Výběr technologie pro rok 2020 I.

Výběr technologie pro rok 2020 I. 1

Hledáte inspiraci pro Váš domov nebo dárek pro své blízké? Anebo se jen nudíte a chcete si prohlédnout nějaké nové technické „hračky“? Pokud Vás tedy zajímají chytré technické vychytávky, podívali jsme odborným pohledem na poslední novinky a vybrali ty, které považujeme za nejlepší pro rok 2020. Není třeba říkat, že Vám zde nebudeme nabízet bezcenné cetky nebo podivnosti, u kterých nikdo neví, k čemu vlastně slouží (ve skutečnosti by se bez USB prodávaly jen těžko). A u toho, co jsme vybrali, jsme provedli také praktický test. 

Moto 360 smartwatch – chytré hodinky

Chytré hodinky od Apple představují luxusní kousek, ale nemají žádný smysl, pokud patříte k většině, která používá smartphone se systémem Android. Moto 360 smartwatch jsou krásné a můžete se na ně dívat doma, ale také je vidět na zápěstích mnoha bohatých lidí díky elegantnímu tělu z nerezové oceli, otočné korunce, koženému pásku a pocitu hmotnosti. Jedná se o třetí generaci hodinek Motorola a zdá se, že tentokrát společnost vystihla rovnováhu mezi formou a funkčností. Hodinky používají systém Wear OS (od Android, ale je možné je používat i s iPhones), což určuje většinu toho, co můžete na hodinkách dělat. Celkově je jejich operační systém dnes mnohem lepší, než byl ještě před pár lety. Samotné hodinky vypadají hezky a zároveň mají některé šikovné nové prvky, které je odlišují od jiných „chytrých hodinek“. Například jsou mimořádně rychlé a mají plynulé přechody mezi obrazovkami bez zpoždění; to je důležité, protože použití nesmí zaostávat za reklamou. Také jsou vybaveny GPS a NFC pro bezkontaktní platby. Stále zapnutý displej je jasný a ostrý, přizpůsobuje se měnícímu se světlu, a nemusíte nejprve do nich nejprve cvrnknout, abyste se mohli podívat na aktuální čas. Po zhruba dni a půl běžného používání se hodinky přepnou na režim „pouze hodiny“, aby se šetřila baterie; jinak hodina nabíjení by měla stačit pro fungování celý den. Pro sportovně založené lidi mají hodinky silikonový pásek, jsou vodotěsné do 30 m (3ATM), a také Vám mohou připomínat, abyste dodržovali kondici. A nakonec, jejich uvedení je skvěle načasované na dobu koronavirové krize: mají totiž časovač na mytí rukou, která Vám tutu činnost bude pravidelně připomínat.

Cena: 299,99 GBP; moto360.com/uk

 

EZVIZ C3N Outdoor Smart Wi-Fi Camera 

Bezpečnostní kamera EZVIZ C3N o velikosti tenisového míčku představuje solidní zařízení. Musí být – už v prvních týdnech použití na ni bude působit déšť a sníh, a pak se zase bude péct v parných dnech. Instalace je jednoduchá, pokud máte vrtačku, pomocí které kameru připevníte na stěnu. Aplikace EZVIZ je snadno pochopitelná. Můžete přepnout na celou obrazovku „live“ a zároveň se záznam bude ukládat v paměti kamery i v aplikaci samotné. Prvek live view je ideální, pokud chcete kameru používa pro další účely (jako je kontrola Vašich dětí, zatímco pracujete z domu) včetně kamery v přírodě. Je praktické, že na jeden systém můžete připojit více kamer a sdílet zařízení mezi uživateli.

Určitě Vás ale nejvíce zajímá, zda je to skutečně dobrá bezpečnostní kamera. Myslíme si, že Vás nezklame. Co se týče video kvality, denní vidění je mimořádně ostré a barvy jsou realistické díky rozlišení HD 1080p. Zato barevné noční vidění je oblast, v níž kamera opravdu vyniká. Má vestavěný algoritmus, který umožňuje inteligentní snímání, takže pozná rozdíl mezi pohybem člověka a např. plížící se kočky. Také je mimořádně citlivá. Chytrý režim nočního vidění používá dvě různé infračervené diody LED, které vidí až na vzdálenost 30 m, a automaticky a přepínají na barevné monitorování, když detekují pohyb člověka. Díky tomu – spolu se silnými reflektory – je téměř zaručeno, že kamera zachytí obličej každého event. zloděje. Poté dostanete upozornění v reálném čase, aniž byste museli stále sledovat záznam. Historie videí se ukládá pomocí CloudPlay, u kterého je je 30 dnů bezplatně na otestování, nebo pomocí paměťové karty Micro SD pro místní ukládání.

