Navštivte velšský Cardiff

Navštivte velšský Cardiff 1

Pozorovat město Cardiff, když hraje velšský národní ragbyový tým, znamená vidět město v jeho nejživější a nejeuforičtější podobě. Ulice zalije červené moře, zatímco se město otřásá hlukem: směsicí bubnů, zpěvu a smíchu. Jinde by dav takového kalibru a síly mohl působit zastrašujícím dojmem, zde však obrovský příliv mužů, žen a dětí vyzařuje pouze vřelost a vzrušení, když se dav vine k mohutnému stadionu Millennium Stadium (pokud ovšem nepatříte k těm, co fandí Anglii). Je to město v jeho nejlepší podobě, ale Cardiff může nabídnout mnohem více a dnes si buduje pověst zajímavé celoroční destinace. Typické je pro něj dobré pití a je plný podniků, které ho prodávají. Osvědčené tradiční taverny, jako je City Arms, dnes stojí vedle nové generace řemeslných pivovarů a osobitých barů soustředěných kolem tzv. Kulturního centra na ul. Womanby Street, která je zakončená velšskou institucí, koncertním sálem a klubem Clwb Ifor Bach. Město také velmi investovalo do spotřebitelské infrastruktury a otevřelo nákupní centrum St David´s, takže dnes zde najdete mnohé mezinárodní řetězce, které zaujmou i nejvybíravějšího zákazníka. Butiky, knihkupectví a maličké kavárny v klikatících se cardiffských pasážích jsou zde pro ty, kdo hledají originálnější zboží. I přes všechnu modernizaci a pokračující anglicizaci město velmi pracuje na tom, aby uchovalo své dědictví, které hrdě vystavuje, především ve středověkém Cardiffském hradu, který shlíží na centrum města. Pokud najdete čas, při výletech do vzdálenějších okrsků Cardiff Bay a Canton najdete další atrakce, zatímco neméně cenný je výlet na přímořské předměstí Penarth nebo do malebné vesnice Dinas Powys

Turistické kanceláře:

Hlavní turistické atrakce Walesu

Jak se tam dostat

Letecky

Aerolinie Eastern Airways a Flybe provozují přímé lety do Cardiffu z jiných britských měst. Aer Lingus létá z Dublinu, zatímco k aeroliniím létajícím do Cardiffu z kontinentální Evropy patří KLM a Air France. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA.

Doba letu: z Edinburghu 1 hodina 15 minut, z New Yorku 9 hodin 15 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 15 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 9 hodin 35 minut (včetně mezipřistání), ze Sydney 26 hodin 30 minut (včetně mezipřistání).

Po silnici

Pravidla pro řízení jsou ve Walesu stejná jako ve zbytku Spojeného království. Doprava jezdí vlevo a maximální povolená rychlost je 113 km/h na dálnicích a dvouproudových silnicích, 97 km/h na jednoproudových hlavních silnicích a 48 km/h v zastavěných oblastech. Řízení auta je povoleno od 17 let. Zahraniční a mezinárodní ŘP platí pro řízení ve Velké Británii na dobu až 1 roku. Pojištění je povinné. Zahraniční řidiči by měli s sebou mít registrační dokumenty a měli by se zeptat své pojišťovny, zda potřebují Zelenou kartu. 

Poruchová služba: AA, RAC.

Trasy

Dálnice M4 je hlavní přímá trasa do Cardiffu z jiných míst ve Velké Británii přes Londýn, Reading, Swindon, Bath a Bristol, a pak přes most Second Severn Crossing (M4) a dál do Swansea. Ze severu a z oblasti Midlands vede M5 přes Birmingham a u Bristolu spojuje se s M4. Most Severn Suspension Bridge (M48) představuje alternativní trasu přes řeku Severn. Na obou mostech se platí mýtné, ale pouze ve směru na západ; přechod mostu z Walesu do Anglie je pro všechny vozidla bezplatný.

Autobusy

National Express provozuje přímé spoje mezi Cardiffem a většinou dalších velkých měst ve Velké Británii. Eurolines obsluhuje destinace v kontinentální Evropě.

