Zanzibar

Zanzibar 1

Zanzibaru, ostrovu s dlouhou historií, kdysi vládli sultáni a obchodníci s otroky, a pro misionáře a objevitele sloužil jako vstupní brána na africký kontinent. Dnes přitahuje návštěvníky toužící po rajských písečných plážích, nedotčeném deštném pralese a pestrých korálových útesech. Kdysi byl díky vývozu hřebíčku znám jako Ostrov koření, takže se stal jednou z nejatraktivnějších exotických destinací plnou vůní, která předčí i Bali a Mali, co se týče nevídaných přírodních krás.

Od africké pevniny ho odděluje průliv široký 35 km a leží jen 6° jižně od rovníku. Ve skutečnosti se jedná o malé souostroví: pod názvem Zanzibar se skrývají ostrovy Unguja (hlavní ostrov) a Pemba v Indickém oceánu, který byl odrazovým můstkem pro expedice do Afriky v romantickém období. Siru R. Burtonovi a Johnu H. Spekemu posloužil jako základna, když hledali pramen Nilu. Právě v Zanzibaru zahájil novinář Morton Stanley, ubytovaný v pokoji v patře s výhledem na přístav ve Stone Town, své pátrání po právě nezvěstném cestovateli Davidu Livingstonovi.

První lodě, které do souostroví vpluly, se sem dostaly kolem roku 600 př.n.l.. Od té doby zde zakotvila každá velká námořní mocnost na východní polokouli, nesmazatelnou stopu tu však zanechali arabští obchodníci. Minarety se tyčí k nebi ve Stone Town, kde více jak 90 % obyvatel jsou muslimové. V přístavu zde spatříte arabské lodě dhow s typickou trojúhelníkovou plachtou. Muslimky v šátku boubou spěchají uličkami, které jsou tak úzké, že se roztaženýma rukama mohou dotknut budov na obou stranách. Stone Town („Kamenné město“) získalo své jméno podle toho, že většina budov zde byla postavena z vápence a mořských korálů, což vedlo k erozi mnoha z nich působením slaného vzduchu.

První Evropané, kteří se sem dostali, byli Portugalci v 15. století, čímž začala vláda vykořisťování. Obchodníci s otroky lovili místní lidi až u jezera Tanganika, anebo je získávali výměnným obchodem od jejich náčelníků. Pak donutili nově zotročené domorodce pochodovat s nákladem sloních klů až k Indickému oceánu. Na pobřeží je spoutali řetězy k sobě, a pak čekali na nalodění ve městě Bagamoyo; jeho jméno znamená „zde nechávám své srdce“. Přestože se odhaduje, že v 19. století ročně prošlo zanzibarským obchodem s otroky asi 50 000 otroků, mnohem více jich zemřelo během cesty.   

Země Tanganika a Zanzibar se spojily v roce 1964, čímž vznikla Tanzanie, ale chvíle štěstí byla krátká. Vztah Zanzibaru s pevninskou Tanzanií zůstává nejasný a volání po nezávislosti pokračuje. „Bismillah, will you let him go,“ („ve jménu Boha, nechte ho jít“) text z písně Bohemian Rhapsody od skupiny Queen se stal rebelskou hymnou při úsilí Zanzibaru o odtržení od Tanzanie. 

Ostrov Zanzibar, mezi místními nazývaný Unguja, nabízí úžasné pláže a letoviska, dobré lokality na potápění, rozsáhlé plantáže s kořením, lesní rezervaci Jozani a metropoli Stone Town. Navíc trvá jen něco přes hodinu, než se na ostrov letecky dostanete. Jedná se o oblíbené místo, kam se vydávají návštěvníci safari na pevnině nakonec.   

Stone Town, největší město v souostroví, je labyrintem úzkých uliček s domy s nádherně vyřezávanými dveřmi okovanými mosaznými cvočky. Nachází se zde 51 mešit, 6 hinduistických chrámů a 2 křesťanské kostely. A přestože ho oprávněně můžeme nazývat metropolí, velký díl západní části většího ostrova je dřímající ráj, kde se stále pěstuje hřebíček, rýže a kokosové ořechy.

