Nejlepší lyžařská letoviska v Evropě 2021

Nejlepší lyžařská letoviska v Evropě 2021 1

Zimní lyžařská letoviska v Alpách a Dolomitech jsou světoznámá nejen kvůli vynikajícímu lyžování, ale také kvůli malebným alpským vesničkám a letoviskům, kam míří celebrity. Zdejší scenérie je fantastická a systém vleků v mnoha z nich umožňuje přístup k několika horským centrům při jedné návštěvě, často v jediném dni. Jedna lyžařská trasa Vám může zabrat několik hodin, kdy začnete vysoko v horách a dostanete se dolů přímo do srdce vesnice. V mnoha lyžařských letoviscích není důvod se během pobytu vracet na stejnou trasu dvakrát. Vysoká nadmořská výška (více jak desítka vrcholů v italských Dolomitech překračuje 3000 m a Alpy jsou ještě vyšší) znamená, že jsou zde spolehlivé sněhové podmínky, takže zde bývá dlouhá lyžařská sezona, kdy můžete sjíždět prachový sníh. Pamatujte na to, že tyto hory nejsou jen pro zkušené lyžaře, i když většina nabízí také výzvy pro nejlepší: terén mimo sjezdovky, kuloáry (úzké rokle), svahy poseté stromy nebo jízdu na boulích (mega-mogul). Většina letovisek nabízí nenáročný a středně náročný terén a mnohé mají speciálně navržené svahy a vleky pro lidi učící se stát na lyžích a začátečníky. Každé letovisko má vlastní charakter a styl, nemluvě o bezkonkurenčních výhledech na zasněžené vrcholky, takže si můžete vybírat podle vlastního přání. Nebudete zklamání při lyžování v následujících vynikajících letoviscích ve Francii, Švýcarsku, Rakousku, Itálii a Německu.

Změny v lyžařské sezoně 2020/2021 v Evropě: v celé alpské oblasti Evropy probíhají významné změny z důvodu veřejného zdraví. Každá země uplatňuje vlastní přístup: Rakousko má vlastní národní pravidla pro svá letoviska, Itálie má národní pravidla, která platí podle potřeby v určitých regionech, zatímco Švýcarsko má jen základní národní pravidla a ostatní nechává na jednotlivých kantonech. Ve Francii zavedla organizace zastupující lyžařská letoviska a regiony standardní pravidla. Mnohá opatření jsou stejná: vyžadovány jsou roušky ve všech krytých prostorech a v uzavřených lanovkách, omezeny večerní aktivity pro lyžaře, zrušeny nebo omezeny soutěže a festivaly, snížena kapacita v chatách a kabinkách lanovek. Možná největší výzvou pro lyžaře představuje měnící se status pro cestování v jednotlivých zemích. S tím, jak se situace mění, se mění také pravidla, takže nejlepší rada je často si ověřovat situaci na stránkách letoviska předtím, než začnete plánovat. Hlavním ohledem uvedených letovisek je sice lyžování, hodnocení se ale také vztahuje na kvalitu celého zážitku pro lyžaře všech úrovní. Následující seznam Vám může pomoci při plánování Vaší lyžařské dovolené. 

 

Courchevel, Francie

Courchevel je největší a nejslavnější z několika propojených lyžařských letovisek známých jako Les Trois Vallées („Tři údolí“), které tvoří největší lyžařskou oblast v Evropě. Kromě 150 km vysokohorských tras, kam se dostanete z Courchevelu celkem 60 vleky, skýtají přístup k celkem 600 km propojených lyžařských tras a 4 ledovcům. Celá oblast zahrnuje 10 vrcholů nad 2500 m. K tomu připočtěte vynikající statistiku, podle níž se letoviska těší 4 m sněhových srážek ročně, a špičkovou údržbu, takže svahy bývají ve skvělém stavu. I když je Courchevel oblíbeným cílem především profíků kvůli vynikajícímu terénu mimo sjezdovky, lyžování mezi stromy, kuloárům a svahům posetým moguly, každá z 5 samostatných vesnic spadajících pod Courchevel má také dobrý terén pro začátečníky a středně pokročilé: asi ¼ sjezdovek v Courchevelu je určena pro začátečníky a 1/3 pro středně pokročilé. Courchevel je vhodný pro rodiny s dětmi: úseky pro začátečníky jsou obluhovány bezplatnými sedačkovými vleky a všechny vleky jsou vybaveny magnetickými bezpečnostními vestami pro děti. Kromě vynikajícího lyžování je Courchevel známý jako místo s luxusním ubytováním a kvalitními restauracemi, k nimž patří několik ověnčených michelinskými hvězdičkami.