Cena: 79,99 GBP; ezvizlife.com

 

NowLight – nabíječka a lampa na manuální pohon

Jakkoli dobré máte potřeby pro kempování, jednoho dne dojde k tomu, že v nich dojde energie, a možná zrovna v tom nejhorším okamžiku. Nemusíte s sebou nosit v batohu spoustu náhradních baterií: lampa NowLight používá okamžité manuální nabíjení, kde stačí minuta tahání za připojený kabel a Váš mobil se může nabít až na 15 minut. Nejvíce se však odlišuje od jiných nabíječek tím, že funguje také jako lampa o výkonu 160-lumen; to naprosto dostačující na osvětlení okolí, když táborák dohoří. Můžete k ní připojit až 6 dalších „satelitních“ lamp, kterými osvětlíte vnitřek i největšího stanu. Zařízení samotné má velikost a hmotnost asi jako balíček cukru a jeho sestavení je snadné – v podstatě stačí zapojit kabel a tahat. A pokud by se Vám do tahání nechtělo, má také solární nabíjení, které načerpá ekologickou energii ze Slunce.

Cena: 99,99 GBP; deciwatt.global

 

Meeting Owl Pro – kamera pro videokonference

Pamatujete si na mítinky, takové ty, kde se sedělo tváří v tvář s dalšími lidmi? Zdá se to být už dlouho, co jsme se něčeho takového naposledy zúčastnili, ale až se jednoho dne dostaneme zpět do konferenčních sálů, můžete si být jisti, že tam bude také řada lidí, kteří se budou účastnit z domova. V ten den bude Meeting Owl Pro představovat chytré zařízení pro každého, kdo bude přítomen tímto způsobem. Ti, co budou doma, budou díky kameře 360° 1080p vidět fyzicky přítomné účastníky naprosto jasně, stejně tak jako slyšet díky mikrofonům s dosahem 5,5 m. Systém Owl Intelligence System má autofocus a funkci chytrého zaměřování na toho, kdo právě hovoří, zatímco lidé v zasedací místnosti se budou těšit z výkonných reproduktory, které vypadají jako sova.

Cena: 999 GBP; uk-shop.owllabs.com

 

NuraLoop – náhlavní souprava

Co kdyby Vám Vaše sluchátka mohla udělat test sluchu a naladit Váš ekvalizér tak, aby odrážel frekvence, které nejlépe vnímáte a jste na ně nejvíce citliví? To je nápad skrývající se za zařízením Nuraphone, které jsme poprvé vyzkoušeli už před pár lety ve formátu pro běžná sluchátka. Při počátečním nastavení původní Nuraphones vydávalo řadu frekvencí a měřilo reakci Vašich uší na každou z nich, čímž vytvořilo zvukový profil, který ideálně vyrovnává výstup k Vašemu sluchu. Společnost dnes zmenšila svou chytrou technologii a dala ji podobu sluchátek s Bluetooth nazvaných NuraLoop. Obsahují přitom veškerou technologii, kterou byste si mohli přát (jako je aktivní potlačení šumu a dotykové ovládání), ale jsou zde také další chytré prvky, např. magnetické analogové zapojení, které umožňuje připojit ke sluchátkům s kabely, nebo chytrý prvek on/off , který automaticky přepíná, když si zařízení dáte na hlavu. Ale především je to zvuk, čím se odlišuje od ostatních. Tak jako u předchozích Nuraphones je to, co uslyšíte, naprosto mimořádné (především na sluchátka, které stojí méně než 200 GBP): vše je skvěle vyvážené, takže uslyšíte i zvuky, o kterých jste dříve vůbec nevěděli.  Jediná EQ, kterou máte (nebo opravdu potřebujete), je nastavení Immersion, což je v podstatě podpora basů. – To vše samozřejmě jde do háje, když si poslechnete zvukový profil někoho jiného, ale tak to prostě je: máme různé uši, které reagují na různé frekvence.