Doba cesty: ze Swansea 50 minut, z Birminghamu 2 hodiny, z Londýna 2 hodiny 30 minut, z Bristolu 50 minut.

Vlakem

Vlakové spojení ve Walesu je moderní a převážně spolehlivé. V Cardiffu samotném je více jak 20 vlakových stanic. Hlavní nádraží Cardiff Central se nachází na Central Square a nabízí vybavení, jako jsou bankomaty, prodejna novin a knihkupectví, stánky s jídlem a prodejní automaty. K hlavním vlakovým společnostem obsluhujícím dálkové spoje mezi (britskými) zeměmi do/z Cardiffu patří First Great Western a Virgin TrainsExpresní vlaky jsou rychlé a pohodlné, ačkoli čím dál na západ jedou, tím častěji zastavují. Arriva Trains Wales obsluhuje místní a regionální trasy. National Rail Enquiries poskytuje informace o jízdném a jízdních řádech.

Doba cesty: z Birminghamu 2 hodiny, z Londýna 2 hodiny, z Liverpoolu 3 hodiny 30 minut, ze Swansea 50 minut.

Navštivte velšský Cardiff 2
Cardiffský hrad

Na co se podívat a co dělat v Cardiffu 

Národní muzeum v Cardiffu (National Museum Cardiff, Amgueddfa Genedlaethol Caerdydd) – velkolepé muzeum vypráví příběh vývoje Walesu do jeho počátků až do současnosti. Jeho sbírky jsou rozsáhlé a krásně zorganizované, kdy pokrývají geologii, botaniku, přírodní historii, archeologii a zoologii. Expozice zahrnují poklady z doby bronzové a keltské artefakty. Součástí je rovněž Národní muzeum umění, galerie umění s díly pokrývajícími pět staletí; nabízí působivou sbírku impresionistických obrazů, a také pravidelný program dočasných výstav.

Cardiffský hrad (Cardiff Castle, Castell Caerdydd) stojí na místě, kde původně sídlila římská vojenská posádka, lokalitu však později přebudovali Normané jako svoji pevnost. Dodnes zde můžete vidět ruiny normanské pevnosti, ale současný hrad vděčí za svůj půvab výstřednosti třetího markýze z Bute. Pod jeho vedením vytvořil architekt William Burges novogotické dílo s věžemi, spirálami a bohatě zdobenými interiéry s nástěnnými malbami, vitrážovými okny a dekorativními rytinami. Apartmány je možné navštívit jedině v rámci prohlídky, kde informovaní průvodci nechávají ožít historii hradu.

Millennium Stadium (Stadiwm y Milleniwm) s kapacitou 72 500 míst se nachází na posvátném trávníku někdejšího Cardiff Arms Parku a je to jedno z nejmodernějších sportovních zařízení v Evropě. Od svého otevření v roce 1999 se stadion osvědčil při konání velkých sportovních akcí i obřích koncertů. Během Olympiády 2012 v Londýně se na tomto stadionu konaly fotbalové zápasy. Při komentované prohlídce se dostanete na hřiště, do šaten, královské lóže i velšské Sportovní síně slávy, která vystavuje výběr sportovních memorabilií. Kolem stadionu vede pěší stezka po břehu řeky.

St Fagans: Národní historické muzeum se nachází v areálu alžbětinského zámku St Fagans Castle ve stejnojmenné vesnici ležící na západ od centra Cardiffu. Jedná se o muzeum pod širým nebem, kde si mohou návštěvníci prohlédnout více jak 40 budov, které byly sebrány z celé země a znovu postaveny v rozsáhlé zahradě. Stavba zahrnuje venkovský dvůr, hrnčířskou dílnu a koželužnu z 19. století, viktoriánskou školní třídu, poštu, mýtnici a dělnický ústav. Také je zde 6 vybavených domovů rodin představujících život ve Walesu v letech 1805-1985.