Přestože hlavní ostrov Unguja působí jako nedotčený ostatním světem, nedaleké ostrovy Pemba a Mnemba nabízejí útočiště, která jsou ještě izolovanější. Mnoho let nazývali Arabové Pembu Al Khudra, tj. Zelený ostrov, a zelený skutečně je díky lesům palem, mangových stromů a banánovníků.  Ostrov Pemba dlouhý 65 km je méně známý než Unguja, to však neplatí pro příznivce hloubkového potápění, kteří zde mohou obdivovat korálové zahrádky s pestrobarevnými mořskými houbami a vějíři rohovitek. Také milovníci archeologie začínají objevovat Pembu, kde byly vykopány ruiny z 9.-15. století. Na historickém místě Mtambwe Mkuu byly nalezeny mince s portréty sultánů. K ruinám u pobřeží patří také staré mešity a hrobky. Ve 30. letech 20. století byla Pemba proslulá svými kouzelníky, kteří přitahovali učedníky magie až z Haiti. Čarodějnictví se zde praktikuje dodnes, a překvapivě také býčí zápasy. Ty zde zavedli v 17. století Portugalci, místní lidé si však tento sport upravili po svém a změnili jeho konec: po rituálním dráždění matadorovým pláštíkem je býk ozdoben květinami a veden v průvodu vesnicí.   

Mimo Pembu se v zanzibarském souostroví nacházejí také další menší ostrovy, jako je Changu, kdysi vězeňský ostrov s písečnými břehy, který je dnes domovem želv obrovských. Chumbe a Mnemba jsou soukromé ostrovy a útočiště pro hosty, kteří platí stovky dolarů denně, aby zde mohli uniknout před civilizací. 

Zanzibar 2

Tipy, co dělat a nedělat při návštěvě Zanzibaru

ANO:

  • Přicestujte letadlem do tanzanské metropole Dar es Salaam a zdržte se zde nejméně do dalšího dne, nejlépe ubytovaní v moderním hotelu Hyatt Regency. Je to rušné město, které stojí za prohlídku a může chlubit se nočními kluby nakloněnými turistům a příjemnými plážemi.
  • Navštivte malé ostrůvky mimo hlavní ostrov Unguja, kam se dostanete lodí dhow nebo krátkým letem. Kouzelný ostrov Chapwani leží tak blízko metropoli Stone Townu, že je vhodným pro jednodenní výlet (třeba i s přenocováním). Jedná se o stylové soukromé letovisko s úžasnou pláží, restaurací a pestrým ekosystémem s hvězdicemi, orly, netopýry, bílými a černými volavkami, dikdiky a plachými obrovskými kraby. Ostrov Changuu, který je známý spíše jako Vězeňský ostrov, je jedním z paradoxních míst, jakých je na Zanzibaru spousta. Je to nádherné plážové letovisko a zároveň místo se smutnou historií: někdejší zajišťovací centrum pro vzpurné otroky, ze kterého se stalo vězení a později karanténní stanice.
  • Vypůjčte si auto. Abyste si mohli ostrov pořádně prohlédnout, je potřeba cestovat, a taxi se může prodražit.  
  • Naplánujte si svoji cestu na dobu některého z kulturních festivalů na Zanzibaru. Mezinárodní filmový festival na Zanzibaru (červenec) propaguje africký film, hudební festival Sauti Za Busara (únor) nabízí prostor hudebníkům z východní Afriky a Evropy a Literární a jazzový festival Jahazi (září) nabízí pod širým nebem jazzové koncerty, čtení poezie a mikrofony pro všechny, kdo mají zájem vystoupit.

NE:

  • Necestujte na Zanzibar z pevniny trajektem; rychlejší a spolehlivější je cestovat letecky s renomovaným dopravcem, který létá několikrát denně, např. Coastal Aviation.
  • Neomezujte se pouze na jedno místo na ostrově. Abyste mohli poznat to nejlepší ze Zanzibaru, rozdělte svůj čas na několik dní v metropoli Stone Townu a několik dní v plážovém centru, jako je Kizimkazi nebo Nungwi.
  • Nevyhýbejte se pouličnímu jídlu. Ručně připravované chlebové placky chapatti, taštičky samosa, grilované mořské plody – tyto místní stálice jsou naprosto bezpečné a vynikající jako z luxusní restaurace. Nezapomeňte ani na nejoriginálnější pouliční jídlo, zanzibarskou pizzu, která se připravuje z placek chapatti.