Cena: 199 GBP; nuraphone.com

 

Samsung Odyssey G9 – herní monitor

Pokud patříte k lidem, kteří utrácejí tisíce za skutečně kvalitní herní zařízení k PC, můžete teď investovat menší jmění také do monitoru. Samsung Odyssey G9 je herní monitor vyšší cenové kategorie, ale stačí krátký pohled na to, co nabízí, a poznáte, že se vyplatí. Především je obrovský; má zakřivený monitor 49 palců s rozlišením  5120×1440 (to je poměr 32:9), takže zcela zaplní Vaše zorné pole i Váš stůl. Displej QLED by měl být velmi ostrý a barevný, HDR 1000 slibuje nejčernější černou a nejbělejší bílou, a obnovovací frekvence 250 Hz znamená, že pohyb je naprosto hladký.

Cena: 1279 GBP; samsung.com

 

Flare Calmer – zařízení vylepšující sluch

Co je pro Vás nejnepříjemnější zvuk – škrabání nehty o tabuli nebo alarm v autě? Naše uši pravděpodobně během tisíců let evoluce získaly schopnost vnímat tyto zvuky jako obzvlášť nepříjemné, protože nás mají varovat před hrozícím nebezpečím. Naši dávní předkové jistě potřebovali vědět, když se k nim plíží tygr šavlozubý, ale pro moderní lidi je to prostě jen nepříjemné. Podle audio odborníků z Flare funguje ušní bubínek samotný jako zvon, který dodává ozvěnu působící zkreslení 20 db. Toto zkreslení přitom může mít vliv na naši duševní i tělesnou pohodu, takže princip Flare Calmer spočívá v tom, že mění tvar ušního bubínku, aby odstranilo obzvlášť nepříjemné zkreslené frekvence v rozsahu 2000 – 8000 Hz. Tím pak redukují únavu uší, bolesti hlavy způsobené hlukem a celkovou úroveň stresu.

Ale funguje to opravdu? Je těžké říct, zda a jak mohou „špunty v uších“ redukovat Váš celkový stres uprostřed globální pandemie, protestů v ulicích a stále přítomné hrozbě, že Vám někdo vejde do místnosti, kde právě vedete online konferenci. Ale po pár týdnech téměř nepřetržitého používání je patrné, že určitě člověku přinášejí prospěch. Především je poznat, že nejhorší každodenní zvukové frekvence jsou redukované a ve výsledku méně obtěžující. Totéž lze říct, když je používáte pod sluchátky; protože trochu mění zvuky, hudba s nimi zní o něco „tepleji“ a snižuje se její intenzita. Další vedlejší účinek, který byl zaznamenán jinými uživateli, je ten, že redukuje stálé „zvonění“, které zažívají lidé, co mají tinnitus

Cena: 19,99 GBP; flareaudio.com

 

Zoom for Home – DTEN ME – obrazovka pro online volání

Pokud je nový normál více času strávit online povídáním s kolegy a rodinou, tak jste si jistě už zvykli na hovory prostřednictvím aplikace Zoom. Podle nás skvěle funguje na notebooku a mobilu, ale Zoom má také další nápady. Nedávno značka zveřejnila obrovskou dotykovou obrazovku 27 palců čistě pro hovory v Zoom. Ta zahrnuje 3 širokoúhlé kamery pro HR videohovory a sérii 8 mikrofonů pro čistší audio; je možné ji použít nezávisle na jakémkoli dalším zařízení, a také jako druhý monitor. Pokud Vás tedy v nejbližší době čeká pobyt doma, obrazovka je ke koupi od srpna.