Lokalita Cardiff Bay(Bae Caerdydd) stojí v protikladu k moderní architektuře a historickým dokům z 19. století. Přehrada Cardiff Bay Barrage uvedená do provozu v roce 2001 vytvořila nové sladkovodní jezero a přinesla 12 km nábřeží s parky, zábavními komplexy, obchody, bary a restauracemi. K dispozici jsou plavby lodí po Cardiff Bay a ven k Barrage. V Cardiff Bay naleznete muzeum vědy Techniquest Science Discovery Centre, Craft in the Bay, Senedd (debatní komora velšského shromáždění v budově Pierhead), Butetown History and Arts Centre, majákovou loď Goleulong 2000 Lightship, koncertní sál Wales Millennium Centre a Norwegian Church Arts Centre (níže).

Navštivte velšský Cardiff 3
Castell Coch interiér

Hrad Castell Coch je okázalé výstřední gotické dílo, které jako své venkovské útočiště nechal vybudovat markýz z Bute. Stavba byla zadána tak, aby svojí okázalostí odpovídala Cardiffskému hradu, hlavnímu sídla markýze. Architekt William Burges dostal volnou ruku a nijak se neomezoval. Výsledkem je pohádkový hrad s kulatými věžemi, oslnivými zdmi a strop a červenými věžičkami. Stavba je příkladem nezkrocené viktoriánské imaginace v kombinaci se spoustou prostředků. Castell Coch stojí v lesích na předměstí Tongwynlais, hned za Cardiffem a snadno se tam dostanete vlakem nebo autem.

Doctor Who Experience vydejte se spolu s Doktorem cestujícím v čase na interaktivní cestu časem a prostorem v expozici, která je založena na oblíbeném TV seriálu BBC. Doctor Who Experience se sem v roce 2012 přesunula z Londýna. Návštěva začíná krátkým filmem, který připravuje scénu pro zbytek návštěvy, která zahrnuje interaktivní epizodu, v níž figurují Dalekové. Návštěvníci si rovněž mohou prohlédnout dvě patra s memorabiliemi, kostýmy a rekvizitami, které byly v seriálu použity. Vstup je na časové úseky, takže byste si vstupenky měli rezervovat předem, hlavně v době školních prázdnin.

Llandaffská katedrála (Eglwys Gadeiriol Llandaf) se nachází v klidné památkové zóně jen 3 km od centra města. Založil ji v 6. století sv. Teilo a stojí na místě jedné z nejstarších křesťanských lokalit v Británii. Současná katedrála pochází z roku 1107, kdy byl původní kostel nahrazen větší budovou. Dále rozšířena byla v roce 1220 a její západní průčelí představuje významnou ukázku středověké architektury. Ve svatostánku se nachází hrob sv. Teila, který (v době před reformací) z katedrály učinil jednu z nejvýznamnějších poutních destinací ve Walesu.

Cardiffské parky – Roath Park je jeden z nejatraktivnějších parků ve městě, s růžovou zahradou, jezírkem pro plavbu na člunech a památníkem R. F. Scotta, který vyplul z Cardiffu na svoji výpravu do Antarktidy. Bute Park, na jehož místě kdysi stál hrad, je další příjemné místo k procházkám. Jen málo měst se může chlubit takovou zelenou trasou přímo ve svém centru, jako je stezka Taff Trail, cyklotrasa, která se vine ze severu na jih, z města Brecon přes centrum Cardiffu až ke Cardiff Bay.

Centrum umění Norský kostel (Norwegian Church Arts Centre) – Norský kostel (Norwegian Church) pochází z 19. století, kdy fungoval jako útočiště pro norské námořníky, kteří přiváželi dřevo ze Skandinávie.  Dřevo bylo potřeba v dolech a lodě se vracely do Norska s nákladem uhlí. V tomto kostele byl pokřtěn spisovatel Roald Dahl, proto nepřekvapuje, že se stal prezidentem organizace, která sbírala finanční prostředky na obnovu kostela poté, co zchátral. Kostel byl rozebrán a přestěhován ze svého původního místa v rámci revitalizace doků a dnes je v něm umístěna galerie umění a kavárna.

Akční nabídka ubytování: