Val d’Isere: nejlepší evropská destinace pro jarní lyžování

Val d'Isere: nejlepší evropská destinace pro jarní lyžování 1

Lyžování na jaře vypadá úplně jinak než uprostřed zimy: svahy jsou slunečné a teplé a kolem panuje skvělá atmosféra párty. Francouzské lyžařské letovisko Val d’Isère má ideální podmínky pro pozdní lyžování, s mnoha trasami ve vysoké nadmořské výšce, svahy obrácenými na sever a spoustou sněhových děl udržujících sjezdovky ve výborném stavu. Navíc je to fantastická destinace, pokud se chcete večer bavit mimo svahy – místo s pověstným nočním životem (après-ski) pro lyžaře.

 

Zaručen je sníh na svazích

Díky nadmořské výšce 1850 m je Val d’Isère jedno z nejvýše položených lyžařských letovisek v Evropě, které nabízí spoustu svahů ležích mezi 2300 a 3400 m. Mnohé svahy jsou obráceny na sever, což znamená, že jsou déle bez slunce a lépe si udrží sníh. Kromě toho je 40 % sjezdovek ve Val d’Isère vybaveno sněhovými děly, takže přírodní sníh může být doplňován umělým prašanem vzniklým z kapiček vody vychrlené do ledového vzduchu. To vše znamená, že vleky v resortu zůstávají spolehlivě v provozu po celý březen a duben až do 1. května.

Nejlepší lyžařská letoviska v Evropě

Využijte co nejvíce jarní sníh

Jaro přináší vyšší teploty a delší dny, takže lyžování na jaře má mnoho výhod, ale také vyžaduje určitou obeznámenost. Jak den postupuje, sluneční teplo rozpouští sníh, což vede ke vzniku rozměklého sněhu na nižších a slunečných svazích. Kvůli teplotám pod nulou v noci pak vše zmrzne, což může vést k ledovým podmínkám po ránu. Nejlepší podmínky jsou někde mezi tím, když už se horní vrstva natolik zahřála sluncem, že ji netvoří led, ale nižší vrstvy ještě nezačaly měknout. Obeznámení lyžaři si podle toho načasují své lyžování a vyrazí na svahy asi půl hodiny poté, co vyjde slunce. Nejprve slunce dopadá na svahy obrácené na východ, po nich následují jižní svahy a pak západní svahy. Po obědě stojí za pokus už jen severní velmi vysoké svahy. Ve Val d’Isère to znamená nejprve zamířit do prostoru Solaise, pak na Bellevarde a La Daille, a nechat si nejvyšší Le Fornet u ledovce Pissaillas na odpoledne. Podívejte se na mapu míst s dobrými podmínkami, abyste mohli své lyžování správně načasovat. Na jaře není nemožné ani lyžování v terénu mimo sjezdovky, pokud víte, jak na to. Za správných podmínek se tvoří granulovaný sníh, který umožňuje stejně dobré lyžování jako prachový sníh. Opět platí, že vše záleží na načasování, a může být značné nebezpečí lavin, takže je dobré vyrazit s horským průvodcem, který Vás dovede na nejlepší místa a zajistí, že budete v bezpečí.

 

Lyžování pro lyžaře všech úrovní

Val d’Isère je vynikající destinace pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře. V kombinaci se sesterským letoviskem Tignes je součástí rozsáhlé lyžařské oblasti Espace Killy pojmenované podle olympijského sjezdového lyžaře Jeana-Claude Killyho, který zde vyrostl. Zdejší lyžování ocení každý, kdo se rád pohybuje ve velké oblasti a každý den objevuje nové svahy. Také je zde spousta náročných možností: proslulá černá sjezdovka Face de Bellevarde, kterou vytvořil sám Killy, sloužila pro soutěž ve sjezdovém lyžování na Olympiádě 1992. Nejlepší doba pro zdolání dlouhého strmého svahu je ráno, když je sníh čerstvě upravený a ještě se nestačily vytvořit boule. Val d’Isère nebylo nikdy považováno za dobré středisko pro začátečníky, protože mnoho sjezdovek (zejména těch do samotné vesnice) je poměrně ošemetných. Věci se změnily teprve nedávno, když byl areál na vrcholu lanovky Solaise přestavěn na velký nový lyžařský areál pro začátečníky. Namísto toho, aby trávili prvních několik dní na rozbředlých sjezdovkách na úpatí hory, si nyní nováčci mohou vyzkoušet své první otáčky a přitom mít stejné výhledy na hory a atmosféru kolem jako všichni ostatní. Superrychlá nová lanovka pro 10 osob vybavená vyhřívanými sedadly a wi-fi odváží lyžaře z hlavního letoviska na svahy; 2 pásové „kouzelné koberce“ obsluhují svahy určené pro začátečníky. A když nováčci zvládnou základy, mohou se rozdělit na okolní zelené a modré sjezdovky, na něž se vztahuje speciální zlevněný lyžařský pas pro začátečníky.

 

Párty atmosféra

Val d'Isere: nejlepší evropská destinace pro jarní lyžování 2

Řekněme si to čestně – lyžování na jaře není ve skutečnosti o lyžování. Vyšlo slunce, hudba vyhrává a bezstarostná atmosféra zábavy zaplaví celou horu. Dny jsou delší, ale sníh po poledni začíná být těžký a rozměklý, takže večerní párty zábava začíná dříve a pokračuje déle. Ve Val d’Isère se nachází klub La Folie Douce, jeden z nejproslulejších svého druhu v Evropě umístěný přímo na hoře u vrcholu lanovky La Daille. Když budete lyžovat na sjezdovce dolů k La Folie Douce, můžete slyšet basy dunící v dálce, dokud nezdoláte hřeben; pak uvidíte skupinu dřevěných budov obklopenou rozrůstajícím se rojem pestře oblečených účastníků. DJové, zpěváci, tanečníci, akrobati a hudebníci vystupují na podiu na střeše, zatímco dole dav v lyžařských botách nadšeně tančí na stolech. Je to atmosféra obrovského nočního klubu pod širým nebem, obklopeného ze všech stran horskými vrcholky. Pití není levné, ale stojí za to se podívat, kde legendární podnik (který dnes má ve francouzských Alpách už 5 poboček) začínal. Když potom bude La Folie Douce zavírat, můžete si vybrat, jestli pojedete dolů lanovkou nebo se zkusíte vyhýbat namazaným lyžařům na svazích. Párty pokračuje ve vesnici, kde najdete spoustu živých barů a klubů na výběr.

Akční nabídka ubytování zde