Cena: 600 USD; oom.us

 

Build Your Own Telescope – hvězdářský dalekohled

Máte rádi Vy nebo Vaše děti astronomii, ale nemůžete si dovolit drahý hvězdářský dalekohled? Souprava Build Your Own Cardboard Telescope („Sestavte si vlastní teleskop“) je pěkný způsob, jak začít s pozorováním hvězd s omezeným rozpočtem. Kromě čoček a zrcadla je celá souprava vyrobená z ekologického kartonu a navržena tak, aby části do sebe zapadly bez použití lepidla. To se nepochybně lépe řekne, než udělá, protože jsme našli místa, která jsou skutečně „piplačka“, takže dítě bez pomoci rodičů si s tím asi neporadí. Jakmile ale vše zapadne na své místo (pomohli jsme si lepicí páskou), všechny předchozí obtíže vynahradil moment, kdy jsme ho konečně uvedli do provozu.

Konečným výsledkem je dalekohled 72 cm s posuvnou trubicí na zaostřování, hledáčkem a vyhledávačem úhlu. Pohled na Měsíc mě přitom nadchl: byl zvětšený 16x a natolik ostrý, že jsem mohl vidět i krátery, které pouhým okem nevidíme. I když sestavení bylo dost náročné, tento dalekohled „sestav si sám“ jistě představuje skvělý způsob, jak přivést nové zájemce o hvězdy k pozorování noční oblohy.  

Cena: 19,99 GBP; buildyourownkits.com

 

HyperX – bezdrátové herní příslušenství   

HyperX představuje velké jméno v oblasti herních periferií (má dokonce i svojí esportovou arénu v Las Vegas), takže není divu, že jejich souprava maximalizuje kvalitu a prvky. Sada bezdrátových zařízení nezklame. Především potřebujete sluchátka 7.1, a náhlavní souprava HyperX Cloud Fight dodá skutečně dobrý „okolní“ zvuk. Můžete ovládat rovnováhu chat/audio přímo z náhlavní soupravy, což je ideální pro herní strategie bez přerušení hraní, a pohyblivá sluchátka na uších umožňují, abyste si je dali kolem krku, když budete potřebovat oddych nebo svačinku. Díky měkoučké kožence a pěnové vnitřní vycpávce s pamětí jsou sluchátka velmi pohodlná a dobře se nosí, a to i v případě herních maratonů, které probíhají celé dny a noci. Jsou dostatečně vyvážené, aby byly stabilní, když stojí v nabíječce, ale přitom nejsou tak těžké, aby byly po pár hodinách nepohodlné.

Klasický design myši HyperX Pulsefire Dart je ergonomický a má po stranách koženku. Je přitom dostatečně těžká, aby se dobře držela v ruce, a zároveň bez námahy klouže po povrchu stolu; navíc je u ní možné si uzpůsobit osvětlení RGB pomocí softwaru NGENUITY. Životnost baterie u náhlavní soupravy i u myši daleko překračuje tu u herní konzole PS4, a zároveň je možné ji nabíjet bezdrátově pomocí elegantní nabíjecí základny Chargeplay Base.jako bonus můžete při hře nabíjet jakékoli další zařízení používající systém Qi.

Cena: Cloud Flight S 149,99 GBP, Pulsefire Dart 89,99 GBP, Chargeplay Base 49,99 GBP; hyperxgaming.com

 

Ember Mug2 a Travel Mug – hrnky udržující teplotu 

Ember Mug2 představuje velmi elegantní, i když nikoli levné, řešení problému vychladlé kávy nebo čaje. Když připojíte hrnek Ember k Vašemu smartphonu pomocí doprovodné aplikace, dostanete upozornění, až nápoj dosáhne Vámi zvolené ideální teploty, a ohřívací prvek ve dně hrnku bude nápoj udržovat příjemně teplý, dokud ho nevypijete až do dna. Když jsme ho zkoušeli, byli jsme trochu zklamaní, že ho nelze nabíjet pomocí USB (prý to souvisí se skutečností, že čerpá hodně energie, takže potřebuje vlastní zásuvku), ale to je malá cena za to, že budete mít velký hrnek (414 ml) nápoje o perfektní teplotě. Také je možné si zakoupit verzi Ember Travel Mug² pro cestování, ideální pro ohřívání nápojů „za pochodu“ nebo třeba v kanceláři.