 

Zermatt, Švýcarsko 

Nejlepší lyžařská letoviska v Evropě 2021 2

Nejvýše položená oblast pro zimní sporty v Alpách nabízí nejen krásný pohled, ale také největší vertikální pokles ve Švýcarsku a sjízdný terén ve výšce až 3900 m. Ale díky tomu, že se v jeho pozadí tyčí slavný vrchol Matterhorn, se Zermatt a horské svahy za ním stává vysněným cílem mnoha lyžařů. Matterhorn dává městu prostředí patřící k nejzajímavějším v Evropě a jeho typický profil je viditelný z velké části systému stezek (350 km) spojených se Zermattem. Zermatt nabízí dlouhé lyžařské svahy, z nichž některé končí přímo ve vesnici, takže můžete doslova dojet na lyžích až domů. Kabinová lanovka na ledovec na Matterhornu, která byla otevřena v roce 2019, je nejvýše umístěná lanovka 3S, která dopraví na ledovec 2000 lyžařů za hodinu. Ledovec v nadm. výšce 3883 m umožňuje lyžování po celý rok. Kabinová lanovka Kumme (pro 10 osob) na vrchol Unterrothorn byla uvedena do provozu v prosinci 2020 a je to první lanovka ve Švýcarsku, která funguje bez personálu. Pro větší bezpečnost a přístupnost v obrovském systému stezek si lyžaři mohou stáhnout aplikaci zdarma, která používá GPS a ukazuje schopnost, počasí a sněhové podmínky, a také provoz vleků, takže lyžaře bezpečně provádí mezi jednotlivými lokalitami. Pro méně zkušené lyžaře je zde Wolli’s Park u horní stanice kolejové lanovky Sunnegga; najdete tu mírnější terén, ale se stejnými závratnými výhledy. Jižní strana Matterhornu se už nachází v Itálii a zkušení lyžaři mohou lyžovat v obou zemích v jednom dnu, když projedou průsmykem Theodul a odtud dolů na italský systém stezek.

 

Val d’Isere, Francie

Val d’Isère a sousední Tignes leží ve vysokohorském údolí obklopeném vrcholky dosahujícími výšky 3000 m a nabízejí na 300 km sjízdného terénu s více jak 150 lyžařskými vleky. To zahrnuje velké centrum Espace Killy pojmenované po trojnásobném vítězi olympijského zlata Jeanu-Claudovi Killymu, který pochází z Val d’Isère. Nejníže položený terén je v nadm. výšce 1550 m a nejvýše položený dosahuje 3450 m, což umožňuje trvání sezony až do května. Obvykle si můžete být jistí lyžováním na ledovci du Pisaillas do června nebo do července. K dispozici je terén pro lyžaře všech úrovní, včetně svahů pro děti a začátečníky. Děti se mohou svézt na krytém vleku typu „kouzelný koberec“ na mírné sjezdové svahy a zdejší kurzy lyžování patří k nejlepším. Nový Travelator, krytý „kouzelný koberec“ od horní zastávky lanovky, nabízí přístup k mírnému svahu ve vyšší nadmořské výšce, takže i začátečníci si zde mohou užít lyžování a s ním spojené výhledy. Plán vleků je orientován na rodiny s dětmi a nabízí lyžařům spojení s různými oblastmi bez dlouhých rovných vyvýšených chodníků. Samotné městečko Val d’Isère je příjemné, bez aut a s dobrými restauracemi.

 

Cortina d’Ampezzo, Itálie

Vysoko v italských Dolomitech vytváří 5 skalnatých vrcholů hory Cinque Torri krásné pozdní pro město Cortina D’Ampezzo, a také skýtá vynikající lyžařský terén. Po Zimní olympiádě, která se zde konala v roce 1956, sem přišli „krásní lidé“, takže se Cortina na mnoho let stala oblíbeným zimním letoviskem pro bohaté cestovatele. Dnes má sice širší klientelu, ale stále zde najdete módní obchody a podniky se stylovou zábavou. Ale lyžování je stále hlavní atrakcí. Vedle svahů olympijské úrovně a sněhových polí ve vyšší nadmořské výšce je asi polovina sjízdného terénu vhodná pro středně pokročilé, a také je zde dostatek sněhu pro začátečníky. Kromě sjezdového lyžování nabízí Cortina kilometry pěkných stezek pro lyžování cross-country, svah pro jízdu na bobech, který je v noci osvětlený, a olympijské kluziště pro bruslaře. Cortina ale v Dolomitech zdaleka není jediná, takže asi desítku letovisek pokrývá Dolomiti Superski Pass, který skýtá přístup na vleky a lyžařské trasy. Patří k nim menší útulnější letoviska, jako je Val Gardena (níže), jedno z několika lyžařských městeček v přilehlých údolích mezi vrcholky masivu Gruppo del Sella. Stezky a vleky spojují téměř 400 km propojené lyžařské oblasti včetně ledovce Marmolada. Celá oblast je pod ochranou organizace UNESCO. V Cortině d’Ampezzo se mimo jiné koná Mistrovství světa v alpském lyžování.

 

Chamonix, Francie 

Nejlepší lyžařská letoviska v Evropě 2021 3

Poloha na zasněženém Mont Blancu, nejvyšším vrcholku (4807 m) Francie, by z letoviska Chamonix udělala hvězdu i bez nejproslulejší francouzské horské vesnice, která leží na úpatí. Výška hory a ledovce kolem Chamonixu mají chladící efekt, který udržuje sníh, takže letovisko nabízí sněhové podmínky patřící k nejlepším a nejdelším v Alpách. Chamonix se mezinárodně proslavil jako místo konání první Zimní olympiády (1924), a věhlas si udržel díky lyžařskému terénu patřícímu k nejnáročnějším na světě. Lyžovat na svazích s největším výškovým rozdílem na světě můžete v Grands Montets, což je jedno z 6 lyžařských center v Chamonixu. Zelená sjezdovka dlouhá 3,5 km se strmými úseky a skoky slouží pro závody Světového poháru. Méně zkušení lyžaři ocení Brévent-Flégère, kde najdou svahy pro lyžování všech stupňů obtížnosti, spolu s pozoruhodnými panoramatickými výhledy z některých stezek. Začátečníci uvítají mírné svahy v Balme-Vallorcine, zatímco rodiny s dětmi najdou zařízení pro výuku základů v centrech Domaine Skiable des Planards nebo La Vormaine.

 

Sankt Anton am Arlberg, Rakousko

Skuteční lyžaři míří do rakouského regionu Arlberg za opravdu náročným lyžováním, které naleznou na více jak desítce extra náročných svahů a tras ve Svatém Antonu. Nejdelší z nich je náročná trasa Valluga-Sankt Anton dlouhá 10 km s rozdílem převýšení 1347 m. Ale i zdejší červeně značené sjezdovky jsou mnohem náročnější než v jiných alpských letoviscích. Svatý Anton nabízí také zhruba 200 míst lyžování mimo sjezdovky pro pokročilé lyžaře (mnohá z nich jsou přístupná pouze s průvodcem) a mega-moguly, především na trase Schindlerkar. Nedávno přidané nové vleky spojují Svatý Anton se sjezdovkami na druhé straně průsmyku Flexen, takže sjednocuje hlavní letoviska v Arlbergu, Lech, St. Christoph, Zürs, Stuben a další, které dohromady skýtají celkem 340 km sjezdovek. Všechna spadají pod regionální lyžařský pas pro Arlberg. Na vlek můžete nasednout hned ve vesnici, což je shluk tradičních tyrolských chat a penzionů bez aut, běžně známý svojí večerní zábavou pro lyžaře.

.

Kitzbühel, Rakousko

Těžko byste hledali malebnější a romantičtější lyžařské městečko, než je Kitzbühel v rakouských Alpách, nedaleko Innsbrucku a Salzburku. I když v jeho budovách s pestrými freskami jsou umístěny luxusní hotely a drahé obchody podobné těm v Cortině nebo Svatém Mořici, Kitzbühel má také nabídku pro rodiny s dětmi a cestovatele s omezeným rozpočtem v podobě malých rodinných penzionů. Každý lyžař si přijde na své díky 170 km sjízdných sjezdovek a přilehlému centru SkiWelt, kde je k dispozici dalších 280 km s 90 vleky. Nejnáročnější ze všech sjezdařských závodů, které se zde každoročně konají, je pověstný Hahnenkamm s terénem tak strmým, že místy dosahuje až 85 %. Malé centrum Bichlalm (s hotelem BichlAlm Berggasthof) je určeno pro snowboardisty a vyznavače lyžování freestyle. Kitzbühel a SkiWelt jsou spojeny autobusem a obě spadají pod Kitzbühel Alps AllStarCard, pas zahrnující 9 různých lyžařských oblastí v Rakousku.

Ledové hotely, iglů a sněhové vesnice

Svatý Mořic, Švýcarsko

Řada světových soutěží v lyžování, které se konaly v Svatém Mořici (St. Moritz), může svědčit o proslulosti lyžařského letoviska, které nabízí lyžování světové úrovně. Zimní olympiáda se zde konala v letech 1928 a 1948 a Svatý Mořic také hostí bienále Mistrovství světa v alpském lyžování. Často můžete vidět soutěže na olympijském skokanském můstku. K dispozici je však rovněž spousta terénu pro ne-sportovce. Švýcarský Svatý Mořic je známý svými dlouhými středně náročnými trasami a dalším vynikajícím terénem pro středně pokročilé, a díky více jak 20 vlekům zde najdete svahy a sjezdovky pro všechny úrovně. Nad Svatým Mořicem se tyčí vrchol Corviglia, přístupný z města kolejovou lanovkou, kde stezky od městečka Corviglia (v nadm. výšce 2486 m) nabízejí skvělé vysokohorské výhledy. Svatý Mořic je jedno z vůbec prvních zimních letovisek, dodnes ho navštěvuje módní klientela a obklopuje ho atmosféra luxusu.  Kromě lyžování je zde možnost spousty dalších aktivit, jako je bruslení, sáňkování, bobování, klasické lyžování a kiteskiing. Ve Svatém Mořici se koná mimo jiné soutěž v kriketu na ledě St. Moritz Ice Cricket.

 

Val Gardena, Itálie

Vesničky ve Val Gardena nabízejí lyžování světové úrovně, tak jako sousední Cortina D’Ampezzo v Dolomitech, ale bez jeho lesku a cen, takže skýtají spíše neformální a skromnější zážitek. Zdejších 160 km stezek a vleků nabízí spojení s několika přilehlými údolími mezi vrcholky Gruppo del Sella, čímž vytváří téměř 400 km propojené lyžařské oblasti, kam spadá ledovec Marmolada. Téměř 2/3 terénu přístupného z Val Gardena jsou určeny pro pokročilé a profi lyžaře, což je podíl patřící k nejvyšším v Dolomitech. Ale kromě toho zde začínající a středně pokročilí lyžaři najdou více jak 130 km. Nečekejte však rušný noční život ve vesnicích Ortisei, Santa Cristina a Selva Val Gardena – ten najdete v letovisku Cortina (výše). Zato zde najdete klidnou a přátelskou atmosféru s pravou alpskou pohostinností, a také malé chaty a tradiční penziony podávajícími místní kuchyni. Lidé sem přicházejí za lyžařskými zážitky, jako jsou 4 svahy pro sjezdové lyžování (muži a ženy) a Světový šampionát v obřím slalomu s průměrnými sklony více jak 25 %, spolu s hojností přírodního sněhu a vynikající údržbou. Také infrastruktura ve Val Gardena je špičková. Celkem 81 vleků zahrnuje první sedačkový vlek pro 8 osob v Itálii, s vyhřívanými sedačkami, na lyžařském svahu Piz Sella, který skýtá přímé spojení k lyžařskému centru Sellaronda. Val Gardena spadá pod pas Dolomiti SuperSki Pass, který skýtá přístup k 11 dalším letoviskům v regionu.

 

Zugspitze, Německo 

Nejlepší lyžařská letoviska v Evropě 2021 4

Zugspitze je nejvyšší hora Německa (2962 m) a k její oblibě u lyžařů přispívá krásné bavorské město Garmisch-Partenkirchen na jejím úpatí. Z vrcholku, kam se dnes můžete dostat novou lanovkou, budete mít panoramatický výhled 360° do vzdálenosti až 250 km, včetně vrcholků hor ve čtyřech zemích. Od horní stanice lanovky můžete lyžovat na ledovci 2700 m nad mořem, což často bývá nad mraky, které zahalují údolí. Lyžaři všech úrovní dovednosti najdou velký výběr a 40 km stezek v lyžařské oblasti Garmisch-Classic, která spojuje 3 hory: Hausberg, Kreuzeck a Alpspitze. Pokud jde o skutečné výzvy, naleznete zde proslulý svah Kandahar a další trasy, které sloužily při Zimní olympiádě 1936 a pak pro Mezinárodní šampionáty v alpském lyžování. Zimní stadion ze ZOH 1936 představuje oblíbené olympijské dědictví a dnes je přístupný pro veřejné bruslení. Můžete zde absolvovat kurzy bruslení všech úrovní, včetně rychlobruslení a tance na ledě. Oblastí kolem Garmisch-Partenkirchenu prochází síť stezek pro lyžování cross-country a chůzi na sněžnicích, obklopených fantastickými vysokohorskými výhledy.

Kam se vydat v Německu v zimě

Courmayeur, Itálie

Kombinaci terénu pro experty a středně pokročilé a lesku luxusních švýcarských a francouzských letovisek nabízí Courmayeur, místo vyhledávané klientelou, která chce vidět a být viděna, především z Milána a Turína. Poslední sezona byla tišší než jindy, protože většina podniků s večerní zábavou pro lyžaře byla zavřená. Poloha a lyžování na okraji Mont Blancu, jedné z nejvyšších hor v Alpách, představuje nesporné lákadlo. Ať už máte lyže nebo nemáte, jízda kabinkovou lanovkou Funivie Monte Bianco na horský hřeben nabízí výhledy ze „střechy Evropy“. Náročné sjezdovky pouze pro zkušené lyžaře vedoucí od lokality Arp nejsou značené, a pokud jsou vůbec otevřené, můžete na nich lyžovat jedině v doprovodu; totéž platí pro rozsáhlý terén mimo sjezdovky v Courmayeuru. V nedalekém Dolonne najdete svahy vhodné pro začátečníky, ale region je vhodný spíše pro zkušené lyžaře. Vyznavači klasického lyžování však oceňují 20 km síť stezek pro lyžování cross-country ve Val Ferret, hned u Courmayeuru. Okolní scenérie je nádherná, a jak si můžete domyslet podle klientely, ubytování a jídlo v Courmayeuru jsou nákladné.

 

Grindelwald-Wengen a Jungfrau, Švýcarsko

Několik vrcholků vysokých přes 400 m tvořících masiv Jungfrau mívá spolehlivý hluboký sníh a zdejší lyžařská centra jsou proslulá svými dlouhými svahy. Strmé svahy a vysokohorská údolí skýtají lyžařům a snowboardistům celkem 206 km lyžařských tras, s idylickými alpskými vesničkami s chatami, kam se budete vracet po dni stráveném na sněhu. Z městeček Lauterbrunnen nebo Grindelwald můžete jet do průsmyku Kleine Scheidegg, kde nastoupíte na ozubnicovou úzkokolejku Jungfraubahn, a ta Vás odveze na nejvýše položenou vlakovou zastávku v Evropě (3454 m). Nebo můžete jet lanovkou či úzkokolejkou z Lauterbrunnenu do vesnice Mürren (auta nemají přístup), kde najdete ještě náročnější terén na vrcholu Schilthorn, kde nejznámější trasou je Inferno (s černým diamantem). Na ní se konají každoroční závody Inferno Race, největší amatérská lyžařská soutěž světa. Desítky lanovek a vleků Vás odvezou k trasám dlouhým až 12 km. Ale nejsou zde jen samé adrenalinové svahy. Ty v blízkosti alpského města Wengen jsou vhodné pro začínající a středně pokročilé lyžaře, zatímco vyznavači volného stylu si přijdou na své na superpipe a terénu mimo sjezdovku v centru Grindelwald-First.

