVĚTOVÉ CENTRUM KULTURY S NETRADIČNÍ ARCHITEKTUROU 1

Majestátní světové centrum kultury – The King Abdulaziz Center for World Culture – je po deseti letech výstavby kompletní. Za netradičním designem budovy stojí norská architektonická společnost Snøhetta, která již vytvořila množství světoznámých staveb.

Kulturní centrum v Saúdské Arábii se svým netradičním designem řadí k významným architektonickým památkám. Společnost Snøhetta v roce 2007 vyhrála projekt pro výstavbu King Abdulaziz Center for World Culture (Centrum pro světovou kulturu krále Saúdské Arábie) a o rok nato začala se samotnou konstrukcí. Po deseti letech se výjimečná budova ve městě Dhahran dočkala svého otevření.

Design komplexu pracuje s konstrukcí připomínající obrovské naskládané balvany, podobně jako Stonehenge. Nosným prvkem je kámen uprostřed, kolem kterého se seskupují další elementy. Vnější design stavby je schválně odhalen, přičemž odhaluje masivní potrubí nerezové oceli. Nerezové trouby kopírují kontury stěn, oken a vchodů a neproniknutelná fasáda pod sebou ukrývá kovovou konstrukci budovy.

Kovový kolos bude centrem kultury země

Výstavbu budovy schválila Saudi Aramco Oil Company, přičemž se její realizací snažila zprostředkovat kulturu i vzdělání v zemi, a to zejména ve spolupráci s královstvím Saúdské Arábie. Komplex má sloužit na řadu různých aktivit – ať už v něm budou probíhat výzkumy v laboratořích s inkubátory, symfonické koncerty, muzikály, přednášky, konference a mnoho jiného. S auditoriem pro 900 návštěvníků, muzeem, historickým archivem a obrovskou knihovnou s 200 000 knižními tituly se kolos má stát destinací pro globální společenské akce. Ve velké výstavní síni budou mít své místo mnohé cestovatelské exhibice. Majitelé komplexu zde chtějí hostit nejen opery a klasické koncerty, ale i významné konference a politické promluvy.

Za originalitu architektonické památky Saudská Arábie vděčí již zmíněné společnosti Snøhetta. Tato designérská společnost v současnosti pracuje i na netradičním hotelu v korunách stromů ve švédském Laplandu, nebo na šachovnicové věži pro banku v Libanonu. Norská společnost získala své první ocenění již v roce 1989 – za Alexandrijskou knihovnu v Egyptě. Další významnou budovou její produkce je Norwegian National Opera and Ballet, díky které Snøhetta zvítězila na několika festivalech architektury.