Cena: 129,95 GBP; ember.com

 

SXFI THEATRE – kreativní náhlavní souprava

Vytáhnout kameru není obvyklý způsob, jak začít s poslechem čehokoliv, ale výsledek stojí za to v případě této náhlavní soupravy. Kreativní bezdrátová sluchátka SXFI THEATER používají technologii Super X-FI, která modeluje personalizovaný kino-zvuk podle Vaší hlavy a uší pro lepší poslech doma. Sluchátka jsou přitom hlasitá, mají dobré basy a super výkon, takže hraní her Vás zcela pohltí. A to ještě předtím, než zapnete Super X-FI, který vše pozvedne ještě o stupeň výše a poskytne ještě více „zážitek jako v kině“. Náhlavní souprava je vybavena bezdrátovým USB vysílačem pro zvuk s nulovou latencí (na úkor Bluetooth, což ale nepředstavuje problém při hradní doma či v kanceláři). Patří sice k těm objemnějším, ale jsou velmi pohodlné pro delší hraní her.

Cena: 189,99 GBP, uk.creative.com

 

JBL Tuner XL – digitální rádio

Pamatujete si na přenosná rádia? Předtím, než se prosadily smartphony, přišla přenosná rádia či tranzistory vhod, pokud jste měli práci zahrádce a potřebovali vědět, jaký je stav ve fotbale. Přitom ale jejich zvuk byl často dost nekvalitní. Doba se změnila a nové Tuner XL od JLB, odborníka na audiotechniku, slibuje zvuk rozhodně lepší díky digitálnímu rádiu a výkonnému reproduktoru 10 W. Nejlepší na něm je, že funguje i v zóně bez internetu např. na Vaší zahrádce, anebo když budete obklopeni 50 000 fotbalovými fanoušky, kteří budou ovlivňovat příjem tím, že budou nahrávat „gól sezony“ na Twitter. Rádio je voděodolné podle standardů IPX7, takže může i trochu zmoknout, a má baterií s dlouhou výdrží (prý až 15 hodin). Samozřejmě pokud Vás TV seriály neberou, je možné ho připojit k zařízení Bluetooth a poslechnout si něco mnohem zajímavějšího.

Cena: 129,99 GBP

 

Amazon Kindle Paperwhite – e-čtečka se světlem

Pokud jste fanouškem populárně vědeckých knih, možná jste se už seznámili s Amazon Kindle Paperwhite (pro ostatní: jedná se o voděodolnou e-čtečku s vestavěným světlem pro čtení ve tmě). V současnosti je k dostání ve dvou nových barvách, fialové a světle zelené.

Cena: od 119,99 GBP

 

WAKEcup – samočistící láhev na vodu

Víte, jak čistá je Vaše láhev na vodu? Těžko říct, ale nejspíš by mohla být čistší, vzhledem k obtížnosti čištění všech koutů uvnitř. Láhev na vodu WAKEcup o objemu 550 ml má ve víčku zabudované UV světlo, které za 3 minuty zlikviduje až 99,99 % bakterií, virů a plísní, které byste jinak mohli přehlédnout. Kromě toho, že budete mít jistotu čisté láhve, ve Velké Británii v době koronavirových opatření platí, že za každý výrobek prodaný výrobce daruje jednu láhev WAKEcup lékařům, zdravotníkům a pečovatelům jako poděkování.

Cena: 45 GBP; globalwakecup.com

 

Yoto Player – interaktivní audio přehrávač

Kazety byly skvělé, že… Zvuk sice už nebyl tak skvělý, nemohli jste přeskakovat skladby a nikdy netrvalo dlouho, než se zašmondrchaly, ale jako děti jsme je milovali. Yoto Player přitom představuje moderní ekvivalent neméně taktilní a vzrušující, ale jeho zvuk je mnohem lepší. Místo pásek se do malého audiopřehrávače zasouvají karty, které obsahují různé texty na poslech, ale také podcasty, rádio a další aktivity. Místo obrazovky mají pěkně pixelovaný displej a velká tlačítka pro hlasitost a přeskakování skladeb, takže zařízení mohou bez obav používat i děti. Ať už jsou okolnosti jakékoli, zabavit děti, aniž byste se museli uchýlit k tabletu, může být náročné, takže přehrávač Yoto Player patří k lepším způsobům, jak zaujmout jejich pozornost a podnítit představivost.

Cena: 79,99 GBP za Yoto Player + karty od 1,99 GBP; yotoplay.com