Poznámka: sjezdovky jsou klasifikovány systémem barev, kde modrá znamená snadnou, červená středně obtížnou a černá náročnou sjezdovku; ne vždy je zde také značka (kolečko, čtverec, diamant atd.). Ve Francii většina černých sjezdovek není udržovaná, zatímco jinde mohou být neudržované sjezdovky označeny tečkovanou nebo přerušovanou čarou.

***

NĚKTERÁ DALŠÍ LYŽAŘSKÁ CENTRA V EVROPĚ

Celkový počet lyžařských center a letovisek v Evropě je závratný, a také počet letovisek s kompletním servisem a letovisek mezinárodní třídy je působivý, takže výše uvedený přehled zdaleka neříká, že se jedná o jediná místa, kde najdete fantastické lyžování a zažijete skvělou zimní dovolenou. Za pozornost stojí také následující letoviska a centra.

Meribel, Francie: z několika center tvořících největší vysokohorskou lyžařskou oblast v Evropě, obrovský areál Les Trois Vallées, je Méribel oblíbeným cílem pro rodiny s dětmi, které ocení jeho skvělé zařízení pro začátečníky a pro děti. Díky vynikajícím sněhovým srážkám a pestrému terénu má mnoho co nabídnout také zkušeným lyžařům, kteří si přijdou na své na kilometrovém svahu z vrcholu Mont Vallon vedoucím bezkonkurenční vysokohorskou scenérií. Více jak 20 stezek je určeno pro středně pokročilé lyžaře, některé z nich jsou široké trasy ve vysoké nadmořské výšce.

Les Arcs a La Plagne, Francie: centrum La Plagne a sousední Les Arcs jsou součástí letoviska Paradiski, propojené lyžařské oblasti nabízející 425 km lyžařských tras ve vysoké nadmořské výšce. Mírné svahy v La Plagne jsou vhodné pro středně pokročilé, pro začátečníky a pro rodiny s dětmi, zatímco centrum Les Arcs láká zkušené středně pokročilé lyžaře; profíci míří na dlouhé černé lyžařské trasy, do terénu mimo sjezdovky a do strmých kuloárů na ledovci Bellecôte. Dva terénní parky jsou určeny pro různé úrovně dovedností.

Morzine, Francie: pokud si budete přát lyžování přes hranice států, málokteré místo se může rovnat letovisku Portes du Soleil s celkem 12 centry, z nichž 7 je ve Francii a 5 ve Švýcarsku; některé z nich jsou propojeny vleky, sjezdovkami a vstupenkou platící pro celý region s 660 km lyžařských svahů a 197 vleků. Morzine leží na francouzské straně, s 52 středně náročnými sjezdovkami, 9 pro začátečníky a 9 pro profíky.  

Madonna di Campiglio, Itálie: letoviska v Dolomitech Brenta severně od Verony jsou méně známá než ta ve východních Dolomitech, ale Madonna di Campiglio nabízí stezky patřící k nejlépe udržovaným v Itálii, se stylovou atmosférou v centru Cortina d’Ampezzo. Více jak 150 km stezek a svahů, přístupných vleky přímo z centra městečka, zahrnuje velmi náročné lyžařské svahy dosahující sklonu až 70 %. Skalní lyžaři mohou lyžovat až do noci na osvětlených sjezdovkách, zatímco centrum Ursus Snow Park patří k nejlepším v Evropě pro vyznavače lyžování freestyle

Akční nabídka ubytování